Příznivci druhého největšího olympijského sportu se mohou těšit na všechna velká jména současného českého plavání. „Na šampionátu mohou poprvé plnit limity pro červencové mistrovství světa v Římě,“ vysvětluje předsedkyně pořádajícího Koh – i – nooru Č. Budějovice Eva Šmausová. V každém případě přijedou Svoboda, Verner, Rubáček, Pechanová, Chocová a další reprezentanti.

Časový program mistrovství byl rozložen do šesti půldnů od pátku do neděle. Dopolední fáze bude probíhat vždy od 9.30, odpolední od 16.00. Plavat se bude kompletní olympijský program, rozdáno bude celkem čtyřicet kolekcí medailí. „Bude to opravdu náročný víkend pro všechny zúčastněné. Závodníky, rozhodčí i organizátory,“ je si Šmausová vědoma. „Jsme ale rádi, že jsme dostali důvěru tak významný závod uspořádat,“ tvrdí. Patronát nad významným závodem převzalo Statutární město Č. Budějovice.

V jihočeské metropoli se naposledy uskutečnilo v roce 2002 letní mistrovství republiky. Zimní šampionát se na jihu Čech koná vůbec poprvé. „Kromě samotného bazénu bylo třeba zajistit také patřičné zázemí. Pro vyplavání bude sloužit skokanský bazén i dojezdový od tobogánu. Plavci budou mít k dispozici také vířivku a další zařízení plovárny,“ dodává Šmausová.

Koh – i – noor bude nejen pořadatelem závodu, ale osm jeho plavců se také postaví na startovní bloky. Největší šance bude mít Karel Baloun, jenž je prvním rokem mezi dospělými, přesto by mohl na dlouhé polohovce a i vytrvaleckých kraulerských tratích atakovat medailové příčky.

Zvláštní pozornost si zalouží jednatřicetiletý Vilém Pešl, jenž se k závodnímu plavání vrací po dlouhých sedmi letech. „Vilda si zkusil krajský přebor a zaplaval na sto metrů prsa limit pro mistrovství republiky. Domluvili jsme se, že si doma zaplave a pomůže nám potom i v lize,“ nemůže si Šmausová vynachválit přístup zkušeného matadora.

Pořadatelé zvou na atraktivní závod širokou sportovní veřejnost. „Vstup je po všechny tři dny zdarma a rádi v hledišti uvítáme co největší počet lidí,“ láká Šmausová příznivce sportu.

Třídenní mistrovství bude mít slavnostní předehru. Již zítra se v hotelu Gomel uskuteční vyhlášení nejlepších sportovců Českého svazu plaveckých sportů za uplynulý rok.