Ukázal to i poslední mítink ČSSD v Českých Budějovicích. Pro ČSSD ale vstoupil do hry další fenomén – vajíčka.

Po páté hodině bylo ve čtvrtek na českobudějovické Dlouhé louce jasně znát, kdo zde chystá akci k evropským volbám. Převládající barvou byla oranžová. Stany, kde pak při mítinku byla připravena limonáda k občerstvení, pojízdné pódium ukryté v kamionu a skákací hrad avizovaly, že zde bude představen program ČSSD. Největší zájem pak poutalo vystoupení předsedy strany Jiřího Paroubka. Ten poukázal mimo jiné na to, že hlas pro ČSSD znamená také hlas pro zachování nebo posílení sociálních jistot. Jakmile předseda ČSSD skončil svůj projev, řady návštěvníků trochu prořídly, protože největší magnet byl pryč.

Po předsedovi strany se na voliče obrátil lídr kandidátky ČSSD do evropského parlamentu Jiří Havel. Ve svém vystoupení se vrátil zhruba o desítku let zpátky a vzpomínal, jak objížděl starosty jihočeských obcí kvůli akciím Jihočeské energetiky. „Prosil jsem je, aby akcie neprodávali, že jim za stát dám stejné peníze,“ líčil Havel situaci, kdy vstupoval do firmy zahraniční investor a připomněl, že akcie dostaly obce od státu zadarmo. Nakonec akcie obce prodaly zahraničnímu investorovi, což byla podle Havla chyba. Své vystoupení zakončil Havel řečnickými dotazy: „Chcete, aby vám bylo hůř? Chcete, aby se vrátil Topolánek? Chcete, aby se vrátil Langer?“ a v odpověď mu zpod pódia zaznělo několik hlasů volajích: „Ne.“ Lídr ČSSD pro eurovolby pak zdůraznil, že proto je nutné přijít k volbám a mítink pokračoval vystoupením zpěváka Pavla Vítka a dalším programem.

Mezi lidmi přitom nechyběly mladé dívky v oranžových tričkách s nápisem socdem is sexy. Rozdávaly růže, přijímaly lístky do slosování soutěže pro přítomné nebo nabízely občerstvení. „My se zdržíme komentáře,“ opáčila dvojice z nich na dotaz Deníku, jestli je pro ně účast na mítinku především brigáda nebo věc politické aktivity. „Sympatizujeme s ČSSD,“ konstatovala však po chvíli pohledná blondýnka na adresu své přítomnosti.

Trochu pestřejší průběh nabídl dříve odpoledne mítink v Písku. Při projevu Jiřího Paroubka například přišel k nízkému pódiu mladý muž v šedavém obleku a černých brýlích a se slovy „Abychom to nemuseli házet“ mu podával karton se šesti vejci. Tím evidentně narážel na nedávný incident, kdy na předsedu socialistů házeli odpůrci rajčata a vejce. Paroubek si vejce vzít nechtěl, tak je muž položil na pódium. Paroubek do nich vztekle kopl a vejce letěla do davu ke stánku s růžemi, kde se rozbila a znečistila oblečení diváků. Podle představitelů ČSSD ale při incidentu Paroubek jen vejce odstrčil z pódia a nikdo přitom nepřišel k úhoně. Předseda ČSSD však své reakce i tak podle tiskového mluvčího kampaně Petra Dimuna vzápětí litoval a lidem se omluvil. Vyrušení z naplánovaného rámce tím ale neskončila. Nad návštěvníky se o chvíli později ještě nesl hanlivý výkřik na Paroubkovu adresu, ale ten to komentoval slovy, že jde o typický styl jeho oponentů.

Možná horší chvilky než šéf ČSSD si v Písku užil lídr kampaně pro evropské volby Jiří Havel, který přivítal příznivce na píseckém náměstí slovy „Vítám vás v Táboře.“ Až po upozornění od bývalého ministra Karla Březiny se Havel opravil a přivítal posluchače v Písku. „Nejradši bych se neviděl,“ řekl k tomu později pro média Havel, ale zdůraznil, že dobře věděl ve kterém je městě, ale že se jednalo o momentální zkrat.

V Českých Budějovicích v pátek maratón mítinků k eurovolbám nebude přerušen. Na náměstí Přemysla Otakara II. představí svůj volební program politický subjekt Věci veřejné.