Se ctí zvládli pořadatelé z Koh – i – nooru Č. Budějovice zimní mistrovství republiky v plavání, které se na jihu Čech uskutečnilo vůbec poprvé v historii. „Také jsme dostali děkovný dopis od vedení Českého svazu plaveckých sportů,“ uvádí předsedkyně oddílu Eva Šmausová. „Je předpoklad, abychom u nás i nadále pořádali velké závody,“ dodává.

Také z řad závodníků i delegovaných činovníků zazněly hlasy, že právě českobudějovický bazén je spolu s Prahou – Podolím nejlepším areálem pro závodní plavání u nás. „Je tady bazén pro vyplavání, vířivka, čisté šatny se vstřícným personálem, což také všude nebývá zvykem. Voda byla čistá, teplá a rychlá, což nejlépe dokumentuje osm nových českých rekordů a splnění šesti limitů pro mistrovství světa v Římě,“ pochvaluje si Šmausová.

„Naprostá spokojenost panovala i se stravováním v restauraci Na plovárně. Všechno je v jednom areálu, což je důležité. Žádné výhrady jsme nezaznamenali ani k ubytování,“ vypočítává Šmausová.

Diváci přišli

Příjemným překvapením šampionátu byla i velice solidní divácká kulisa, která na plaveckých závodech nebývá právě obvyklá. „Snažili jsme se udělat mistrovství kvalitní propagaci. Určitě pomohly plakáty s přesným rozpisem jednotlivých disciplín, se kterými nám pomohl náš bývalý plavec Karmášek,“ vysvětluje zkušená funkcionářka.

Koh – i –noor nejen, že uspořádal výborné závody, ale jeho plavci o sobě dali také vědět přímo v bazénu. Karel Baloun se stal vicemistrem republiky na dlouhé polohovce, čtrnáctiletá Dominika Hovorková byla pátá na patnáctistovce kraulem a přiblížila se nominaci na letní mistrovství Evropy juniorů v Praze. „Karel Baloun má jen kousek k postupu do seniorské reprezentace a rovněž Dominika neustále zvyšuje svou výkonnost,“ chválí Šmausová.

Za necelé dva měsíce přijedou naši nejlepší plavci opět pod Černou věž. Již 38. ročník Velké ceny Č. Budějovic 2. – 3. května bude totiž prvním kolem Českého poháru, což je záruka, že na startu bude opět kompletní česká špička.

O minulém víkendu se v Č. Krumlově uskutečnilo úvodní (krajské) kolo mistrovství republiky družstev. Mezi muži vyhrál KIN, mezi ženami Plavání ČB. Ani jeden z obou klubů však svým bodovým ziskem nepostoupil mezi šestnáctku, která bude bojovat v semifinále. „Po odlivu do konkurečního oddílu Plavání České Budějovice jsme soutěž družstev plavali zase po roční pauze. Účast splnila naše očekávání. Kluci vyhráli, holky máme pouze v žákovském věku, takže jsme nemohli čekat nějaké zázraky. Těžko mohly konkurovat Plavání, které se na výkonnostní sport zaměřují na Gymnáziu olympijských nadějí. Přesto jsme zaznamenali kvalitní časy na republikové úrovni žákovské kategorie. Všechno chce svůj čas,“ uvědomuje si Šmausová.

Zvláštní pozornost zaslouží jednatřicetiletý Vilém Pešl, jenž se k závodnímu plavání vrátil po sedmileté pauze. Na prsařskou stovku se zúčastnil i zimního mistrovství republiky a KINu pomohl výbornými výkony i k vítězství v Č. Krumlově. „Zaslouží velké poděkování. K plavání přistupuje s mimořádnou zodpovědností a dokáže se na závody připravit. Dobře ví, co chce. Sám se rozhodl, že chce ještě plavat, a podle toho se také chová. Našim mladým závodníkům jsem ho dávala za vzor,“ chválí Šmausová návrat zkušeného závodníka, jenž patřil před lety k české elitě a zaplaval si třeba i na mistrovství Evropy juniorů v Pardubicích.