V sobotu mohou udělat poslední krok. Jenže ten, jak všichni vědí, bývá nejtěžší.

„Jdeme zápas od zápasu, tohle je jen další stupínek. Nepřemýšlíme, kolik zbývá ještě do konce série," řekl kouč Šmejkal. „Nezabýváme se slabomyslnými prognózami, jak by to mohlo dopadnout."
Ostravští jsou nečekanými finalisty letošního ročníku extraligy a myslí dokonce na zlatý pohár.
Právem.

Vyladili formu nejlépe ze všech, dokonale využili psychickou výhodu černého koně soutěže, který z pátého místa naskakoval do play off, proklusal čtvrtfinále se Zlínem, přidal v cvalu v semifinále s Libercem a teď finišuje ve finále s Budějovicemi.

Až pátý tým základní části vyhrávat v play off „nemusel", ale jen „mohl.

Favorité se hroutili.
Teď se ale situace může změnit. Za stavu 3:1 na zápasy je Ostrava blízko…

Tak blízko, že se automaticky dostává sama pod tlak, kterému se nedá vyhnout.

Finále extraligy vyhraje jen ten, kdo situaci zvládne, kdo je dostatečně sebevědomý, psychicky odolný.
Velkou roli hrají fanoušci. Ti v Ostravě přivedli své hráče do stavu euforie. Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala jim po obou zápasech dlouho děkovali. „Je to nádhera, tohle jsem tady ještě nezažil. Vždyť to děláme hlavně pro ně," rozplýval se kouč.

Jihočeši mají v zádech také skvělé publikum, to ostravské je ale natěšené na zisk překvapivého zlata.
V úterý volejbalovým příznivcům z Ostravy vypomohli i fotbaloví, kteří se do sportovní haly přesunuli přímo z ligového zápasu Baníku.

Dá se očekávat, že nadšení Moravané chystají na sobotu „velký výlet", který by rádi zakončili oslavami…
Mistři ligy z posledních dvou let jsou v křeči, ale touží po obratu. „Abych upřímně odpověděl na vaši otázku, nikdy jsem nezažil obrat z 1:3 na 4:3," smutně dumal ještě v Ostravě před nastartovaným autobusem smečař Jihostroje Peter Pláteník, který český titul nikdy nevyhrál.

„V žádném případě nic nevzdáváme. Máme teď tři dny přípravy, věřím, že domácí zápas uhrajeme," řekl trenér Jihočechů Jan Svoboda.

Ostrava jeho tým trápí výrazně víc, než Jihočeši čekali. „Hraje výborně, v euforii, je dobře připravená a trápí nás servisem. Věří si a nedělají chyby," shrnul blokař Českých Budějovic Radek Mach.
Trenér Jan Svoboda má k dispozici široký kádr.

Pro každý post má adekvátní alternativu.

To, co mu mnozí trenéři záviděli, ale nemusí být vždy jen výhodou. Ukazuje se to ve finále. Na ostravské straně berou zodpovědnost na sebe libero Václavík, nahrávač Haník a univerzál Michalovič. Nic jiného jim nezbývá, náhrada za ně neexistuje. Jsou prakticky nevystřídatelní, a trenér je nestřídá.

Nechává je hrát a hrát a hrát, i když se třeba chvílí trápí, i když se jim nedaří. Nevymění je, oni cítí důvěru.
To Jihočeši stále marně hledají nejvhodnější složení základní sestavy, která ve své ucelené a ustálené podobě prakticky neexistuje.

Fanoušci svůj klub nezatratí, i kdyby byl „jen" stříbrný, ale zlato je prostě zlato.