Filip Sahan (19) se v dresu píseckých Sršnů, kterým pomáhá ve druhé lize, představil nedávno na mateřské palubovce v Českých Budějovicích – a poprvé jako hráč Chomutova.

V první polovině soutěže by Písek mířil k derby pod koše nováčka jako favorit. Ale na sklonku minulého roku domácí Lions učinili opatření, která poměr sil změnila. „Chtějí se udržet,“ vytušil správně Filip Sahan. „Ale chtěli jsme vyhrát, protože je to derby, a to se nevypouští!“ potvrdil pivotman, že Sršni nechtěli dát nic zadarmo. Na začátku ale jasně dominoval Jindřichův Hradec B. „Jako bychom jej podcenili. První čtvrtina skončila rozdílem dvaceti bodů, a to se nám obtížně stahovalo. Ve třetí čtvrtině jsme sice udělali malý pokus, vzdorovali jsme, ale zbytek utkání už jsme nezvládli. V jednu chvíli to bylo jen o osm, pak nám však došly síly,“ komentoval Sahan duel v Českých Budějovicích, kam se na něj přišla podívat i rodina.

V Sahanovi trenéři mládeže BSK ČB rozpoznali talent už v raném věku. Hvězdičce, jaká se v kraji rybníků nerodí každý rok, věštili světlou budoucnost. Zřejmě se nespletli, když v devatenácti nakoukl do Mattoni NBL.

Na jihu Čech bývalý kadetský reprezentant oblékal i dres Písku a Jindřichova Hradce. „V Budějovicích se tehdy nehrála nejvyšší dorostenecká liga, jen ta druhá, tak jsem šel do Písku a zároveň hrál i doma. A protože chlapi tu nebyli, přestoupil jsem do Jindřichova Hradce, kde jsem dva roky hrál první ligu,“ vzpomíná Filip Sahan na přestup do jiného klubu a také jiné kategorie. „Přechod z dorostu do mužů je vždycky těžký a já ten první rok v Hradci skoro vůbec nehrál,“ přiznává, že i jemu trvalo, než se otrkal. „V dalším ročníku první ligy už jsem se do týmu zapracoval, no a v této sezoně jsem přestoupil do Chomutova,“ dostává se zkratkou do současnosti.

Mezi Levharty si nováček buduje pozici. Když dostane důvěru, ukazuje, že umí být pro družstvo přínosem. Jako ve středu, kdy Chomutov doma slavně porazil Levice, mistra Slovenska. Jihočech střídal na konci první čtvrtiny Krakoviče a podle webových stránek klubu si nevedl vůbec špatně. Zůstal proto na palubovce i v úvodu druhé desetiminutovky a během čtyř minut se blýskl jak dopíchnutím do obroučky na 25:20, tak třemi doskoky. Při nich dokáže uplatnit svou výšku – dorostl do 209 centimetrů.

Pochvaluje si, že příležitostí přibývá. „Zpočátku jsem moc nehrál, ale teď, asi posledních pět zápasů, trávím na hřišti průměrně tak dvanáct minut. A už se prosazuji i bodově,“ konstatuje Filip Sahan ve své premiérové sezoně v Mattoni NBL. V Jindřichově Hradci prý zůstat nechtěl, a tak změnil adresu. Nové působiště: Sportovní hala v Chomutově, Mánesova ulice.

Vycházející hvězda opustila region, kde vyrostla, a to jí někteří trenéři a funkcionáři asi hned tak neodpustí. „V Hradci jsme se nedohodli. Dá se říct, že na ničem. Já chtěl do nejvyšší ligy, mohli jsme postoupit ze druhého místa, ale v klubu řekli, že postoupit nechtějí, protože nemají peníze. Já se do Matonky chtěl podívat a tu možnost jsem dostal,“ vysvětluje Filip Sahan, proč vyslyšel nabídku Levhartů.

Na severu Čech nemyslí jen na basketbal. „Posledním rokem chodím na střední školu, gymnázium v Chomutově. Pokud to půjde, rád bych pak asi šel na vysokou,“ přemítá.

Z basketbalistů, odchovaných v Kubatovce, hraje pravidelně Mattoni NBL už jenom Robert Landa v Děčíně. Ondrej Procházka ukončil kariéru a Lukáš Kraus po působení v nižších ligách ve Španělsku zamířil do J. Hradce.

Pomyslnou štafetu přebírá v květnu dvacetiletý Filip Sahan. Nejlepší basketbalová léta má před sebou, zařadí se jednou mezi ligové stálice jako Robert Landa? Oba budějovické rodáky od sebe dělí deset let. „Potkali jsme se,“ vybavuje si Sahan. Prosincový souboj vyhrál favorit, Děčín porazil Chomutov 94:54. „Ale už se v sezoně asi nepotkáme, protože oni jsou v horní polovině tabulky, my v té dolní…“

Jeho fyzické proporce ho předurčily na post čtyřky a pětky. Podkošový hráč by se v nejvyšší soutěži rád zabydlel natrvalo. „A kdyby se v budoucnu naskytla příležitost posunout se někam dál, do Evropy, tak bych neodmítl. Až dodělám školu, budu přemýšlet, co dál. V Chomutově jsem spokojen. Dostávám šance, zahrát si v devatenácti nejvyšší soutěž je skvělé! A teď hraji dvanáct třináct minut za zápas. To je přece super,“ uzavírá Filip Sahan.