Velká cena byla vůbec poprvé v historii zařazena do kalendáře Světové plavecké federace FINA. „Zatím byl náš mítink vždy pouze v kalendáři Evropské federace,“ říká předsedkyně pořádajícího plaveckého oddílu Koh – i – noor Eva Šmausová. „Velká cena bude vůbec prvním nominačním závodem na letní mistrovství světa v Šanghaji a také na olympiádu 2012 v Londýně. Jako první zde mohou jednotliví závodníci plnit vypsané limity,“ dodává.

Funkcionáře ze Světové federace zaujalo hlavně zázemí českobudějovického bazénu a také poloha přímo v centru města. „Máme vířivku, dětský bazén pro vyplavání a všechno ostatní, co si závody na této úrovni žádají. Ubytování i stravování je také k dispozici bez velkého cestování. Plavci jsou u nás spokojeni,“ pochvaluje si zkušená funkcionářka.

Čtyřicátý ročník by měl být nejen jubilejní, ale také rekordní. „Chtěli bychom překonat rekord v počtu startů, kterých je zatím 1060, což jsme ještě nikdy neměli. Přihlášeno je více než 200 závodníků,“ vypočítává.

Kromě nejlepších českých plavců přijedou také závodníci z Chorvatska, Maďarska a Slovinska. „Většinou se jedná o finalisty z mistrovství Evropy v Budapešti. V jednání je také start plavců ze Slovenska a Rakouska. Úroveň by měla být dobrá a ve hře určitě budou rekordy bazénu,“ věří Šmausová.
Rekordní letos budou také finanční prémie, na kterých oddíl vyplatí 91 000 korun. „Je to velká suma. Peníze jsme sháněli po celý rok. Závod pořádáme za podpory Jihočeského krajského úřadu a Magistrátu města České Budějovice,“ říká Šmausová.

V českobudějovickém bazénu se bude plavat kompletní program olympijských disciplín. Hlavní závodem je po celých čtyřicet let konání Velké ceny sto metrů volným způsobem mužů i žen. „Je to atraktivní rychlostní disciplína, kterou mají rádi závodníci i diváci.“

Mezi nejlepšími se budou chtít prosadit také plavci pořádajícího KINu. Klubovou i jihočeskou jedničkou zůstává Karel Baloun, jenž od podzimu studuje i trénuje v Brně. „Přihlásil se do čtyři disciplín a chce doma uspět,“ ujišťuje Šmausová. „Loni skončil pátý v celkovém hodnocení Českého poháru, což je velký úspěch,“ zdůrazní předsedkyně. Jeho týmová kolegyně Dominika Hovorková byla šestá. „Plavat budou dále Fryč, Novoveský, Moser a další mladíci, kteří budou sbírat zkušenosti,“ uvádí Šmausová.
Plavci Koh – i – nooru už letos sbírali úspěchy na zimním mistrovství republiky v dálkovém plavání v Praze. „Přivezli jsme osm medailí a dva české rekordy. Velký talent Pepa Moser překonal rekord mezi čtrnáctiletými a Vladimír Hovorka mezi jedenáctiletými. Hovorková vyhrála mezi dorostenkami a stříbro brala mezi ženami,“ chlubí se Šmausová medailovou žní. „Připraveni bychom na Velkou cenu měli být dobře,“ věří.

Plavat se o víkendu bude ve třech blocích. V sobotu se začíná v 9.30 a hlavní program je plánován od 16.00. Nedělní závěrečný blok odstartuje v 9 hodin. Vstup je pro diváky zdarma. „Srdečně zveme všechny příznivce sportu,“ láká Šmausová do hlediště fanoušky plavání.