Na startu totiž bude kompletní česká špička, ale třeba také reprezentační tým Maďarska s řadou výborných plavců. Přihlášeno je kolem dvou stovek závodníků. „Je to sice na počet o něco méně než loni, ale kvalita bude vyšší než před rokem,“ míní předsedkyně pořádajícího Koh – i – nooru Eva Šmausová.


Přijede Svoboda


Příznivci plavání se mohou těšit na Svobodu, Vernera, Pechanovou, Závadovou, Baumrtovou a další velká jména českého plavání. Mimořádnou pozornost poutá i maďarská reprezentace, která hlásí sedm závodníků.


Skutečně výborné časy má u svého jména osmnáctiletá Emese Kovácsová, což je vicemistryně Evropy na dvě stě metrů motýlek z let 2007 a 2008. Pochopitelně nechyběla ani na loňské olympiádě v Číně. V Pekingu byly loni i její další čtyři reprezentační kolegyně.


Stejně starý Gergely Gyurta byl loni čtvrtý na juniorském mistrovství Evropy na dlouhé polohovce. „Účast Maďarů nás mimořádně těší. Jejich zaplavané časy slibují opravdu kvalitní výkony,“ těší Šmausovou. „Očekáváme řadu rekordů bazénu,“ přeje si.


Mezinárodní punc největšímu jihočeskému mítinku dodá ještě účast dvou slovinských klubů. Naopak účast odřekli plavci z Řecka a Rakouska. „Bylo to na poslední chvíli s tím, že mají jiný program,“ nabízí Šmausová vysvětlení.


Pořádající klub půjde do bojů oslaben o nadějné Dominiku Hovorkovou a Petra Valentu, kterým vystavily stop zdravotní problémy. Chybět ale rozhodně nebude současný nejlepší jihočeský plavec Karel Baloun, jenž se zaměřuje na vytrvalecké a polohové závody. „Doplní ho naši mladí na čele Ingeduldem,“ dodává Šmausová.


Po oba dny jsou na programu vždy dopoledne od 9 hodin rozplavby a odpoledne od 16.00 finálové závody. Slavnostní zahájení Velké ceny proběhne v sobotu v 16 hodin. Záštitu nad závodem převzal primátor Juraj Thoma. „Zahajoval nám už nedávnou mládežnickou Koh – i – noorskou tužku a přislíbil, že přijde zase,“ ujišťuje Šmausová.


Vstup je po oba dny zdarma. „Srdečně zveme do hlediště všechny příznivce sportu. Určitě se bude nač dívat,“ láká Šmausová zájemce o plavecký sport.