Na mistrovství světa již získal stříbro, loni mu paralympijská medaile uplavala jen o chlup. Před několika dny konečně vybojoval zlato. Arnošt Petráček (18) z Jankova u Českých Budějovic přivezl z říjnového mistrovství Evropy handicapovaných plavců v islandském Reykjaviku nejcennější kov, jemuž dodal lesk i nový světový rekord.

„Arnošt v parádním výkonu překonal časem 44,78 světový rekord na trati 50 metrů motýlek,“ říká s nadšením otec reprezentanta Arnošt Petráček starší. „Na trati 50 metrů znak obsadil skvělým časem a ve svém osobním rekordu 49,76 druhé místo a vybojoval tak stříbrnou medaili.“

Oba výkony jej tedy pasují do role medailisty na mistrovství světa v krátkém pětadvacetimetrovém bazénu v brazilském Rio de Janeiru, které se koná letos na přelomu listopadu a prosince . „Nyní Arnošt trénuje dvoufázově, takže ráno v 6.15 je už v bazénu a vrací se tam po škole na další odpolední trénink,“ pokračuje Petráček senior. „To vše ještě prokládá návštěvou fitnesscentra dvakrát týdně.“

Arnošt studuje odbor finanční služby na střední integrované škole stavební.

Mladý reprezentant z oddílu Plavání České Budějovice, který se odmalička pere se zdravotním handicapem, několik let vzorně reprezentuje Českobudějovicko, Jihočeský kraj i Českou republiku.

„Za jeho skvělými výkony stojí i skvělé výkony současných trenérů Libuše Cuřínové a Jiřího Filipa, Jiřího Dvořáka, reprezentační trenérky Andrey Věnsekové a fyzioterapeuta Martina Ždánského,“ vypočítává Petráček. V začátcích Arnošta trénovala také Veronika Šimečková.