Jaký byl ten letošní rok očima jihočeského fanouška sportu?

Dá se říct, že ani mimořádně úspěšný, ale ani nějak vyloženě zpackaný.

K těm sportovcům, kteří by možná na letošní rok co nejrychleji zapomněli, jistě patří Tomáš Verner, jenž vyhořel na mistrovství Evropy i na olympiádě a na světový šampionát vůbec nejel. Zato do nové sezony krasobruslař BK ČB vykročil slibně: na mistrovství republiky si vzal od Březiny zpátky český titul a předtím poprvé ve své úspěšné kariéře vyhrál v Moskvě závod Grand Prix.

O největší úspěch jihočeského sportu se ziskem titulu mistra světa postaral hokejový bek Petr Gřegořek, jenž ale po sezoně z českobudějovického Mountfieldu odešel do K. Varů.

Českobudějovičtí hokejisté sice v extralize nezářili, alespoň do předkola play off se ale probojovali. Oproti předcházející sezoně přece jen krůček výš.

Fotbalisté Dynama si v I. lize na jaře účast v nejvyšší soutěži pro další rok vybojovali už v předstihu. Pro ty náročnější fanoušky žádný důvod k jásotu, nicméně pro ty z nás, kteří na fotbalovou ligu v kraji marně čekali nekonečně dlouhé desítky let a kteří, co se Dynama týká, zažili i pád do I. A třídy, samotná účast mezi elitou má velikou cenu.

Velká sláva byla v S. Ústí, jehož fotbalisté si vybojovali historický postup do II. ligy – a v té si v podzimní části vedli na nováčka velice úspěšně.

Dvě bronzové medaile pro jih Čech získali letos volejbalisté Jihostroje a boxeři Samsonu. Zatímco ve volejbale se to už bere jako samozřejmost, vždyť Jihostroj předchozí tři roky v řadě byl českým mistrem, pro boxery byla medaile historickým úspěchem. „Letos chceme minimálně bronz obhájit,“ uvedl na předligové tiskovce prezident klubu Miroslav Leština. Mluvil vážně, jeho tým extraligu vede.

Byly i úspěchy jednotlivců. Jen namátkou: Martin Bína z Budvaru Tábor byl čtvrtý na mistrovství světa v cyklokrosu, Jakub Smrž pravidelně bodoval v závodech MS superbiků, písecká házenkářka Iveta Luzumová se prosadila do národního týmu.

Někteří z těch, jimž se letos dařilo, se dostali do jihočeské desítky roku, jež bude v pondělí v Metropolu vyhlášena.

Jaký bude rok 2011?