Vilém Pešl patřil před několika lety spolu s Markem Bílkem (oba Koh – i – noor Č. Budějovice) k výkvětu jihočeského plavání a výrazně čeřili vodu i v republikovém měřítku.

Stejně jako jeho souputník dal ale Pešl časem svému sportu vale. O to větší bylo pro mnohé překvapení, když se v jednatřiceti letech objevil ve startovní listině závodu na sto metrů prsa na zimním mistrovství republiky, které hostily České Budějovice. „Na závodech jsem byl naposledy před sedmi lety, ale pravidelně už netrénuji deset let,“ usměje se.

Phelps inspirací

K návratu do bazénu ho paradoxně inspirovala letní olympiáda v Pekingu. „Ležel jsem doma na gauči a díval jsem se na olympiádu. Především Američan Michael Phelps se mi líbil, jak lovil jednu zlatou medaili za druhou. Říkal jsem si, že je to pořád pěkný sport, tak proč to ještě jednou nezkusit. Vždyť jsem plavání věnoval patnáct let,“ říká k návratu na startovní bloky.

V sedmiletém mezidobí plavání prakticky vypustil z hlavy. „Dělal jsem spoustu jiných věcí, ale rozhodně to nebylo plavání,“ usměje se. „Chodil jsem hrát squash, věnoval jsem se kamarádům i kamarádkám. Také jsem začal navštěvovat restaurační zařízení, abych věděl, jaké to tam je a jestli mi tam náhodou něco neutíká. Hlavně jsem se však naplno věnoval práci. Ale sedět deset hodin denně na židli není pro tělo dobré, tak jsem začal cvičit a občas jsem zašel i do bazénu. Ale bylo to opravdu občas. Maximálně tak desetkrát do roka,“ nezastírá, že výkonnostní sport odsunul ve svém životě vyloženě na druhou kolej.

Před mistrovstvím republiky vyzkoušel svou formu na krajském přeboru. „Před ním jsem uplaval tak dvacet kilometrů. Pak jsem byl nějakou dobu nemocný, takže před mistrovstvím už jsem stihl jenom dalších zhruba šest,“ popisuje svou přípravu na národní šampionát.

Na prsařské stovce si nedělal žádné přehnané ambice. „Byla to jediná disciplína, ve které jsem se byl schopen kvalifikovat,“ vysvětluje. „Padesátka je hrozně rychlá a já nechytím vodu. Na stovku musím pomalu začít a pomalu skončit,“ směje se.

Zimní mistrovství republiky se v Č. Budějovicích konalo vůbec poprvé v historii. „Vždycky se zimní mistrovství plavalo na pětadvacítce. Proto mne docela překvapilo, že ho dali na padesátku,“ podivil se. „Na pětadvacítce bych měl šance o malinko větší,“ míní.

Mezi dvaatřicítkou nominovaných chtěl Pešl skončit lépe než devětadvacátý. „Rozhodně si nedávám nějaké nesplnitelné cíle,“ střízlivě hodnotil své možnosti. „Považuji za úspěch, že jsem se ve svém věku vůbec dokázal na šampionát nominovat,“ dodá. Své předsevzetí se mu nakonec podařilo splnit. Časem 1:12,60 totiž obsadil 28. příčku.

Zkušený plavec přislíbil šéfové Koh- i – nooru Evě Šmausové ještě účast na úvodním kole mistrovství republiky družstev v Č. Krumlově. A své slovo také dodržel. V neděli nastoupil, mj. vyhrál stovku prsa a obě nejkratší kraulerské distance a spolu se svými spolubojovníky se mohl radovat z celkového prvenství.

Účast na dalších větších závodech prý už nechystá. „Spíše bych se chtěl vrátit k plavání pro radost. Občas se možná objevím na závodech a nevylučuji, že někdy v budoucnu nezkusím veterány. Ale zdá se mi, že na ty mám ještě trochu času. Třeba bych si tam ale zase výsledkově spravil chuť,“ nabízí něco ze svých plánů do budoucna.