Potvrdil to i na zimním mistrovství republiky v Českých Budějovicích, kde se pětkrát postavil na start a pětkrát bral zlato. Vyhrál 200, 400 a 800 metrů volným způsobem, svým znojemským parťákům pak pomohl ke zlatým medailím ve štafetách 4x100 i 200 metrů volným způsobem.

Přitom zdravotně na tom zkušený reprezentant nebyl nejlépe. „Ve čtvrtek večer jsem přijel do Budějovic a začalo mne bolet v krku. Vypadalo to na angínu, takže jsem rád, že to nakonec takhle dopadlo,“ pochvaloval si.

Ze svého programu přesto nic neslevil a slavil jedno vítězství za druhým. „Bylo toho dost. Ale nechtěl jsem zklamat kluky ve štafetě, protože byla velká šance na zlato a také jsme ji využili,“ vysvětlil.

Zlatými medailemi z mistrovství republiky by si mohl Svoboda pomalu vydláždit koupelnu. „Mám jich zhruba kolem šedesáti. Ale třeba naši matadoři Dan Málek nebo Marcela Kubalčíková jich získali kolem kolem osmdesáti, takže mám ještě co dohánět,“ směje se. „A rád by je také dohnal,“ dodá odhodlaně.

Všechny medaile má doma poctivě vystavené. „Visí u maminky na zdi. Už jsme řešili, co s nimi. Ale zařekl jsem se, že dokud budu aktivně plavat, tak tam všechny budou, protože tam patří,“ tvrdí.

Svoboda patří mězi pětici reprezentantů, která má bez ohledu na splnění limitu jistou účast na červencovém mistrovství světa v Římě jistou. „Pro přípravu to přináší mnohem větší klid. Můžeme se chystat pouze na hlavní závod,“ pochvaluje si novinku v nominaci do národního týmu.

Aby nemusel plnit limity pro vrcholnou akci, zažívá Svoboda poprvé v kariéře. „Strašně se mi to líbí,“ spokojeně přikyvuje.

Na konec plavecké kariéry v šestadvaceti letech zatím nepomýšlí. „Plavu jedenáctou profesionální sezonu. Co bude dál, se rozhoduji prakticky po každém závodě. Pořád mám ještě motivaci se zlepšovat. Teprve po sezoně uvidím, co bude dál,“ říká.

Plavání ho prý stále baví. „Měl jsem období, kdy jsem stagnoval, a to jsem pak měl různé myšlenky. Nakonec jsem to přebojoval, posunul se dál a teď chci uspět na dlouhém bazénu,“ přeje si.

Kromě plavání je Svoboda také velkým fanouškem znojemského hokeje. A samozřejmě ho trápí, že by po sezoně měla extraliga ve městě skončit. „Hokej mám strašně rád, ale je to rozhodnutí majitele klubu pana Vlasáka, které respektuji. Pro Znojmo momentálně neexistuje jiný člověk, který by pro hokej vytáhl tolik milionů z vlastní kapsy. Přitom on si je také mohl střádat doma pod čepcem. Ale vytáhl hokej ve Znojmě tam, kde je. Na takové rozhodnutí má teď právo, i když mne to strašně mrzí. Jsem velký fanda a pokud jsem ve Znojmě, tak nechybím na žádném zápase,“ vyznává se z lásky k hokeji.