Poslední domácí utkání základní části Uniqa extraligy mužů Jihostroj zvládl. Havířov porazil 3:1 a poslední zápas před play off jej čeká zítra v Ústí nad Labem.

První set měl jednoznačný průběh od začátku do konce, Českobudějovičtí výbornou hrou středem sítě a tvrdým podáním ovládl prostor nad sítí a vyhrál s velkým náskokem (16:9, 19:16).

Ve druhém dějství už měl lídr tabulky se sedmým celkem soutěže větší starosti. Hosté našli recept na nekompromisní útoky blokařů Jihostroje, ubránili je, navíc v útoku se nedařilo druhému nejvíce bodujícímu hráči extraligy Radku Motysovi na univerzálu. Po úvodním krátkém vedení tak několikrát dotahovali náskok Havířova (4:3, 6:7, 7:10, 11:11, 16:18, 20:21). Po prvním neproměněném setbolu Slavie (23:24) si nabili domácí, ale také šanci nevyužili. Úspěšným blokem poté Havířovští při druhém setbolu srovnali na 1:1.

Třetí set načala žlutá karta pro domácího blokaře Macha od rozhodčího Vojtíška, který zrovna neměl svůj den. A po ní už opět Budějovičtí na palubovce kralovali. Výborně bránili hlavně na síti, účinně podávali a jistější byli i na příjmu. Díky tomu po celou dobu vedli o čtyři a více bodů. Stejně bezchybný výkon předvedli i ve čtvrté sadě a v poklidu si dokráčeli pro vítězství.

Havířovští věřili, že by mohli nějaký bodík pod Černou věží utržit. „Nepřijeli jsme prohrát, pomýšleli jsme na dobrý výsledek. Ale musím uznat, že Budějovice dnes hrály opravdu dobře, především výborně bránily v poli,“ sdělil po utkání trenér poraženého celku Jaroslav Tomáš.

„Byli jsme v utkání lepší, dařilo se nám. Nebýt rozhodčích, kteří utkání pokazili, byla to taková dvojka jako Pat a Mat, tak jsme vyhráli ještě rychleji,“ řekl nahrávač Jihostroje Michal Sládeček.

Jihostroj Č. Budějovice – Slavia Havířov 3:1 (18, –25, 14, 16)

Čas: 97 minut, rozhodčí: Vojtíšek, Trumpeš – Janoušek, Nahodil, 700 diváků.
Č. Budějovice: Sládeček, Motys, Sukuba, Mach, Fila, Torcello, libero Juračka – Pochop, Michálek, Dvořák. Trenér Petr Brom.
Havířov: Duda, Kramar, Široký, Kotas, Kolář, Neusser, libero Dohnal – Katona. Trenér Jaroslav Tomáš.