Šachový festival v Českých Budějovicích v roce 2021 mezi vyznavači tohoto sportu uspěl, pořadatelé hlásí dokonce rekordní účast, a proto už se chystají na další ročník.

Ředitel festivalu Jiří Havlíček už má dokonce připravený i termín. "Zúčastnilo se celkem rekordních 249 šachistů z osmi států Evropy a Asie," přibližuje na stránkách školy qcc.cz konkrétní čísla."Přitom jsme museli odmítnout celou řadu zajímavých šachistů především z Indie," dodal.

Přestože se turnaj uskutečnil z covidového pohledu v relativně  klidné době, opatření dopadla i na jeho průběh. "Vinou zpřísnění covidových opatření od devátého července v řadě zemí opustilo turnaj několik šachistů po předposledním kole," popisuje situaci, kdy hráči raději odcestovali do svých zemí o den dřív, aby se vyhnuli karanténám.

Proč se v hlavě Jiřího Havlíčka narodila myšlenka uspořádat ne jeden, ale hned tři turnaje v jednom místě. "Šachisté, mladí i zkušenější, potřebují hrát, nemá cenu, aby proti sobě nastupovali výkonnostně nevyrovnaní hráči. To nedá nikomu nic. Navíc jsme hodně cestovali, proto bylo pro rodiče dětí výhodné, že se bude hrát turnaj v Českých Budějovicích." 

Festival postupně navyšoval kvalitu, až je z něj jeden z nejvýznamnějších turnajů v Evropě.

Vítězství v nejprestižnější části festivalu v roce 2021 nakonec před favorizovanými velmistry a IM Tomášem Krausem vybojoval mladý rakouský reprezentant IM Dominik Horváth. "Získal šest bodů z devíti partií a norma mezinárodního velmistra mu unikla o půl bodu, bylo zapotřebí uhrát šest a půl bodu z devíti partií," vysvětluje Havlíček. 

Festival se skládá ze tří samostatných turnajů. Vlajkovou lodí je právě uzavřený velmistrovský turnaj o deseti účastnících, který se hraje systémem každý s každým.

close Šachový festival v Českých Budějovicích info Zdroj: Deník/ Kamil Jáša zoom_in Šachový festival v Českých Budějovicích

Mimořádně zajímavý je i druhý turnaj FIDE Open České Budějovice, do kterého se přihlásilo 140 šachistů z České republiky, Rakouska, Německa, Slovenska, Islandu, Maďarska a Itálie. "Do tohoto turnaje bylo přihlášeno celkem 35 titulovaných šachistů," zmínil Havlíček mezinárodní velmistry, mezinárodní mistry a FIDE mistry.

Do turnaje FIDE Open Šachové univerzity QCC České Budějovice bylo přihlášeno 94 šachistů z České republiky a sousedních evropských států. "Tento turnaj je určen především pro méně zkušenou mládež s šachisty, kteří hrají spíše pro zábavu a nemají ambice střetávat se s profesionály a špičkovou mládeží. To totiž v šachu není vůbec jednoduché," uvedl ředitel Šachového festivalu České Budějovice Jiří Havlíček.

Příští ročník se uskuteční od 1.7. do 9.7.2022 opět v Clarion Congress hotelu v Českých Budějovicích.