V klubu vyvolala přítomnost šampiona ještě větší pozdvižení než obvykle, od pátku do středy si karatisté užívali vzácnou návštěvu.

Jak se vám podařilo přivést do Budějovic sportovní hvězdu, jako je v karate Rafael Aghayev?

Oslovil jsem firmu, která s ním spolupracuje. Je tváří značky, která vyrábí sportovní vybavení. Přes ni jsem se dostal  až ke kontaktu na něj, dal dohromady kalendář, zjistil, jaké má podmínky. Byl to risk. Bral jsem to tak, že buď se to povede, nebo ne. Ale  chtěl jsem přivést do Českých Budějovic někoho z absolutní světové špičky, toho nejlepšího.

Na posledním mistrovství světa  ale Aghayev bral stříbro. Je opravdu nejlepší?

Ten finálový zápas skončil remízou a Aghayev skončil druhý rozhodnutím rozhodčích. Nicméně to byly jedny závody, kde v kategorii soutěží devadesát lidí, všichni mistři své země. Osm zápasů vyhrál rozdílem třídy a ve finále, které mu úplně nevyšlo, prohrál s Italem. Celkově je ale jednoznačně nejlepší, o tom není pochyb, je špička! Má čtyři tituly mistra světa, a přestože je v kategorii do 75 kilogramů, vyhrával i bez rozdílu vah, kde startují všichni pohromadě. Věřil si i tam, to hovoří za vše.
Několik dnů jste byl šampionovi nablízku, mohl jste ho lépe poznat. Jaký ve vás zanechal dojem?
Vynikající, je to skutečný profesionál. Má skvělý přístup, a jak jsem poznal, je to i skromný člověk. Na tréninku se dětem věnoval nad rámec toho, co jsme po něm chtěli. I mentalita je malinko jiná, tvrdší. Rodiče, kteří viděli závodníka na takové úrovni poprvé, byli překvapeni a říkali, jak je to karate krásné!

Zarostlý Rafael Aghayev budil respekt už jen svým vzezřením…

Je to otázka image. U něj se mění podle toho, v jaké fázi sezony se zrovna nachází.  Jinak vypadá, když má komerční focení, jinak teď po závodech. A hlavně – on je muslim, samozřejmě ne radikální, ale vousy k němu patří. A třeba vůbec nepije alkohol…

Vyjádřil se během návštěvy, zda se mu na jihu Čech líbilo?

Doufám, že to nebylo ze slušnosti, ale líbilo. Věřím tomu, protože oni si servítky neberou. Hodně ho zaskočila zima, ale to nás všechny! V této roční době na ni nebyl úplně připraven, u nich je kolem dvaceti stupňů, takže k nám z Ázerbájdžánu přijel trochu nalehko.

Hosta jste prý vzali i na výlet, aby neviděl jen tělocvičnu.

Byli jsme v Krumlově na zámku, protože se zajímá o historii, jeli jsme na Hlubokou. Česká republika se mu líbí. Byl tu poprvé, do Evropy téměř nejezdí, jen na závody.

Jaký bude mít jeho návštěva přínos pro klub?

Doufám, že ten hlavní bude motivace našich závodníků, kteří vidí, čeho se dá dosáhnout poctivým tréninkem. Sledovat někoho na vlastní oči je něco úplně jiného než se dívat na video. Nejdůležitější je, že mladí sportovci vidí, jakým způsobem trénuje. Jedna z věcí, kterou na tréninku neustále opakoval, bylo poměrně známé heslo: Na tréninku mohou být klidně slzy, ale kdo brečí, bude smát na závodech! Bolest v tréninku nevadí, stejně jako v normálním boji.
Takhle tvrdý přístup nám není úplně vlastní, a dá se říct, že obecně v českém karate. Rozdíl mezi mentalitou je dán i tím, že v Ázerbájdžánu má karate velkou členskou základnu, a kdo se nesnaží, tak má smůlu… Proto bylo dobré, že naši závodníci viděli Aghayevův přístup – i během pobytu u nás se věnoval vlastnímu tréninku. Když byl sám, nevynechal chvilku, aby cvičil, posiloval.

Měla akce komerční charakter, je to jeho živobytí?

Ne, on dělá semináře minimálně. Jsou poměrně dost drahé, vlastně nejdražší ze všech. Musí si držet svou cenu, protože karate je jeho práce.  V klubu jsme ho využili nejvíc, jak to šlo. Chtěli jsme, aby se díval, poradil.
Hlavní pro něj nejsou semináře, ale prémie ze závodů. Světová liga rozděluje finanční bonusy ze sponzorských peněz, a ani v Ázerbájdžánu nejsou díky zásobám zemního plynu špatné podmínky, takže má poměrně slušné příjmy. Seminář je něco, co dělá navíc, není to jeho práce. Možná i díky tomu, když jej porovnám s ostatními, bylo jeho nasazení opravdu vysoké.

Zájemci o seminář platili kolem dvanácti set korun. Zaujala taková nabídka karatisty?

Zájem byl slušný. Cena se mně osobně zdá být velmi nízká, vzhledem ke kvalitě! Podařilo se nám zajistit, aby oddíl unesl náklady. Kurzovné náklady pomohlo pokrýt, i když ne úplně. Bylo třeba zajistit ubytování, žádost o vízum také něco stojí…

Rafael Aghayev nebyl ve Fight clubu jediným hostem, že?

Byl s ním kolega z národního týmu, dvojnásobný medailista z MS Shahin Atamov. Pomáhal mu s vedením tréninků. Doufáme, že spolupráce bude pokračovat. Rádi bychom v budoucnu podobnou akci zopakovali, ale je finančně a organizačně tak náročná, že nás na nějakou dobu poměrně vyčerpala. Ale stejně – stálo to za to.

Berete to i tak, že si Fight club udělal reklamu?

Ano, to zcela jistě, protože nevím o žádném jiném klubu ve střední Evropě, který by si na tento seminář troufl.