Erbenová si nejprve vyzvedla startovní číslo až na poslední chvíli, pořadatelé se obávali, že po drobných zdravotních problémech ani nedorazí. Pak ale na své poměry slušně zaplavala, na osmém místě ztrácela na vedoucí Němku Müller 4:06 minuty.

Když se však na kole dotáhla na špici a jela už v čele, zabloudila… „Projížděla jsem si tady trasu asi před týdnem a trošku se pozměnila. A já jela po té staré. Naštěstí jsem se stačila vrátit, jenže pak jsem se zase bála, že jsem si ji někde zkrátila," popisovala.

Na 10 km běhu vyrážela třetí se ztrátou na 2:15 na vedoucí Švýcarku Bucher. Ve druhém okruhu stáhla polovinu a diváci na krásném renesančním náměstí čekali s napětím až do cíle. Pak se objevila dorbná Češka, stačila vzít ještě dcerku do náručí a šťastně protnout cílovou bránu, v absolutním pořadí 28. Na gratulaci druhé Švýcarky čekala 1:37 minuty. Třetí dorazila Müller. Druhá nejlepší Češka Lenka Cibulková skončila jedenáctá.

Vpředu mužského pole se až téměř do posledních metrů držela pohromadě trojice Němec Schumann, objev sezony Španěl Guerra a Belgičan Luxem. „Hlídali jsem se, nikdo nechtěl běžet," říkal nečekaný 31letý král Felix Schumann, který se letos v evropské túře ještě nedostal na podium. „V posledním seběhu jsem vyrazil, ohlédl se a když jsem viděl, že za mnou nikdo není, věděl jsem, že vyhraju." Druhý byl Guerra a třetí Luxem.

Skvělé čtvrté místo vybojoval Jiří Klíma, chlapec bez klubové příslušnosti, který se připravoval týden v místě závodě a pomáhal pořadatelům s přípravami. „Jo, to byl nejlepší trénink," usmál se. Klíma při běhu odolal i stíhačce francouzské jedničky a hlavního favorita Nicolase Lebruna. „Bál jsem a musel běžet," říkal.

Už 40letého Lebruna následoval jeho krajan Lassonde, který absolvoval celý závod do půl těla jen v kraťasech. Elitní český jezdec Jan Kubíček se propadl na sedmou pozici, tedy stejnou jako loni.

„Hodně jsem se vydal na kole, zkusil jsem běžet, ale Nica jsem neudržel a pak už to líp nešlo. Nejsem zklamaný, příští týden v Žitavě můžu sáhnout i výš," říkal. Za ním skončila řada skvělých borců – nejlepší plavec Australan Allen až 20., druhý muž evropské túry Shaw se v běhu dokonce prosyl až na 52. příčku.

Závod byl také předposledním dílem Czech Xterra tour. Soutěž rodin vyhráli Materovi – Tomáš a Lucie jeli slušně v hlavním závodě (vítězství ve svých věkových kategoriích) a mamka Hana startovala v doprovodné easy Xteře. Zajímavost? Úplně poslední dorazil do cíle mladý akademik Anderle, zabývající se roboty…

Ideální počasí potěšilo závodníky i diváky. Včetně dětí si užilo adrenalin téměř tři stovky triatlonistů z celého světa, na prémiích se rozdalo 15 000 dolarů a happening vrcholil skvělou večerní párty.

Světový a Evropský pohár Xterra Prachatice 1,5 km plavání – 36 km MTB – 10 km plavání

Muži: 1. Schumann (Něm.) 2:37:45, 2. Guerra (Špaň.) -16, 3. Luxem (Belg.) -1:17, 4. Klíma (Čes.) -3:16, 5. Lebrun (Fr.) -5:18,… 7. Kubíček -6:32,… 10. Vojtěch (oba Čes.) -9:34.

Ženy: 1. Erbenová (Čes.) 3:03:06, 2. Bucher (Švýc.) -1:38, 3. Müller (Něm.) -3:52.

Zdroj: Tomáš Nohejl, TONO Agency