Reprezentanty, kteří si vyjeli ve Stříbře nominace, čeká mistrovství světa. To se pojede o prvním únorovém víkendu v Louisville v americkém státě Kentucky. Na americkém kontinentu vůbec poprvé.
Republikovým šampionem se ve Stříbře stal podle očekávání domácí závodník Zdeněk Štybar, který se na skok vrátil do terénu a vyhrál. Skvělého úspěchu dosáhl závodník CT Tábor Martin Bína, který se dojel do Stříbra pro stříbro. „Klobouk dolů před jeho výkonem.  Během pauzy zaviněné zraněním nemohl vůbec nic dělat, přibral 13 kg a uvědomíme-li si, že přesně před rokem teprve začal s rehabilitací, tak musím smeknout," říká k výkonu Bíny Čestmír Kalaš, šéf cyklokrosové komise.
Na třetím místě skončil překvapivě reprezentant do 23 let Vojtěch Nipl z týmu Fokus Cycling Znojmo. Jednoho z hlavních favoritů závodu Radomíra Šimůnka totiž potkala velká smůla a závod nedokončil. Dařilo se i dalšímu mladému reprezentantovi z Tábora Michaelu Borošovi, který byl šestý. „Mladí svými výkony na šampionátu ve Stříbře příjemně překvapili. Závod jim vyšel, ale na světovém šampionátu to určitě bude o něčem jiném," zůstává realistou reprezentační trenér Stanislav Bambula. Právě v těchto dnech se připravují v okolí Tábora a na podmínky si rozhodně nestěžují. „Myslím, že počasí není vůbec špatné. Jsou čtyři stupně pod nulou a okolo těch sedmdesáti kilometrů za den najezdíme," pochvaluje si trenér Bambula. Cyklokrosaři pracují na zdokonalení techniky v terénu, jezdí na silnici a čas si najdou i na regeneraci.
Za teplem už se ale cyklokrosaři nechystají. „Světový šampionát se koná za tři týdny a to už bychom nestíhali. Závěrečná příprava proběhne v domácích podmínkách," říká k přípravě Stanislav Bambula. Výjimkou je Martin Bína, který se ihned po víkendovém závodě Světového poháru v Hoogerheide opět přesune na Mallorcu, kde bude trénovat až do soboty 26. ledna.
Táborské soustředění končí cyklokrosařům dnes a už zítra se sejdou znovu, aby se vydali na cestu do Holandska, kde se o víkendu pojede zmíněný závod Světového poháru. V neděli ho budou moci sledovat v přímém přenosu i diváci České televize. Holandské město Hoogerheide bude také dějištěm příštího světového šampionátu. Závod Světového poháru je zároveň generálkou na mistrovství světa. Po návratu z Holandska se cyklokrosaři rozjedou do svých oddílů, kde se budou připravovat již individuálně pod dohledem svých trenérů. „Uvidím, jak na tom kdo je a podle toho našim závodníkům naordinuji trénink," mluví do přípravy reprezentantů z CT Tábor Stanislav Bambula. Nebude se však věnovat Martinu Bínovi, který dosud individuálně trénoval doma v Mladé Boleslavi se svým trenérem Vojtěchem Červínkem.
Za oceán odlétají čeští reprezentanti  v úterý 29. ledna a formu budou dolaďovat již v místě konání závodu. Vítěz ze Stříbra Zdeněk Štybar skutečně na mistrovství světa neodletí, jak už dříve deklaroval. „Zdeněk má jasno. Chce se naplno věnovat silniční cyklistice. Připravuje se na Mallorce a od kluků vím, že se vůbec nešetří," říká na adresu Štybara Kalaš.
V Kentucky čeká cyklokrosaře přibližně stejné počasí jaké panuje v České republice. „Máme informace od Katky Nash a víme, že musíme být připraveni na sníh i na bláto. Proto s sebou bereme spoustu rezervních kol, neponechává nic náhodě Kalaš. Trať v Louisville má být rychlá a neměla by být zvlášť těžká, což by mohlo vyhovovat právě Martinu Bínovi. „Vím, že Martin je schopen připravit se opravdu svědomitě. Myslím, že má na to, umístit se na mistrovství světa v desítce," věří Čestmír Kalaš.