Junioři měli svůj šampionát ve Zlíně, odkud přivezl tři cenné kovy. Vyhrál 400 metrů polohový závod, trochu nečekaně vybojoval stříbro na 200 metrů motýlek a třetí byl na patnáctistovce volným způsobem. K tomu přidal čtvrté místo na 800 a pátou příčku na 400 metrů volným způsobem. „V obou těchto disciplínách jsem také očekával medaili, ale to se nedá nic dělat,“ pokrčí rameny. Na zimním šampionátu získal pět medailí. „Teď jsem dopadl o trochu hůř. Ve Zlíně se objevili noví soupeři, což mne trochu překvapilo. Tři medaile ale beru,“ tvrdí.


Seniorské mistrovství se konalo jako už tradičně v Praze – Podolí a zde vybojoval Baloun svou premiérovou medaili na 800 metrů kraul. „O devět setin vteřiny jsem porazil svého oddílového kolegu Lukáše Jachna, jenž teď plave za USK Praha,“ uvádí. K tomu přidal čtvrté místo na dlouhé polohovce a rovněž čtvrtý byl na patnáctistovce. „Tam jsem také dlouho bojoval o medaili a nakonec mi utekla o necelé tři desetiny,“ posteskl si.


Krajský rekord
Své první medaile mezi muži si hodně považuje. „Tahle bronzová je pro mne stejně cenná jako zlatá z juniorů,“ pokusil se o srovnání. Ve svém medailovém závodě navíc zaplaval krajský rekord.


KIN byl v letním období jednoznačně nejúspěšnějším jihočeským klubem. Na domácích šampionátech všech věkových kategorií vybojoval úctyhodný počet 28 medailí. Druhý plavecký klub Písek získal dvanáct cenných kovů a třetí TJ Tábor šest.


Lídr Koh – i – nooru Baloun dlouho usiloval na trati 400 metrů polohový závod o splnění limitu pro mistrovství Evropy juniorů. „Chyběly mi ještě skoro čtyři vteřiny, což je docela dost. Nevím, čím to bylo. Limit pro mne asi ležel moc vysoko,“ připouští. „Mistrovství Evropy probíhá v těchto dnech v Bělehradu, kde jsou teď velké nepokoje. Tak mne to tolik nemrzí, že jsem nejel,“ usměje se.

Od prvního ledna přechází Baloun do kategorie mužů. Za svým účinkováním mezi juniory se může směle ohlédnout. „V juniorech jsem vybojoval celkem dvacet tři medailí na mistrovství republiky, z toho bylo šest zlatých. Všechny je mám pověšené doma na zdi. V žákovských kategoriích to bylo jenom osm medailí a nebyla žádná zlatá. Kdyby mi v žácích někdo řekl, že budu mít v dorostu šest zlatých, tak bych ho považoval za blázna,“ rozesměje se. Chybí mu tak snad jen nějaký větší úspěch na mezinárodní scéně. „Byl jsem na mezistátních multiutkáních v Aténách, Osvětimi a Ženevě,“ dodá.

Prosadit se mezi muži, to je pro jihočeského plavce velká výzva. „Chci se s tím poprat. Snad ještě nějakou medaili na šampionátu získám,“ přeje si.
Ve volných chvílích si svěřenec trenérky Soni Šestákové vyzkoušel také dálkové plavání. A úspěšně. Na domácím mistrovství v Heřmanicích vybojoval mezi juniory bronz na pět kilometrů. V hodnocení mužů skončil desátý. „Plavalo se v břidlicovém lomu, kde byla teplota vody šestnáct stupňů. Bylo to hodně studené. Na to nejsem zvyklý. Bylo to hodně kruté,“ nevzpomíná na tento závod úplně v nejlepším. Dálkové plavání považuje pouze za doplněk k bazénu. „Tam je větší teplo,“ nabízí prozaický důvod. „Konkurence v dálkovém plavání je možná zdánlivě menší, ale ti nejlepší jsou také velice dobří,“ ujišťuje.

Soustředění v Itálii
Nyní má Baloun zasloužené tréninkové volno a připravovat se začne zase až na konci srpna, kdy Koh-i-noor odjíždí na soustředění do Itálie. „Soustředění bývalo doma v Budějovicích, ale tento model se neosvědčil. Bylo tam moc vedlejších vlivů. Potřebujeme nabrat kondici, proto jsme zvolili Itálii, kde máme vytvořené ideální podmínky,“ vysvětlila předsedkyně oddílu Eva Šmausová.


Podmínky k přípravě v klubu si Baloun nemůže vynachválit. „V oddílu panuje výborná atmosféra. Ze závodníků jsem sice o dost nejstarší, ale se svými mladšími kamarády si dobře rozumím,“ chválí si student Střední odborné školy v Třeboni. „Tam mi také vycházejí maximálně vstříc,“ děkuje na dálku vedení školy.