Globální event obrovského dosahu se po osmi letech vrátil do Evropy do Mekky tohoto sportu Francie. Třetí největší sportovní akcí světa žije celá země galského kohouta. Šampionát se odehrává na všech hlavních stadionech po celé zemi a má obrovskou sledovanost. Návštěvnost se pohybuje mezi padesáti až šedesáti tisíci diváky na zápas.

I když ne v takové míře jako jinde, žije svátkem ragby i Česká republika. Po celé republice se rozjela tradiční osvěta, o čem vlastně tento sport je. Všechny kluby ve spolupráci s ČT natočily televizní medailonky s názvem Mapa českého ragby (https://www.maparugby.cz/), kde prezentují svůj klub pro veřejnost. Odvysílané jsou v poločasových pauzách televizních zápasů. Ve větších městech se rozjely náborové parky, v Praze dokonce v Riegrových sadech postavili ragby park, kde promítají všechny zápasy na plátno a můžete si tam ragby i vyzkoušet. Novinkou je taky odvysílání všech zápasů šampionátu na hlavním kanále ČT sport. Mistrovství trvá necelé dva měsíce a vyvrcholí 28. října finálovým zápasem na hlavním stadionu v Paříži Stade de France.

Žáci hrají turnaj, muži pohár

České Budějovice čeká ragbyový víkend nyní v areálu Jihočeské univerzity u Kauflandu. Nebude ale úplný dle původního programu, protože sobotní zápas mladšího dorostu U16 ve společenství AMMOR (Kralupy, Rakovník, Č. Budějovice) s béčkem Tatry Smíchov byl zrušen. „Kvůli velké marodce hosté zápas odřekli,“ vysvětluje Ondřej Kotyz z Rugby Clubu České Budějovice.

V neděli bude v areálu Jihočeské univerzity celodenní turnaj kategorie U12 za účasti deseti týmů z celé republiky, mezi kterými nebudou chybět ani domácí budějovičtí červenočerní ďáblové. Hrát se bude na hlavním hřišti, začátek turnaje je v 10 hodin a občerstvení bude zajištěno.

Vrchol ragbyového víkendu na jihu Čech pak přijde v neděli ve 14 hodin, když budou muži společenství RC ČB/ Nýrsko hostit v nadstavbové části podzimního poháru na hřišti číslo 2 společenství Liberec/ Petrovice B. „Rádi přivítáme všechny, které ragby zajímá a třeba by si ho chtěli i vyzkoušet. A to na pravidelných trénincích každé úterý a čtvrtek od půl páté pro mládež, muži trénují každou středu od šesti, ženy v úterý a ve čtvrtek rovněž od osmnácti hodin,“ láká Kotyz příznivce tohoto stále populárnějšího sportu.