Proč Dobřichovic, když druhým rokem dojíždí z jihu Čech pravidelně trénovat na Štvanici? „Na Štvanici první ligu nechtěli, mají extraligu, takže budu hrát za Dobřichovice,“ vysvětluje host Mojha. Možnost přípravy v Praze na kurtech I. ČLTK si dlouhodobě pochvaluje. „Mám tam kvalitní sparring. Zahrál jsem si s Minářem, Hernychem,“ považuje si hráč LTC Tonstav – service ČB.

První liga začíná 12. září, Dobřichovice s nováčkem Mojhou v družstvu jako jedničkou čeká skupina v Jablonci. Pavel Mojha chce před důležitými zápasy dohnat tréninkové manko, zaviněné zraněním. „Týden jsem nehrál, na Future v rakouském St. Pöltenu jsem musel hned v prvním kole skrečovat pro potíže s tříslem, protože hrát s tím nešlo,“ mračí se mladík, jenž se včera po pauze znovu vrhl do tréninku na antuce. Stále v Č. Budějovicích, i když jejich barvy už nehájí, což pocítil na vlastní kůži. „Přišel jsem o nějaké hodiny na kurtu. Ligoví hráči tu mají výhody a tím, že už tady nehraju, jsem o ně přišel. Ale já chci zkusit vyšší soutěž, protože druhou ligu jsem hrál v Budějovicích už tři roky. Teď bych ji hrál počtvrté, a když jsem měl dobrou bilanci, tak jsem si říkal, že by byla škoda nezkusit první ligu, pokud si myslím, že na ni mám,“ nelituje Mojha, že učinil zásadní rozhodnutí a částečně odstříhl pupeční šňůru s budějovickým klubem.

Svou budoucnost Jihočech vidí za oceánem: po maturitě na gymnáziu by v příštím roce rád zamířil do USA a věnoval se tenisu intenzivně během studia na některé z univerzit. „Chtěl bych to zkusit, ale to se bude ještě dlouho řešit. Důležité je vybrat si správně. Sbírám první kontakty, teď jsem si psal na Facebooku s člověkem z univerzity v Atlantě,“ líčí.

Doma v Č. Budějovicích nadále pracuje na svých tenisových dovednostech, slabinách i přednostech, s trenérem Gramanem. V regionu těžko hledají konkurenci: Pavel Mojha vyhrál jak v zimě krajské přebory v hale, tak v létě pod širým nebem. Ve Strakonicích ve finále jasně přehrál domácího Procházku. „Akorát první kolo s Linhou bylo vyrovnané – 7:6 a 7:5. Byl jsem ještě nerozehraný, ztuhlý. Na začátku prvního setu jsem prohrával, ale pak jsem byl v zápase vždy o krok napřed,“ popisuje. Jinak prošel turnajem jako nůž máslem. „S Jirkou Linhou to byl jediný pořádný zápas, jinak to bylo jednoznačné.“

Litoval neúčasti sezimoústeckého rivala Tomáše Tomana, který je na žebříčku o jedenáct příček nad ním, a tak by byl hlavním favoritem. „Určitě bych se ve finále střetl s ním. Měl jsem formu, docela bych si věřil, ale nevím, jak by to dopadlo,“ krčí rameny Pavel Mojha, jenž se kvalifikoval z kraje na mistrovství republiky. V Ústí nad Orlicí počátkem července prošel do druhého kola, když porazil nasazeného Kameníka, 29. hráče českého žebíčku. Se svým přemožitelem Krčkem pak svedl vyrovnanou bitvu. „Prohrál jsem smolně 5:7, mohl jsem vyhrát, ale i druhé kolo se cení, protože jsou tam kvalitní hráči,“ podotýká Jihočech a doplní, že nechyběl ani Lukáš Rosol.

Hned po lize se Mojha vydá opět zkusit štěstí do zahraničí. Tentokrát má namířeno do Maďarska. „Je to Future v Budapešti, nejnižší turnaj, kde se dají získat ATP body,“ říká mladý hráč, jenž podle svých slov měl zimní sezonu o něco lepší než tu letní, trápila ho zranění, ale následující týdny mohou leccos změnit.

V prvoligovém klubu potká známá jména. Prinosila, Sukovou, Pálu… „Máme docela kvalitní tým a já jako mladý budu hrát na jedničce, takže mě čekají ty nejtěžší zápasy,“ poznamená Mojha. Zástupce mladé generace nemá přehnaný respekt z osobností v týmu. „Já se na to těším! Většinu z nich už znám; jak se pohybujeme vedle sebe, nejsme si cizí. Právě Helena Suková u nás na Gymnáziu olympijských nadějí ve čtvrtek zahajovala nový školní rok a já jí předával kytku. To jsou náhody!“ usmívá se student Pavel Mojha.