Peter Pláteník se po deseti letech strávených v zahraničí vrací do nejvyšší české volejbalové soutěže. Na příští čtyři roky se upsal mistrovskému Jihostroji České Budějovice, nejúspěšnějšímu českému týmu posledních let.
S Jihočechy by chtěl získat   svůj první mistrovský titul v kariéře a zároveň uspět v Lize mistrů.

S jakými cíli přicházíte do jihočeské metropole?
 Přišel jsem, abych pomohl Českým Budějovicím obhájit ligový titul. Byl by to zároveň můj první v kariéře. Láká mě také zahrát si Ligu mistrů, kterou už jsem dlouho nehrál. A nejen si ji zahrát, ale taky postoupit ze skupiny.

Máte ve své sbírce mnoho úspěchů a titul mistra  republiky jste opravdu nikdy nezískal?
 Opravdu ne. S Aerem Odolena Voda jsem hrál několikrát finále, mimochodem i proti českobudějovickému Jihostroji. Nikdy jsme však neuspěli. Teď jsem ale tady, tak doufám, že ligu vyhrajeme.


Cíle máte vysoké. Myslíte si ale, že má Jihostroj dost kvalitní kádr, aby mohl tyto cíle splnit?
 Jsem přesvědčený, že ano. Řadu kluků, co tady hrají, znám osobně. Třeba s Petrem Zapletalem jsem hrál v Aténách. Stejně jako s Novotným. Z reprezentačních akcí znám také blokaře Sobotku nebo Michala Sukubu. To jsou také výborní hráči a parťáci. Myslím, že tým je po volejbalové stránce velice dobře poskládaný. A mohla by v něm panovat dobrá atmosféra i mimo hřiště.
Jaké byly z vašeho pohledu poslední dvě sezony strávené v zahraničí?
 Poslední dva roky jsem působil v Rusku a Turecku. Do ruského Krasnodaru jsem přišel z Ankary. Slíbili mi tam slušné podmínky, ale nakonec smlouvu  vůbec nedodrželi. Vrátil jsem se tedy zpět do tureckého hlavního města, ale do jiného klubu.


Co vás vlastně přimělo k návratu do České republiky?
 Po letech strávených v cizině jsem se chtěl usadit doma a žít takový normální život. Musím vedení Jihostroje moc poděkovat, že mi to umožnilo.


Jak si normální život, tady na jihu Čech představujete?
 Tak především jsem tu kvůli volejbalu a chci pomoci místnímu Jihostroji. Jinak jsem vášnivý rybář. V minulosti jsem jezdil rybařit na Hlubokou, takže místa tu znám. Dalším důvodem mého návratu je skutečnost, že nemám rodinu, takže bych se rád usadil a dal do pořádku též svůj osobní život.

Jak dlouho jste se rozhodoval, než jste přijal nabídku Českých Budějovic?
 Trvalo to asi rok. Musel jsem si nejprve ujasnit, kam se má ubírat moje další kariéra. Roli hrály také finance a moje osobní záležitosti.

Kde jste s volejbalem začínal a kdy jste se vydal za volejbalem poprvé do zahraničí?
 Jsem odchovancem Jiskry Havlíčkův Brod a mým posledním působištěm tady v Čechách byla Odolena Voda. První zahraniční angažmá přišlo v roce 2001 a tehdy jsem odcházel z naší ligy do belgického Maaseiku.


Co říkáte soupeřům, které na Jihostroj čekají v Lize mistrů, máte nějaké reference?
 Já myslím, že ta skupina je pro Budějovice přijatelná. Co jsem slyšel, tak Budva už není taková, jaká bývala dřív. Pokud vím, tak v Berlíně hodně obměnili kádr a zřejmě budou potřebovat čas, aby se tým sehrál. Věřím, že tyto dvě mužstva bychom mohli teoreticky zvládnout.


Ještě je tu ale vysoce favorizovaný Novosibirsk…
 Novosibirsk, to je trochu sázka do loterie. Ale jsem tu právě od toho, abych mužstvu v Lize mistrů pomohl a věřím, že nakonec ze základní skupiny postoupíme.

Liga mistrů, to je však pouze šest zápasů. Jak se ale těšíte na zápasy extraligy a jaká je podle vás její úroveň?
 To nemohu posoudit, protože jsem naši ligu neměl možnost sledovat. Měl jsem pouze dílčí informace od hráčů, takže nemohu hodnotit. Uvidíme, až budu mít vlastní zkušenost. Každopádně je ale dobré, že je tu po dlouhé době mužstvo, které má ambice uspět na mezinárodním poli.

Prezident klubu Jan Diviš hovořil o klauzuli ve smlouvě, která by umožnila váš odchod v případě zajímavé nabídky. Jaká by musela být?
 Nechci mluvit o nějakých konkrétních číslech, ale musela by být alespoň třikrát vyšší, než ta v Budějovicích. Než jsem se rozhodl jít sem na jih Čech, zvažoval jsem angažmá v Itálii, kde bych si asi nejlépe psychicky odpočinul od zemí jako Turecko nebo Rusko. Ta nabídka by musela tedy přijít nejspíš z Itálie.

A je to vůbec reálné ?
 Myslím, že není. V Itálii uzavřeli ligu, nikdo nepostupuje, ani nesestupuje. Mnoho klubů šlo s rozpočty dolů. A v neposlední řadě, jak už jsem říkal, i z dalších důvodů preferuji hrát doma v Čechách.