Jihočeská závodní cyklo - sezona začíná tento víkend. Tříetapový cyklistický závod RBB Tour navázal na mnohaletou tradici jindřichohradecké cyklistiky a zároveň je vzpomínkou na tragicky zesnulého kamaráda a vynikajícího cyklistu Jiřího Hudínka, jehož jméno tento závod nese.

Kdo byl Jiří Hudínek

S cyklistikou se poprvé setkal ve svých 10 letech, kdy se zúčastnil náborových závodů v cyklokrosu pořádaných TJ Slovan Jindřichův Hradec. O rok později na přeboru Čech v Pelhřimově obsadil třetí místo, a když v následujícím roce 1986 zvítězil v celorepublikovém mistrovství v časovce jednotlivců, nebylo pochyb, že se jedná o velice talentovaného rychlostního závodníka. Ve svém juniorském věku získal několik republikových medailí jak v kategoriích jednotlivců, tak i jako člen družstva na silnici a dráze. Jako voják reprezentoval, pod vedením legendárního trenéra Pavla Vršeckého, tehdejší nejlepší československé armádní dráhové středisko Duklu Praha. I v kategorii mužů sklízel úspěchy a ocenění v národním i mezinárodním měřítku. Když svoji kariéru vrcholového sportovce v roce 1997 ukončil, vrátil se do Jindřichova Hradce a zapojil se do aktivní práce v oddíle cyklistiky, kde při výchově mladých cyklistů zúročil své zkušenosti. "Osud však vůči němu byl velmi krutý a jeho život zůstal nenaplněn. V červenci roku 1999 tragicky zahynul při autonehodě," říká Jan Hájek, který i pořadatelstvím RBB Tour připomíná právě kamaráda a cyklistu Jiřího Hudínka.

Závod osdatrtuje už v pátek. "Tradičně se budou také rozdělovat dresy pro vedoucí závodníky," upřesňuje pro lepší orientaci diváků Tomáš Kulhánek. "Žlutý pro vedoucího jezdce, zelený pro vedoucího závodníka sprinterské bodovací soutěže, bílý s červenými puntíky pro vedoucího muže vrchařské soutěže a bílý pro vedoucího jezdce do 23 let."  Bojovat o ně bude celkem 130 závodníků z 25 různých týmů. Vedle české špičky v podobě týmů ATT Investment, Elkov Kasper, Sparta Praha, ČEZ Cyklo Tábor … atd., uvidíme také závodníky z Polska, Rakouska, Německa, Holandska a Slovenska.

"Poprvé se představí tým vedený bratry Saganovými Pierre Baguette Cycling Team," upozorňuje ředitel záovdu Jan Hájek. "Překvapit letos mohou týmy nizozemské, polské nebo některý z mladých českých závodníků."

Organizátory i diváky těší skutečnost, že se většina týmů na jihočeské silnice vrací a jestliže si jednou vyzkouší RBB Tour, nebo závod Okolo jižních Čech, rádi zde závodí znovu. "Oba tyto závody vynikají ve schopnosti přitáhnout mladé naděje, které brzy potom prohánějí špičky světové silniční cyklistiky," dodává Hájek.

Zdá se, že větší popularitě závodu prospěla také změna termínu, kdy organizátoři využili relativně volnější víkend v přehuštěném mezinárodním cyklistickém kalendáři a předsunuli termín závodu na polovinu dubna.

"Pokud se rozhodnete přijet a v roli diváků ochutnat naše tříchodové cyklistické menu, rozhodně nebudete litovat," vzkazují pořadatelé. Vezmete-li s sebou také děti, právě pro ně bude v Popelíně připraven žákovský závod na zkrácené trati, kde každý malý závodník bude po zásluze odměněn.

Sestava etap zůstává v tradiční podobě. Trasa se osvědčila a zároveň prověří závodníky ve všech cyklistických dovednostech – jízdě proti chronometru, rychlosti ve spurtu a také dovednosti stoupat do kopců:
I. etapa: pátek 12.4. - 18.00 Strmilov (časovka jednotlivců - 12 km):
Strmilov - Bořetín - Česká Olešná - Strmilov.
II. etapa: sobota 13.4. – 11.00 Popelín (silniční závod - 163 km): Popelín - Horní Olešná - Zahrádky - Bořetín - Česká Olešná – Popelín (10x okruh).
III. etapa: neděle 14.4. – 11.00 Český Rudolec (silniční závod - 155 km): Český Rudolec - Peníkov - Stálkov - Matějovec - Český Rudolec (10x okruh).