Volejbalový Jihostroj České Budějovice odvolal trenéra. S okamžitou platností byl hned po utkání s Maccabi Tel Aviv odvolán Jan Svoboda, na jeho místo nastoupil René Dvořák, který tým povede už dnes v Ústí nad Labem. Prezident VK Jihostroj ČB Jan Diviš odpovídal na dotazy Deníku:

Vysvětlíte důvody, které vás přiměly k odvolání trenéra Svobody?

Chceme lepší výsledky, lepší projev týmu, ve kterém to nefunguje, jak by mělo.

To platí už delší dobu?

V letošní sezoně máme neuspokojivé výsledky, družstvu chybí vnitřní síla, nedokážeme se srovnat s koncovkami, nevěříme si, tým má podstatně na víc. Chceme změnit atmosféru uvnitř týmu.

Svobodu nahradil Dvořák, jaké jsou další změny v realizačním týmu?

Dočasně na pozici asistenta hlavního trenéra byl zařazen dosavadní a současný manažer Stanislav Pochop. Bude zastávat tuto pozici.

Dočasně?

Je to řešení dočasné, řešíme kritickou situaci. Nevím, na jak dlouho to bude, zahájíme okamžitě s dlouhodobější vizí hledání nového asistenta.

Nedostavovaly se výsledky, které jste očekával?

Proto je trenér Svoboda odvolaný. Snažili jsme se na tým apelovat po dobrém. Dva tři zápasy byly dobré, pak to zase sklouzlo k tomu, že hráči nebojovali. Je čas, aby se stalo něco zásadního, hráči se musí rvát o výsledek. Chceme se prát o příčky nejvyšší.

Váš pohled se vyostřil po prohraném utkání s Maccabi tel Aviv?

Tam jen přetekla ta poslední kapka. Míra trpělivosti se naplnila. Atmosféra v týmu se táhne od začátku sezony. Mysleli jsme si, že to může být únavou reprezentantů. Ale nefunguje něco zevnitř. Je to možná ponorková nemoc. Kabina není schopná se s tímto trenérem vzepřít osudu. Zápas s Tel Avivem jenom ukázal, co jsme viděli v těch předchozích. Dobře rozehrané sety jsme nedohráli k vítězství. Nemáme připravené varianty na krizové situace. Kriticky se dá pohlížet i na otázky koučinku. Pohár trpělivost přetekl.

Dotkne se změna trenéra i hráčů?

Vůči hráčům uplatníme finanční postih. Ten bude za měsíc leden. V případě, že se výsledky a projev týmu nezlepší, jsme připraveni v tvrdých a nepopulárních opatřeních pokračovat dál. Nevidíme jinou cestu, chceme maximální úsilí a profesionalismus, to tady zatím nevidíme.

Nebylo chybou, že trenér Svoboda už před první zápasem věděl, že je to jeho poslední sezona v Jihostroji?

Trenér Svoboda nepřistupoval ke své práci laxněji než v jiných letech. To ne. I když věděl, že po sezoně skončí. Každý trenér je jiný. Trenér Svoboda se práci snaží odvádět maximálně zodpovědně. Patří ale do kategorie měkčích, demokratičtějších. To není pro krizové situace. Musí přijít tvrdší přístup. Přílišná demokracie v kritických situacích není nejlepší varianta. Musí přijít lídr, který bere na sebe zodpovědnost. Tím bude René Dvořák.

Cíle pro zbytek sezony 2016/17 zůstávají vysoké?

Tým kvalitu má. Z cílů neslevujeme. Výsledky zápasů chceme začít otáčet v náš prospěch. Jeden musí makat za druhého. Kvalita je na to, abychom se prali minimálně o medailové pozice.

To platí i o osmifinále Challenge Cupu, který Jihostroj nerozehrál dobře?

Nic nevzdáváme. Nepojedeme do Izraele jako poražení. Tam by se mělo prvně ukázat, jestli hráči něco pochopili, jestli se něco začne měnit. Je jasné, že to bude těžké. Izraelci hrají zralý volejbal, nedělají chyby. Máme na to, abychom je porazili. Musíme ale hrát svoji hru, kterou teď nepředvádíme. Mělo by se bojovat. A nejen to. Měly by se projevit lepší koučink, připravenost na zápas, lepší taktika.

Uvažujete i o změnách v kádru?

U některých hráčů, kteří tu jsou dlouho, některým končí smlouva, možná je ponorková nemoc, možná trochu ztrácejí motivaci. Když nedají do toho všechno, může se stát, že s nimi ukončíme spolupráci v běhu sezony. Nikdo to tu nemá jisté. Dívali jsme se po některých hráčích, nejvíc nás trápí forma nahrávačů, ale trh je rozebraný, moc kvalitních hráčů se nenabízí, ale ještě to nevzdáváme. Pokud dojde ke změnám hned teď, byl by to v rámci našich záloh.