Na otázku z podtitulku odpoví až boje v extralize, Lize mistrů a v Českém poháru. Mezinárodní soubor z Jihostroje budí podle složení u soupeřů respekt už teď. Na papíře. Argentince , Kanaďan, Nizozemec, Kubánce, Brazilec a Slovák. Trenér Kowal přijede z Polska. Ocenění získalo vedení Jihostroje České Budějovice ještě za průběh minulé sezony, která skončila ve všech mužských kategoriích nevídaným medailovým úspěchem.

Hlavní cenu sezony získal českobudějovický odchovanec Marek Šotola, který se stal volejbalistou roku vůbec poprvé. Nejlepším hráčem UNIQA extraligy byl zvolen Martin Licek a za celoživotní práci získal ocenění in memoriam trenér Zdeněk Pommer starší. Právě on působil ve své éře u nejlepších českých klubů, včetně Jihostroje, možná by se nestačil divit, jak se za pár let proměnila česká extraligy, kde čeští volejbalisté hrají až druhé housle.

Před zápasem v KP Rudolfov - Hluboká se Radimové Kokeš a Pouzar  trefovali do břeven
Zápas začal "břevínky". Podívejte se na video. Souboj Radimů. Kokeše a Pouzara

Marek Šotola na podiu předal volejbalové rodině sympatické poselství: „Titulu Volejbalista roku si cením strašně moc, protože jsem v této anketě ještě nikdy nebyl nominovaný a hned první nominace se proměnila ve výhru. Chtěl bych poděkovat všem, co mě volili za jejich důvěru. Je to totiž to nejvyšší ocenění, jaké může český volejbalista dostat.“ Třiadvacetiletý univerzál Berlin Recycling Volleys získal německý ligový i pohárový titul a zahrál si čtvrtfinále Ligy mistrů. Skupinovou fázi LM bude hrát v příští sezoně i Jihostroj České Budějovice.

Nejužitečnějším hráčem UNIQA extraligy za ročník 2022/23 fanoušci zvolili českobudějovického smečaře Martina Licka, který ale z jihu Čech odchází.