Na českobudějovické Senovážné náměstí dorazila při příležitosti konání druhého ročníku RunTour celá plejáda známých osobností, především ze světa sportu. Tou nejvýznamnější byl zřejmě olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Do jihočeské metropole dorazil i se svým bratrem Tomášem. Zlatý medailista z Londýna doběhl na desetikilometrové trati do cíle jako šestý v pořadí.

Jak se vám běželo?
Běželo se mi mnohem příjemněji než jsem si myslel, protože jsem měl v týdnu náročný tréninkový plán. Očekával jsem čas nad třicet šest minut. Nakonec to bylo pod pětatřicet, takže myslím, že jsem v dobré formě.

S výkonem jste tedy spokojený?
Určitě jsem. Já jsem tušil, že po dnešku budu hodně unavený. Na testeru jsem si hlídal tepy, abych to moc nepřehnal a stihl se zregenerovat před příštím týdnem, který bude také hodně náročný.

Jak vám vyhovovala zdejší trať?
Trať mi vyhovovala, protože se běželo po rovině. Zatáčky mi nevadí, akorát mě trochu štvaly kostky. Naštěstí jich ale nebylo tolik. Taky bylo dobré, že se běželo chvilku městem a část trasy vedla přírodou. Všechno má své klady. Je příjemné se proběhnout v přírodě, ve městě zase potkáváte lidi, kteří vám fandí.

Jaké trasy si vybíráte pro trénink, ty které vedou městem nebo raději přírodou?
Na trénink volím spíš tu přírodu. Je tam čerstvý vzduch, klid a nikdo se vám tam neplete.

Měl jste přehled během závodu, jak se vede vašemu bratrovi?
Potkali jsme se na startu a potom jsme spolu chvíli i běželi. Říkal, že je nějaký unavený a zvolnil. Já jsem mu pak utekl. Chtěl jsem trochu potrénovat, takže jsem běžel svižněji.

Co vás vlastně na start seriálu RunTour přilákalo?
Já jsem do Českých Budějovic přijel především proto, abych udělal RunTour pořádnou reklamu. Mám rád tyto hromadné běhy ve městech. Chtěl bych přispět k tomu, aby víc lidí sportovalo a to je hlavní cíl.

Znamená to, že účast na RunTour v Českých Budějovicích není vaším posledním startem v seriálu?
Pokud mi to můj kalendář dovolí, chtěl bych absolvovat co nejvíce závodů RunTour.

Podobně se angažujete i v dalších disciplínách z moderního pětiboje, jestli se nepletu?
Ano, zároveň jsem tváří i českého skokového poháru. Tam je to mé poslání úplně stejné jako v případě RunTour. Chci udělat všechno proto, abych co nejvíce lidí přilákal k jezdectví, protože to je také nádherný sport.

Berete to jako povinnost?
Je to pravda povinnost, ale jedním dechem musím dodat, že je to zároveň milá povinnost. Dělá mi radost, že mohu propagovat různé sportovní disciplíny a vůbec to neberu jako povinnost. Musím říct, že mě to fakt baví.

Zároveň přitom máte možnost potrénovat. Skloubit tedy tyto povinnosti s tréninkovým plánem není problém?
Zásadním způsobem ne. Předpokládám jen, že tempo závodění budu muset podřídit tréninkovému programu. Tak tomu bylo i při zahajovacím závodu RunTour. V Českých Budějovicích mi vyhovovalo, že jsem mohl nasadit ostřejší tempo, nesměl jsem to však zase přehnat, abych se stihl zotavit. Je ale možné, že přijde závod, kdy to budu muset pojmout opravdu regeneračně.

Chystáte se více zviditelnit i ostatní disciplíny moderního pětiboje?
Kdysi jsem se účastnil i soutěží ve střelbě. Dnes už to není možné, protože na rozdíl od sportovních střelců používáme laserové pistole. Účastním se ale závodů v šermu a doufám, že se letos dostanu na mistrovství republiky. Poslední disciplína plavání se mi moc nehodí do programu.

Plavání se tedy věnujete ze všech disciplín nejméně?
To ne. Vůbec to neznamená, že bych plavání šidil. Jenom chci říci, že čas strávený na plaveckých závodech je pro moji přípravu neefektivní.

Existuje přesto disciplína, kde se necítíte tak silný a věnujete se jí méně než jiným?
Takhle se to říct nedá. Pětibojaři na nejvyšší úrovni musí ladit veškeré detaily ve všech disciplínách. Žádnou z nich si nemohou dovolit podcenit. Musíme trénovat co nejvíc a co nejefektivněji všechny disciplíny.

Všem disciplínám tedy věnujete zhruba stejný čas?
To zase ne. To je hrozně složité vysvětlovat a raději bych si do toho ani nepouštěl. Je to totiž ta největší alchymie poskládat pětibojařský trénink tak, aby byl co nejefektivnější. V každé zemi se to dělá jinak a i my tady v Čechách máme své know-how.

Jak celkově hodnotíte svůj pobyt v Českých Budějovicích?
Já mám Budějovice strašně rád a kromě toho v Budějovicích by přece chtěl žít každý,  jak říká Cimrman (úsměv). Nejsem tu poprvé a určitě se sem ještě mockrát vrátím.

Při jaké příležitosti se na vás můžeme těšit a kdy to bude?
Tak to v tuhle chvíli nevím. Mám tady ale chalupu. Není to zrovna kousek, je to poblíž Nové Bystřice. Občas tam jezdím a třeba zrovna při této příležitosti mohu České Budějovice navštívit.