Čtvrtfinále překonali a už se těší na semifinále. Volejbalisté Jihostroje ve třech zápasech porazili Ústí nad Labem (3:0, 3:1 a 3:0), sérii vyhráli 3:0 a postupují v nejkratším možném termínu mezi čtyři nejlepší celky extraligy.
Hladké vítězství ve čtvrtfinále se vlastně narodilo už v Karlových Varech. Právě tam totiž Jihostroj vyhrál poslední zápas základní části, zajistil si první místo v tabulce a nejvýhodnější pozici pro první kolo play off. Jak je vidět na vývoji dalších sérií, byl to krok hodně důležitý.
V souboji s Ústím prošel obhájce titulu jenom dílčími krizemi. Hlavně v duelu na severu Čech. „My nevyužili vedení 12:7 ve čtvrtém setu, párkrát jsme špatně zaútočili, neuhráli jsme důležité výměny, to nás srazilo do kolen,“ popisoval nahrávač Ústí Luboš Bartůněk.
Právě on v neděli v poslední střetnutí série patřil k nejlepším. Hrál pestře, rychle, jihočeský blok ztrácel na úspěšnosti. „Nemyslím, si, že bychom hráli jinak než v předchozích zápasech,“ reagoval na připomínku, že se jeho hra zdála na první pohled rychlejší než v předešlých zápasech. „Spíš jsme do všeho řezali a docela nám to vycházelo.“
Jihočeši v sérii počítali návraty zraněných do sestavy. Bohužel ale také přibyly další ztráty. Včetně trenéra. Do Ústí nad Labem neodcestoval René Dvořák. „Ležel jsem doma v horečkách, nepamatuju si, že by mě chřipka někdy takto složila,“ kroutil hlavou s lehce zastřeným hlasem ještě v neděli večer. „Zase takový problém to nebyl, prostě koučink spadl na Tomáše Skolku, byli jsme v kontaktu, důležitá byla příprava, tu jsme konzultovali,“ popisoval trenér nečekané problémy v play off.
Zatímco do týmu se vrátili Ondrovič (zánět achilovky), Halaba (natažený svalový úpon na noze) a Todua (poraněné vazy v kotníku), opačným směrem, tedy na marodku, putoval Martin Kryštof.
Speciální dres pro libero oblékl smečař Petr Michálek. „Míč je kulatý, volejbal se hraje pořád stejně,“ culil se smíšek týmu po zápase. „Práce libera je těžká, ale jeho povinnosti jsou se smečařem asi nejpodobnější, proto trenéři poslali na tento post právě mě.“
Michálkovi bezproblémový průběh třetího střetnutí v sérii vylepšil náladu. „Nakonec to bylo docela lehké. Ústí moc nekladlo odpor, jenom ve druhém setu nás trochu trápilo, jinak to byla od začátku až do konce jasná záležitost.“
Jihostroj je v semifinále a na svého soupeře teprve čeká. Do stejné fáze postoupilo také Kladno.
Pokud postoupí Karlovaresko a Liberec, narazí Jihočeši na Karlovarsko.
V úvahu ale připadají i další varianty.
Jisté je, že si Jihočeši o postup do finále nezahrají s Libercem ani s Kladnem.
Možná narazí na Brno, možná na Ostravu.
„Nevím, jak to mají ostatní, ale mně je to opravdu srdečně úplně jedno, s kým budeme hrát,“ nechal se slyšet Petr Michálek. Z „cestovatelského“ pohledu by asi nejnepříjemnější byla Ostrava.
Petr Michálek ale předpovídá, že rozhodovat se bude mezi nejlepší čtveřicí ze základní částí.
„A ta je opravdu hodně vyrovnaná, pokud chceme pomýšlet na finále, musíme porazit kohokoli,“ doplnil reprezentační smečař, který by rád do své sbírky přidal další titul.
Semifinále začne pro Jihostroj domácím zápasem třetího dubna ve Sportovní hale v 18.00.