S nezapomenutelnými zážitky a spoustou suvenýrů se vrátila jihočeská výprava z paralympiády v Pekingu. Patnáctiletý plavec Arnošt Petráček, stolní tenista Zbyněk Lambert a trenér reprezentace ve vzpírání a ředitel 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech Jiří Smékal se o čerstvé vzpomínky podělili se čtenáři Deníku.

„Nezapomenutelný zážitek,“ shodují se všichni tři. Kvůli pracovním povinnostem chyběl vzpěrač Martin Biháry, jedenáctý z Pekingu. Mladý jihočeský plavec Arnošt Petráček byl na své první paralympiádě, skončil čtvrtý na 50 m znak. „Je to dobré umístění, rozhodně bylo co slavit. Bál jsem se, abych se do finále dostal, protože to bylo hodně nabité, nakonec jsem ale hodně spokojený. Vůbec jsem s tím nepočítal,“ sdělil Jihočech.

Velké návštěvy

K bramborové medaili přidal ještě deváté místo na 50 m volný způsob. „Paralypiáda se nedá s ničím srovnat. Je úplně něco jiného než jakékoliv ostatní závody. Když plavete před patnácti tisíci diváky, je to paráda,“ tvrdí nadějný plavec, jenž už přemýšlí i o londýnských hrách, které se uskuteční znovu za čtyři roky. „Hry mi daly hlavně zkušenosti. Budu dál bojovat, dál trénovat, a pak uvidíme.“

I stolní tenista Zbyněk Lambert, jenž vybojoval čtvrté místo v soutěži družstev, rovněž žasl nad návštěvností. „V hale bylo osm ticíc lidí. Už od prvních kol bylo vyprodáno! To se nikde nedá zažít. A fandilo se nejen domácím, ale i ostatním, kteří předváděli dobré výkony,“ líbilo se mu.
„Číňané totiž velice dobře rozumějí stolnímu tenisu, jsou to fajnšmekři, dokázali proto ocenit dobré výkony. Vždyť jen v Číně se věnuje tomuto sportu dvacet sedm milionů lidí,“ informuje zkušený český reprezentant.

V soutěži jednotlivců měl smůlu na los, ze čtyřčlenné skupiny postupoval do dalších bojů pouze ten nejlepší. „Bohužel jsem dostal v prvním kole hned domácího závodníka. Ale prohrál jsem dost těsně, tak vyrovnanou hru jsem nečekal,“ podotýká Lambert.

I na výlety za památkami si jihočeští handicapovaní sportovci udělali čas. „Mně se nejvíce líbila Velká čínská zeď. Jinak jsem se připravoval na závody a zbytek, třeba Zakázané město, jsem viděl na fotkách,“ sdělil mladý plavec Arnošt Petráček. „To já tam byl, i na hrobkách císařského rodu Ming. Moc pěkné to bylo,“ reagoval Lambert.

O českou výpravu bylo postaráno velice dobře. „Všude byli ohromně ochotní a slušní lidé. Kolem nás se neustále pohybovali dobrovolníci, kteří uměli česky. Byli to studenti třetího ročníku místní vysoké školy, kteří byli prý i na stáži v Českých Budějovicích,“ liboval si trenér Jiří Smékal.