Máte za sebou dlouhou a náročnou zimní přípravu. Povedla se vám podle představ?
Zimní příprava byla v mém podání stejná jako v minulých letech. Hodně jsem pracoval v posilovně, v únoru jsem se pak vypravil jako každoročně do Španělska na tréninkový kemp, který vede bývalý výborný jezdec John Van den Berk. Byl jsem tam čtrnáct dní, počasí přálo, takže jsem toho natrénoval opravdu dost.

Jinak jste se připravoval jenom v domácích podmínkách?
Ne. Počasí tady stále nebylo ideální, tak jsem odjel trénovat ještě do Itálie, kde bylo celkem teplo. Byli jsme tam nějakých deset dní a natrénovali jsme toho opravdu dost. Po Itálii už jsem přijel domů do Čech a trénoval jsem doma. Nebylo sice ještě nějak krásně, tratě teprve pomalu rozmrzaly, ale člověk si nemůže vybírat a musí jít trénovat.

Příprava celkově proběhla podle vašich představ? Máte najeto zhruba jako v minulých letech?
Dá se to tak říct. Přípravu jsem chtěl zachovat v tomto duchu, abych měl hodně natrénováno a dobře jsem se na motorce cítil. Fyzicky i psychicky. Věřím, že jsem dobře připraven.

Nepostihl vás přes zimu ani žádný zdravotní problém?
Jsem rád, že jsem neměl letos žádný úraz ani nějaký jiný zdravotní problém. Maximálně nějaká ta rýmička, ale to je běžná věc.

Máte za sebou už také první letošní závod, když jste vyhrál mistrovství Evropy třídy Open na Slovensku v Šenkvicích. Byl to povedený start do sezony?
Když pominu lednový halový superkros v Košicích, tak to byl skutečně můj letošní první závod. Mistrovství Evropy třídy Open konkurencí hodně připomíná zrušené mistrovství světa kubatury MX3. Není to špatný seriál a sešlo se tam hodně kvalitních jezdců od nás i z ciziny. Povedlo se mi vyhrát, i když to nebylo nijak jednoduché. Ale dařilo se mi. V Šenkvicích jsem vyhrál tréninky, kvalifikaci i obě finálové jízdy. Trať byla hodně rychlá bez kolejí, takže to každému odsýpalo a trošku se tak smazávaly rychlostní rozdíly.

Druhý skončil zkušený Petr Bartoš. V jaké fazoně vypadá na začátku sezony?
Vypadal velice dobře. Myslím si, že v mistrovství republiky bude letos hodně vysoko.

Vynechal jste úvodní závod prestižního německého šampionátu v Drehně. Proč?
Ve stejném termínu jsem měl ještě nějaké testování motorek a proto jsem tento závod musel oželet. Chci být stoprocentně připravený na naše mistrovství, které je pro mě jasnou prioritou.

První závod se jede v Kramolíně. Vyhovuje vám zdejší trať?
Je to hezká a spíše rychlejší trať. Už se tam těším. Třeba v Pacově musí člověk více přemýšlet a vybírat koleje. Kramolín je větší, jak se říká, upalovačka, ale všichni to máme stejné a bude potřeba i tady být o něco lepší než ostatní. Uvidíme, jestli se mi to povede.

Vaším jediným cílem je obhajoba mistrovského titulu?
Ano.

Máte informace o vašich největších konkurentech?
Konkurence by měla být podobná jako loni. Navíc přijdou někteří mladí kluci ze třídy MX2, na čele s mistrem republiky Markem Sukupem, což nebude vůbec na škodu a mělo by to být oživení. Samozřejmě pojede můj týmový kolega Francouz Florent Richier. Bude to podobné jako loni a nepojede se vůbec pomalu. To jsem si jistý.

V úvodu sezony vypadal dobře také Petr Smitka, jenž si ale na rakouském mistrovství zlomil ruku a bude nuceně pauzírovat. Považoval jste ho také za jednoho z velkých soupeřů v boji o titulu?
Slyšel jsem o tom. Měl určitě dobrou fazonu a mohu mu jen popřát rychlé uzdravení, abychom si to brzy mohli zase rozdat na trati.

Pojedete ještě také jiný seriál kromě mezinárodního mistrovství republiky?
Mám naplánované ještě nějaké závody mistrovství Evropy, které jsem si vyzkoušel v Šenkvicích.

Loni se jel jeden ze závodů mistrovství Evropy v Jiníně a úroveň byla špatná. Neobáváte se trochu o kvalitu evropského šampionátu?
Je pravda, že loni v Jiníně to byla bída, když to tak řeknu. Ale teď v Šenkvicích úroveň špatná nebyla. Byl to druhý závod seriálu a to jezdí vždycky celkem dost lidí. Uvidíme, jak to bude vypadat dál. Cestování po celé Evropě stojí dost peněz a řada jezdců si to potom většinou rozmyslí, pokud nejedou zrovna o ty nejvyšší příčky.

Vy byste chtěl v mistrovství Evropy udělat nějaký dobrý celkový výsledek?
Vynechal jsem první závod a teď nepojedu ani ten třetí, který se jede v Rusku až někde u Soči. Ve stejném termínu je právě Kramolín. Ale po druhém závodě jsem čtvrtý, tak uvidíme, jak to dopadne v tom Rusku. Určitě bych chtěl odjet ještě tři závody, které jsou tady u nás poblíž v Polsku, Slovinsku a Chorvatsku. Po nich bude jasné, jak jsem na tom v celkové klasifikaci. Potom bych asi popřemýšlel i o účasti na závěrečných závodech mistrovství Evropy.

Počítáte také s účastí v některých závodech mezinárodního mistrovství Německa?
Drehnu jsem už vynechal a další závod v Německu se kryje teď s Kramolínem. Uvidíme, jak to bude dál. Když budu mít volný termín, tak se tam rád svezu. Priorita to ale pro mě rozhodně není. Pokud by došlo k termínové kolizi, tak na prvním místě je pro mě mistrovství republiky a na druhém Evropa.

Je letos ve hře také váš start v některém ze závodů mistrovství světa?
Mistrovství světa bych velice rád jel. Otazník je, jak to dopadne s mistrovstvím Evropy, protože jeden z termínů se kryje právě s Velkou cenou České republiky v Lokti nad Ohří. V průběhu sezony o tom popřemýšlím. Jasnou prioritou je mistrovství republiky a od toho se odvíjí můj další program.