Úspěšný kouč zůstává i nadále u kormidla nejlepšího českého volejbalového týmu posledních let. Českobudějovický klub podepsal s trenérem Petrem Bromem smlouvu na další dva roky.

A to i přesto, že měl další nabídky ze zahraničí. „Na jednu stranu jsem si říkal, že v nejlepším se má přestat. Zvažoval jsem to, ale jsem tu spokojen. Ani jsem vlastně moc neuvažoval o tom někam jít, protože tým tady funguje, ať už se trochu mění, proto jsem se rozhodl zůstat,“ vysvětluje Brom.

Než přišel do jihočeské metropole, byl asistentem trenéra Pommera v Ústí nad Labem, poté vedl Perštejn a čtyři roky Duklu Liberec. „Když jsem šel tehdy do Budějovic, říkali mi, že odcházím za horším. Ale cítil jsem, že potřebuji změnu, odhadl jsem to dobře,“ vzpomíná. „Funguje to už tři roky, co více si přát. Máme tři tituly. Vím, že to někdy musí skončit, ale přesto rád zůstávám tady.“

Posily? Jedná se

Klub se rozhodl ukončit spolupráci se smečařem Vojtěchem Zachem, jasno není u Argentince Boniniho. Hledá klub posily? „Ty už mám vyhlídnuté od února, vedení ví, co by mělo dělat. Chtěl jsem udržet ty lidi, kteří tu byli letos. Dopadlo to jinak, musíme je nahradit. Prý se s těmi, které jsem si vyhlédl, jedná. Ale jsem z toho trochu nervózní,“ tvrdí trenér.

Cílem je prý neztratit kvalitu stávajícího týmu. Brom by rád doplnil mistrovský celek jedním „hotovým hráčem“ a dvěma mladšími. „Nasadili jsme si laťku, asi by nám fanoušci neodpustili, kdybychom oslabili a nedopadlo to v sezoně nejlépe,“ míní.

Nad vývojem příštího ročníku mužské extraligy zůstává mnoho otazníků. Některé týmy kvůli krizi oslabily (Liberec, Brno, Ústí), jiné skončily (Opava), navíc přibudou dva nováčci (Havířov koupil licenci od EGE ČB, sestupující ČZU Praha od Opavy). Ostravu opustil hlavní sponzor DHL, ani tam to nebudou mít lehké.

Bude tedy cesta za titulem jednodušší? Bude se na jihu Čech slavit čtvrtý titul v řadě? „Uvidíme, jak to dopadne. Tohle je otázka spíše na srpen, kdy skončí přestupový kolotoč a budeme vědět více,“ podotýká trenér Jihostroje.

Ten by rád jednou trénoval i reprezentaci. A který z trenérů ne? „Je to meta každého trenéra, co si budeme povídat. Tu generaci volejbalistů, která teď v nároďáku je, jsem měl v kadetské a juniorské reprezentaci, znám je. Ale to by záleželo na mnoha okolnostech,“ ví dobře.

Volejbalisté českobudějovického Jihostroje nyní tráví své poslední dny pod Černou věží, od příštího týdne jim začíná neplacená dovolená. Smlouvy mají totiž na deset měsíců. Znovu se sejdou až na konci července. „Liga začíná v říjnu, dva měsíce na přípravu jsou dostačující. Klucí vědí, co mají dělat, jak se udržovat v posilovně. Těm mladým jsem doporučil, aby hráli Antukovou ligu, kam se samozřejmě přijedu podívat,“ informuje Brom.