Za 11 hodin a 3 minuty zvládl přibližně 37,7 mokrých kilometrů. „Je to velký úspěch, asi bych to zařadil úplně nejvýš v mém žebříčku,“ poznamenal spokojený pokořitel. V mládežnických kategoriích pravidelně sbírá medaile v bazénu, čerstvý zahraniční zážitek je prý ale cennější. „Tohle je věc, která se uznává i ve světě, nejen tady,“ těší Pytla.

Dlouhá příprava

Příprava celé akce mladého Jihočecha trvala přibližně rok a půl. „Bylo to dost náročné, Filip si toho dost zařizoval sám. Od shánění sponzorů, termínu plavby, lodivoda…,“ podotýká Pytlův trenér Jiří Filip. V samotné přípravě odehrávající se ve vodě už asistovalo několik zkušených borců. „Drželi jsme se osvědčených rad zkušených „kanálníků“ Makaie, Čecha.“ Právě Pytlův kamarád, který loni přeplaval úžinu mezi Anglií a Francií dokonce oběma směry, byl na doprovodné lodi přítomen.


Komplikace nastaly již několik málo chvil po vyplutí z doverského přístavu. „Objevily se velké vlny a to mi moc nesedlo v žaludku. K tomu se přidaly výpary z lodi, nebylo mi moc dobře,“ vzpomíná čerstvý rekordman. Pomohla mu ale cola a teplá voda. „Myslím si, že to bylo na hranici, zda plavat nebo ne. Byl ale čtvrtý v pořadí, kdyby odmítl, nemuselo by se na Filipa už dostat. Zkoušet by to pak mohl až tak za rok, za dva,“ tvrdí trenér Filip.

Vlny brzdily

Zprvu byl závodník českobudějovického oddílu Plavání ČB nervózní. „Bylo to hrozné, jak jsme čekali. Podle počasí to vypadalo, že budeme čekat ještě čtrnáct dní, to by bylo ještě horší. Vzdát jsem to ale nechtěl,“ zdůraznil. Velké vlny byly příčinou delšího pobytu Pytla ve slané vodě. „Šly mi do zad, měl bych po se po nich svézt, ale neumím to. Takže mě spíš brzdily,“ sdělil plavec.


„Fyzicky na to měl, škoda, čas mohl být lepší,“ mrzí trenéra. U francouzských břehů vlny ještě přidaly na objemu. „Proto to byla taková rychlovka – dotknout se, na chvíli vystoupit na břeh, a zas rychle zpátky. I loď měla velký problém,“ informuje trenér Jiří Filip.


Včera, krátce po jedenácté hodině, přivítaly u radnice úspěšnou výpravu dvě desítky příbuzenstva společně se zástupem novinářů, pogratulovat Pytlovi přišel i zástupce města Rudolf Vodička. „Paráda, to jsem nečekal. Myslel jsem, že tu budou tak dva lidé,“ sdělil své pocity. Nyní má mladík v programu odpočinek, pak by se rád vrátil do bazénu. „Mám poslední rok v dorostu, tak snad zas utrhnu nějakou medaili,“ doufá spokojený Pytel.