Na tisícovku fanoušků motorsportu netrpělivě vyhlíželo nejlepší světové piloty, aby si na ně mohli prakticky "sáhnout". Všechny přítomné na Velkém náměstí přívítal místostarsta Prachatic Jan Kotrba a popřál hezký sportovní zážitek.

První tři pátečné rychlostní zkoušky zahýbaly pořadím po čtvrtečním programu, a tak mohli fanoušci přivítat na Velkém náměstí jako prvního obhájse světového titulu Fina Kalle Rovenperäho na Toyota GR Yaris Rally1. Jako druhý přijel na přeskupení se stejným vozem Brit Elfyn Evans a jako třetí Belgičan Thierry Neuville na voze Hyundai i20 N Rally1.

Tisíce lidi se přišlo podívat na pražské Hradčanské náměstí kde prezident Petr Pavel slavnostně zahájil Středoevropskou rallye.
Obrazem: Premiéra světové rallye v Česku. Piloty vítal prezident Petr Pavel

"Zatím je výhodou jet první," hlásil Rovanperä v cíli dnešního třetího měřeného úseku pro ČTK. Třiadvacetiletý Seveřan byl dnes pokaždé nejrychlejší, do čela se dostal po celkově čtvrtém testu. "Od rána se ale těžko dostávám do tempa, ze začátku jsem byl moc opatrný," přiznal Rovanperä, který potřebuje k obhajobě titulu udržet náskok 31 bodů na Evanse. Pokud jej tedy porazí, může v neděli v Pasově začít slavit bez ohledu na výsledek následné Japonské rallye.

Zatím nejlepším českým jezdcem je jedenáctý Erik Cais, který je druhý v kategorii Rally 2. "Budeme se snažit udržet tempo, ale musíme být opatrní, protože defektů je nespočet. Nesmíme udělat chybu v cutech, budeme se snažit být obezřetní," řekl Cais, jenž se musí vypořádat s množstvím bláta na trati, pro ČTK. "Je to velmi náročná rallye, zkoušky jsou kompletně pokryté blátem. Wéercéčka ho vyházela, takže to není jednoduché," podotkl.

První rychlostní zkouška Středoevropské rallye ve Velké Chuchli
OBRAZEM: Odstartovala Středoevropská rallye, nyní světová elita zamíří na Šumavu

Postupně viděli fanoušci všechny závodníky, kteří v tu chvíli pokračovali v závodě. Po krátké přestávce všechny čekal přejezd na prachatické Horní náměstí, kde se přezouvalo na další tři rychlostní zkoušky.

Pořadí po 5. RZ: 1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 39:05,3, 2. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -29,2, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -30,1, 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -43,8, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -1:17,5, 6. Suninen, Markkula (Fin./Hyundai i20) -1:23,4, …11. Cais, Trunkát (ČR/Škoda Fabia RS) -3:41,3.