„Vzpomínám si, že byly také šrotové soboty. To lidé vždycky vytáhli před své domy tuny železa a vojáci je potom odváželi," vyprávěl Petr Cirkl. „S bráchou jsme pak všechny ty hromady obešli a vše nepotřebné dotáhli domů. Ve sklepě jsme tak měli zásoby náhradních dílů na kolo," smál se a současně také zavzpomínal na svůj první cyklistický závod.

V čem se závodíPoprvé se cyklistka na olympijských hrách objevila v roce 1896. Soutěžilo se tehdy v jízdě na dráze a v silniční cyklistice. Na 31. olympijských hrách se bude soutěžit v silniční cyklistice, v dráhové cyklistice. Od roku 1996 jsou součástí olympijských her také závody na horských kolech, od roku 2008 i BMX.

„To bylo v roce 1962. Bylo mi 14 let a jelo se kritérium okolo Rychty. Start i cíl byl u vyhlášené restauraci Rychta a trať vedla ulicemi Jírovcova, Riegrova, Otakarova, Skuherského," vyprávěl sportovní ředitel Velo Clubu České Budějovice. Tehdejší a dnešní kola se ale podle něj srovnávat nedají.

„To, co se v minulosti udělalo za 60, 70 let, to se dneska udělá za 20 let," řekl Petr Cirkl. „Každý rok navíc výrobci silničních kol přijdou s něčím novým, i když samozřejmě také chtějí, aby si cyklisté kola obměňovali. To není jako my, kteří měli jedno kolo deset let," doplnil.

U královské disciplíny silniční cyklistiky vydržel dle svých slov do vojny, z níž byl po třech měsících propuštěn kvůli zdravotním problémům, což znamenalo i konec kariéry. U cyklistiky ale vydržel, jen začal s trénováním závodníků.

„V roce 1972 jsem v Budějovicích objevil závoďáka, s nímž jsem zkoušel první tréninkové metody, což v roce 1972 vyneslo stříbrnou medaili na Mistrovství republiky v cyklokrosu starších dorostenců," zavzpomínal sportovní ředitel Velo Club Cirkl, který trénoval nejen svého syna Petra Cirkla, ale i Jaroslava Bílka nebo Stanislava Tancera. V současné době je jeho svěřencem naděje mládežnické cyklistiky Petr Klabouch.

„Potom jsme fungovali v Dynamu, kde jsme byli až do jara roku 1974, kdy nás odstřihli a my museli skončit," zavzpomínal na tehdejší dobu budějovický trenér. „Deset let pak nebyla v Českých Budějovicích cyklistika," dodal. „Až v roce 1984 jsme založili klub ČSAD Budějovice, který vydržel do převratu. Když pak v dubnu 1990 oznámili, že se tělovýchovné jednoty mohou rozdělit na oddíly, stal jsem se podněcovatelem schůze, na níž by samostatný oddíl vznikl," doplnil.

Podívat se na to, kdo se stane olympijským králem silniční cyklistiky, budou moci všichni příznivci tohoto sportu už letos v létě v rámci 31. olympijských her. Jejich dějištěm se stane od 5. do 21. srpna brazilské město Rio de Janeiro.

„Šance na úspěch má podle mě Zdeněk Štybar nebo Petr Vakoč, v ženské cyklistice potom Jarmila Machačová," prozradil svůj tip na vítěze českobudějovický trenér Petr Cirkl.