Princeznou jihočeského mládežnického sportu se stala badmintonistka Lucie Černá z Hořic na Šumavě. Z rukou několikanásobné olympijské vítězky, gymnastky Věry Čáslavské, převzala před několika dny ocenění pro vítěze v anketě Sportovec roku do patnácti let.
S husím peřím
„Baví mě tréninky, “ prozradila sympatická, od ledna šestnáctiletá Lucie Černá, co stojí za jejími úspěchy. Studentka prvního ročníku střední školy závodí za Sportovní klub badmintonu Český Krumlov. Loni vyhrála mistrovství ČR žáků ve čtyřhře, druhá byla ve dvouhře a třetí ve smíšené čtyřhře.
Neztratila se ale ani na mezinárodní scéně.
„Při loňském mistrovství Evropy juniorů do sedmnácti let ve Slovinsku byla devátá ve dvouhře, čtyřhře i v soutěži týmů,“ prozrazuje její trenér Radek Votava s tím, že hrála proti starším soupeřkám.
K badmintonu Lucii přivedli rodiče. „Už jako malá jsem si s maminkou pinkala na zahradě a bavilo mě to,“ usmívá se sympatická dívka.
„Od druhé třídy jsem začala chodit do kroužku. Badminton je nejrychlejší raketový sport. Míčky z husího peří létají i několikasetkilomerovou rychlostí, ale nebojím se, že mě trefí. To spíš mohu špatně došlápnout,“ vysvětluje nástrahy svého oblíbeného sportu Lucie Černá.
O tom, že je vítězství ve správných rukou, spokojený trenér ani na okamžik nepochybuje.
„Lucka je velice pracovitá a sportu se věnuje denně, kdy má dva až tři tréninky podle školy. Badminton hraje s nadšením a s radostí. I proto má tak dobré výsledky,“ usmívá se Radek Votava, který se o nadějnou sportovkyni stará druhým rokem. „Lucka je talentovaná a navíc i velmi skromná. Ale přiznávám, že i pro mě bylo překvapením její vítězství v anketě. Badminton není úplně na výsluní, jiné sporty jsou mezi lidmi mnohem populárnější. Bereme proto vítězství v anketě jako vítězství badmintonu.“
Na zkušenou
Lucie se zúčastnila v únoru mistrovství ČR do 19 let v Ústí nad Labem, v květnu ji čeká mistrovství ČR juniorů do 17 let. „A čekají ji už první mezinárodní turnaje dospělých v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, kam pojede, aby poznala atmosféru a okoukala se,“ říká Votava.
Kromě Lucie Černé se mezi nominovanými objevil další sportovec SKB Český Krumlov čtrnáctiletý Jaromír Janáček. „Do našeho oddílu chodí 110 dětí, celkem máme 160 sportovců,“ pokračuje Votava. „Pro ty nejmenší je to zatím spíše kroužek, i když ho mají třikrát týdně,“ doplňuje Radek Votava skutečnost že v Českém Krumlově se badmintonu zkrátka daří.