Předposlední kolo základní části házenkářské interligy svedlo dohromady oba jihočeské týmy v nejvyšší ženské soutěži. Lepší pozici před play-out si vybojovaly házenkářky Písku, které zdolaly své rivalky z Jindřichova Hradce poměrem 31:15.
Jindřichohradecký trenér Karel Petržala neskrýval po derby své zklamání. „Neočekával jsem, že v Písku vyhrajeme, prohrát se dá, ale ne takhle," zlobil se po utkání jindřichohradecký kouč.
Před zápasem s Pískem si stěžoval, že jeho svěřenkyně rezignují v některých utkáních předčasně a věřil zároveň, že proti Písku se jeho hráčky vybičují k maximálnímu výkonu a budou bojovat až do konce. Na palubovce to tak ale nevypadalo a rozhodnuto bylo prakticky již po pěti minutách druhé půle, kdy domácí házenkářky navýšily své vedení na desetibrankový rozdíl 19:9. Zápas se pak pouze dohrával.
„Písek byl lepší po všech stránkách. My jsme zápas odchodili a takto se vrcholová házená hrát nedá. Navíc jsme udělali spoustu technických chyb," nebral si servítky trenér Petržala.
Velkou překážkou byla pro jindřichohradecké hráčky také domácí gólmanka Eliška Brožová, která své spoluhráčky držela výbornými zákroky. Často měla i štěstí, když jí pomáhaly tyče její svatyně. „Já nechci snižovat její výkon, chytala opravdu výborně. Na druhou stranu naše střelba byla mizerná," říká kouč hostujících házenkářek. „Po všech stránkách jsme prostě vyhořeli a prohra s Pískem zřejmě rozhodne o našem přemýšlení  ohledně budoucnosti," naznačuje tajemně Karel Petržala.
O jejich protivníkovi pro play-out se rozhodne v závěrečném kole. V něm se utká Zlín s Olomoucí a poražený celek se stane soupeřem Jindřichova Hradce v play-out.
„Nechci, aby to vypadalo, že to po neúspěchu v derby balíme. Interligu chceme dohrát důstojně," přidává na závěr přece jen trochu optimismu Karel Petržala. „K tomu je však potřeba změnit přístup. Je to ale těžké, protože holky jsou amatérky a nemáme žádné páky, jak je přinutit k lepšímu přístupu. Musíme být šťastní za každou hodinu, kterou věnují házené a to je obrázek současných výkonů," uzavírá své hodnocení trenér Jindřichova Hradce.
V Písku již s jistotou ví, že soupeřem jejich házenkářek bude v play-out Veselí nad Moravou. S tímto soupeřem se Písek utká ještě v sobotu v rámci posledního kola základní části a tento duel možná naznačí šance obou týmů před důležitými souboji v play-out.
Podle trenéra Jana Slavíka Písek bez šance není. „Každý zápas začíná od nuly. Ve Veselí proběhly nějaké změny, tak si počkáme, v jaké sestavě na nás vyrukují. Věřím, že se dobře připravíme a pokusíme se v play-out zachránit dřív, než v posledních zápasech. Veselí je favoritem, my však budeme bojovat a pokusíme se překvapit," nevzdává nic předem Jan Slavík.
Po jihočeském derby měl písecký trenér pochopitelně úplně jiné pocity než trenér Jindřichova Hradce Petržala. „Já jsem samozřejmě spokojený. Musím hráčkám poděkovat, protože podaly zodpovědný výkon. Holky přesně dodržely to, co jsme si řekli na posledním tréninku,"  zářil Jan Slavík.
Písečanky nasázely soupeřkám úctyhodných jednatřicet branek, přičemž inkasovaly pouze patnáctkrát. „Podařilo se nám ubránit veškeré útočné systémy Jindřichova Hradce. Jsem tedy maximálně spokojený s obranou činností. V útoku jsme byli trochu těžkopádnější, ale  jsem rád za to, jak to dopadlo," pochvaluje si trenér Písku.
Výkon jeho svěřenkyň skutečně ostře kontrastoval s výkonem Jindřichova Hradce. Domácí byly dravější, rychlejší a důraznější v zakončení. „Hráčky zaslouží pochvalu za obětavost a bojovnost. Bylo vidět, že zápas chtějí vyhrát," vystihl přesně rozdíly ve výkonu obout týmů trenér Písku Jan Slavík.
Ostatní výsledky 21. kola: Olomouc – Šaľa 25:29, Partizánske – Senec 36:20, Poruba – Michalovce 24:32 , Slavia Praha – Most 33:24, Veselí nad Moravou – Zlín 19:21.
V sobotu se hraje poslední kolo základní části. Písek změří své síly doma s Veselím nad Moravou, zatímco Hradečanky cestují do Michalovců.