Nejlepším kolektivem byl zvolen badmiontonový klub Č. Krumlov, organizátoři připomněli činy fair play

29.2.2012

Nejlepším sportovcem Jihočeského kraje do 15 let je Josef MoserFoto: Michal Landa

Josef Moser byl vyhlášen nejlepším sportovcem Jihočeského kraje do patnácti let.

Výsledky patnáctého ročníku ankety byly včera zveřejněny v rámci slavnostního programu v DK Metropol Č. Budějovice.
Josefa Mosera, který plave v barvách týmu Koh-i-noor ČB,  trénuje Soňa Šestáková. Talentovaný sportovec  je šestinásobným mistrem České republiky z letního šampionátu, šestinásobným mistrem ČR ze zimního.  Zároveň má ve své sbírce mistrovský titul v dálkovém plavání. Stal se nejlepším sportovcem olympijských her dětí a mládeže v Olomouci, desetkrát  překonal krajské rekordy, čtyřikrát  české rekordy. Josef Moser byl vyhlášen i nejvýraznějším jihočeský sportovní talentem v roce 2011.

Na druhém místě za Josefem Moserem skončila podle počtu dosažených bodů  jachtařka Nikol Staňková z Yacht clubu Lipno nad Vltavou, kterou trenérsky vede Jan Staněk.   Nikol se během dvou let tréninku vypracovala až do české špičky. První titul mistryně ČR získala už v roce 2009,  od té doby jej vždy obhájila.

Cílevědomá talentovaná  jachtařka je mezinárodní mistryní Maďarska, Slovenska a také Rakouska. Zvítězila rovněž na v závodě olympijských nadějí na Slovensku. Největším úspěchem  je 4. místo na ME v Portugalsku.
Na 3. místě v anketě Sportovec Jihočeského kraje „15“ skončila  Kateřina Luňáčková KK Jiskra Týn nad Vltavou  – trenérka  Jitka Luňáčková).  Závodnice v rychlostní kanoistice je  čtyřnásobnou mistryní ČR od sprintu na 200m až po 5 km. Z MČR má stříbrnou a 3 bronzové medaile. Na letní olympiádě dětí a mládeže si poprvé v životě vyzkoušela vodní slalom a pro Jihočeský kraj získala  stříbro a bronz. Na mezinárodní regatě v Brandenburgu byla první a druhá,  svými výkony si řekla o zařazení do reprezentačního týmu ČR.

Odborná porota přidělovala body za výkony v roce 2011 také  kolektivům. Nejvíc jich sesbíral žákovský tým SK Badminton Č. Krumlov (trenéři Votava a Kotyza), druhé místo patří týmu kata st. žákyň SK Karate Vodňany (trenér Měkuta), třetí v anketě  byly talentované  juniorky SK MG Máj Č.Budějovice (trenérky Ivana Pokorná a Zuzana Kubalová).
Souběžně s výsledky ankety Sportovec jihočeského kraje, jejímž hlavním pořadatelem v uplynulých patnácti ročnících bylo Gymnázium olympijských nadějí v Č. Budějovicích, bylo i letos připomenutí činů fair play.

Ocenění včera na podiu  v DK Metropol dostali:
Marek Fencl (roč. 1997,    TC Vaněk J. Hradec):  Při krajském triatlonovém závodu v Netolicích byl v cyklistické části v čelní skupině a útočil na výborné umístění v celkovém pořadí. Přesto zastavil a poskytl první pomoc závodnici, která před jeho skupinou spadla z kola.

Tomáš Hulmák (roč. 1999, TJ SK Čéčova České Budějovice):
Při mezinárodních atletických závodech Europian kids athletics games v Brně mu rozhodčí do výsledkové listiny v závodě ve skoku dalekém zapsali výkon 479 cm. Tomáš ale skáče mnohem méně. Zašel ihned za rozhodčími, aby výkon opravili, protože tolik skočit nemohl. Nakonec skončil na sedmém místě, kdyby o opravu nepožádal, skončil by druhý.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnily jihočeské olympijské legendy, dorazili také vítězové předchozích čtrnácti ročníků ankety.

Autor: Kamil Jáša