Jeden z vrcholů dosavadní kariéry čeká o víkendu plavce českobudějovického Koh–i–nooru Karla Balouna. Poprvé v životě se totiž v Berlíně postaví na start závodu Světového poháru. „Jednoznačně to bude největší závod, kterého jsem se zatím zúčastnil,“ přikývne.

Světový pohár čítá každoročně šest závodů a účastní se jich nejlepší plavci planety. Kromě Balouna se v hlavním městě Německa z českých plavců představí už jen Verner a Šraut. „Oficiální česká reprezentace na Světový pohár nejezdí z finančních důvodů. Přihlášeni jsou všichni pochopitelně přes Český plavecký svaz, což vyžadují regule závodu. Jinak ale bude reprezentovat především klub a sám sebe,“ upřesňuje předsedkyně Koh – i – nooru Eva Šmausová.

Čtyři starty

Současný nejlepší jihočeský plavec nastoupí ve čtyřech disciplínách: 400 metrů polohový závod, 400 metrů volným způsobem, 200 metrů motýlek a 1500 volným způsobem. „Skladbu disciplín jsem si vybral sám a pořadatelé mou přihlášku akceptovali,“ dodává pro upřesnění.

V Berlíně se závodí v pětadvacetimetrovém bazénu. „V něm jsem delší dobu neplaval,“ připomíná. „V každém případě bych chtěl zaplavat nějaké osobní rekordy,“ přeje si před významným kláním.

Světový pohár se plave klasickým způsobem rozplaveb a následných finálových závodů. Na ty však Baloun nepomýšlí a na své možnosti se dívá střízlivýma očima. „Finále, to se mne netýká. Vždyť tam budou opravdu výborní plavci,“ usměje se. „Jsou to opravdu esa.“

Hvězdy naživo

Do Německa pojede jihočeská jednička především sbírat zkušenosti. „Zaplavat dobré časy, nejlépe osobní rekordy. To je můj hlavní cíl,“ přikývne. „Je to pro mne obrovský zážitek. Uvidím naživo největší hvězdy, které jsem zatím sledoval jen v televizi na olympiádě,“ váží si možnosti startovat na tak velkém mítinku. „Koukal jsem na ně s otevřenou pusou a teď s nimi budu stát na startu jednoho závodu.“

V českých luzích a hájích plavání rozhodně není divácky moc sledovaným sportem. V Berlíně by to ale mělo být jinak a očekává se početná divácká kulisa. „Tam se vybírá vstupné. To je u nás prakticky nemyslitelné,“ říká a připomíná, že se vůbec poprvé zúčastní závodu, na který diváci vstupné budou platit.

Velkou nervozitu si však připouštět nechce. „Rozplavby ještě nebývají tak sledované, takže v tom by neměl být až takový problém,“ věří.

Přestože Světový pohár přichází v průběhu sezony, formu by neměl mít špatnou. „Z objemů pomalu přecházíme do rychlosti. Na Berlín chcem trochu vyladit,“ tvrdí Baloun. „Letošní sezona nemá optimální termínovou listinu. Karel letos končí mezi juniory a jeho věková kategorie nemá kromě Českých pohárů žádný mistrovský závod,“ připomíná Šmausová, že Baloun je až do konce kalendářního roku věkem ještě junior. „Juniorské mistrovství však bude až v únoru a to už plavat nemůže. Zúčastní se už seniorského mistrovství, které se uskuteční v únoru u nás v Českých Budějovicích,“ připominá Šmausová jeden z vrcholů plavecké sezony, který se poplave na jihu Čech.

Baloun už letos závodil v Praze i Plzni. „Zatím jsme honili hlavně objem a časy tomu také odpovídaly. Teď v Berlíně by to snad mělo být lepší,“ pevně doufá. „V tomhle období je to můj prakticky jediný vrchol,“ tvrdí.

Příprava v Nymburce

Baloun se v rámci přípravy zúčastnil také soustředění Sportovního centra mládeže v Nymburce. „Jako trenérka musím Karla jednoznačně pochválit, protože tam byl nejlepší a trénoval opravdu svědomitě. Snad se nezalekne aatmosféry a prostředí v Berlíně a zúročí náročnou přípravu,“ přeje si Šmausová.

V Berlíně na Světovém poháru nebude Baloun poprvé. „Dvakrát už jsme tam byli jako diváci. To je ale samozřejmě něco jiného,“ mávne rukou plavec, jenž cestuje do Německa s celou rodinou i trenérkou Šmausovou.