A nejspíš hraje pozemní hokej pořád ďábelsky dobře, jinak by si ji do svého týmu pro MS v Poznani nevybral sám doktor Faust. Pardon, trenér Faust.
Eva Staňková, svého času nejlepší hráčka nejen Meteoru ČB, ale celé domácí extraligy i národního týmu, reprezentuje s malými přestávkami svou vlast již řadu let. „Minulý rok jsem vynechala venkovní sezonu, protože jsem měla ve stejném termínu dovolenou, to se hrála C divize,“ vysvětluje Eva Staňková, jež nad návratem do týmu ČR nemusela dlouho přemýšlet. „Dostali jsme nového kouče z Německa, Chrise Fausta, takže pro mne byla velká výzva do toho jít,“ tvrdí.

Na začátku prosince se kouč Christopher Bechmann vzdal z časových důvodů funkce a Češi museli hledat náhradu. MS v hale bylo pro nového muže u kormidla první velkou akcí s týmem ČR. „Bude na svazu pracovat jako reprezentační trenér, myslím, až do roku 2015, a hodlá spolupracovat i s mládežnickou složkou. Muže vede od loňska také německý trenér, k nám přišel teď – a je to opravdu dobré. Na lidech je vidět velká motivace,“ popisuje Eva Staňková pozitivní atmosféru kolem reprezentačního celku.

Zdá se, že český pozemní hokej udělal dobře, když vsadil na zahraniční know how. V anketě na oficiálních webových stránkách svazu celých 71 procent návštěvníků hlasovalo, že za poslední rok vidí zlepšení v práci ČSPH.

S výkony i konečným umístěním v Poznani je Eva Staňková spokojena. „Super, povedlo se nám to,“ komentuje šesté místo, kterým renomovaný trenér Chris Faust při své premiéře zopakoval výsledek z roku 2007, kdy s australskou reprezentací obsadil na MS ve Vídni stejnou příčku. „Je to velký úspěch!“ bere Staňková takové umístění všemi deseti. Poznamená, že světová špička je velice vyrovnaná. „Můžete sehrát výborné utkání a prohrát jediným hloupým gólem,“ říká.

Trenér pravidelně střídal kompletní pětky, takže ani Eva Staňková si nemohla stěžovat, že by byla v utkáních nevytížená. „Člověk odehrál ze zápasu tak polovinu,“ odhaduje.

Asistentkou trenéra je u týmu žen Karolína Kříženecká, další z bývalých hvězd extraligy. Když Meteor nastupoval proti Rakovníku, byly Kříženecká a Staňková ústředními postavami svých týmů. „Ale že bychom byly rivalky? To ne!“ kroutí hlavou Eva Staňková. A k roli své bývalé reprezentační kolegyně dodává: „Dělá asistentku trenéra. Původně šla k reprezentaci žen jako manažerka, ale realizační tým postupně vykrystalizoval do téhle podoby.“

Čas letí a Eva Staňková (35) je v současné době nejzkušenější členkou reprezentace. „Ano, jsem nejstarší! Nikdo starší už tam není…,“ rozesměje se bývalá opora Meteoru, která si v rakouském klubu HC Wels nadále udržuje výkonnost, a tak je o její služby pořád zájem. Figuruje i v té úplně první nominaci před přípravou na ME divize C ve Vídni 2011, kde bude cílem českého celku postup do divize B. V horizontu dalších let by se měl pokusit vyhoupnout mezi elitu.

Z exbudějovických pozemkářek je vedle Evy Staňkové v širší nominaci pro Vídeň i brankářka Lenka Morová. Základ družstva by měly tvořit účastnice nedávného MS v poznaňské hale. „Půlka českého týmu je hodně mladá a určitě v minulosti nehrála akce na světové úrovni. Část z nás má už něco za sebou, odehrála Světové hry nebo minulá mistrovství světa. V týmu se skloubila zkušenost s mládím. Mladé hráčky se ukázaly ve výborném světle, šly hodně nahoru, ta tendence je jasně vidět,“ chválí Eva Staňková.

Společná příprava kandidátek na místo v reprezentaci začne už tento měsíc tréninkovým kempem (23.–27. března). Eva Staňková zatím hovoří o svém budoucím účinkování v národním dresu s otazníky. „Přemýšlím o tom. Určitě by mě lákalo alespoň se zapojit do přípravy před šampionátem,“ svěřila se.
„Záleží zase na dohodě s trenérem. Domlouvali jsme se, že uvidíme, jak mi bude sloužit zdraví. A taky co práce, protože člověk je vytížený a skloubit vše dohromady je náročné. V dubnu nám zase začíná v Rakousku ligová soutěž, tak do toho skočíme nanovo,“ uzavírá reprezentantka Eva Staňková.