„Táta tenis hrál a chtěl tudíž mít tenistku i ze mě," usmívá se.

Tenis se však v zimě nehrál, a když se jí tudíž v jejích třinácti letech naskytla možnost vyzkoušet i tenis stolní, dlouho se nerozmýšlela. „Zavinila to moje kamarádka Věra Kočerů, která mi jednou řekla, zda bych si nešla s ní zahrát do sokolovny ping-pong a já kývla," vzpomíná si. „Táta mi dal svou starou pálku, mám ji ještě pořád schovanou, a protože jsem z tenisu uměla forhend a ten mi hned šel taky při ping-pongu, já byla hned v té první sezoně v kraji z holek druhá."

Začala se tudíž věnovat závodně oběma sportům. „V tenise jsem hrála divizi a v pinku jsem to dotáhla až do druhé ligy. Napřed za Motor a potom za Start," líčí, nicméně se skromností sobě vlastní si nechává pro sebe, že v kraji ve své době byla mezi ženami jasnou jedničkou. „Asi ano," připustí, statistika to ale potvrzuje: „Titulů přebornice kraje mám jednadvacet," má své triumfy spočítané. „Ale včetně deblů."

Ve své kariéře měla i vynucené, byť příjemné pauzy. To když se jí narodily postupně tři děti. „Po dvou holčičkách, ta první byla Eva a druhá Dana, jsem měla ve čtyřiatřiceti ještě Zdeňka, a když mu bylo půl roku, nečekaně mi zemřel táta a maminka na tom byla hodně špatně, tak já všeho nechala a starala se o rodinu," vysvětluje, proč v té době opustila tenisové kurty i zelené stoly.

Ke stolnímu tenisu se přesto znovu vrátila. „Chystalo se mistrovství světa veteránů v Záhřebu, tak jsem se nechala zlákat," usmívá se a dodává, že od té doby hraje soutěže veteránů dodnes. „K tomu jsem taky přidala ještě podnikovku."

Jen u soutěží veteránů a neregistrovaných ale nezůstalo. „Před třemi roky jsem potkala Jardu Baudyše a ten mi řekl, že holky v Sokole hrají druhou ligu, těm že bych pomohla, kdyby jich bylo málo. A že bych k tomu ještě mohla hrát za chlapy okres. Tak jsem kývla a holkám dvakrát pomáhala. Ne, že bych všechno vyhrála, ale byly na sestup a já v obou těch zápasech bod udělala, A byl to takový ten důležitý bod," říká.

K čemuž nutno dodat, že v té době už měla dávno šest křížků na zádech… „Dva roky jsem to tak táhla, jenže toho na mě bylo přece jen trošku moc," říká omluvně. „V okrese se totiž každý zápas hrají čtyři singly a ještě jeden debl navrch a pět utkání bylo příliš. Proto jsem se vrátila do podnikovky, tam to není tak náročné."

Až tak procházka růžovým sadem to ale ani v mezipodnikové soutěži, kde Božena letos hrála za Sedlec, není. Hraje totiž i proti mužům a ti se pochopitelně v kláních se ženou nechtějí nechat zahanbit. Jenže mockrát se z vítězství radovala nezdolná Božka a na otázku, zda chlapi nejsou naštvaní, když s ní prohrají, se jen usměje: „Kdo mě nezná a vidí mě a potom se mnou prohraje, ten mrzutý samozřejmě asi je. Kdo mě zná, už to tak nebere."

Hodně mrzuté by mohly být i její soupeřky v soutěžích veteránek. „V mojí věkové kategorii mi to v letošním roce docela šlo," pokyvuje hlavou. „Ze sedmi turnajů, které letos byly, jsem jich všech sedm vyhrála," bilancuje.

K tomu všemu zvítězila též v závěrečném finálovém turnaji v Hluku, kde byla navíc vyhlášena i nejúspěšnější hráčkou všech ženských kategorií. A neoficiálně i absolutním vítězem mužů i žen, protože jako jediná z účastníků Velké ceny veteránů nasbírala maximální počet sedmadvaceti bodů.

Ke třem dětem přibyla taky spousta vnoučat. „Všem jsem z pinku dala základ, bohužel nikdo z nich ale nehraje," říká trošku smutně. „Jak se oženili nebo vdaly, pálku odložili. Jen Zdeněk hrál ještě donedávna podnikovku, už toho však nechal. Jinak si ale ping-pong či tenis můžeme zahrát celá rodina," konstatuje s úsměvem.

Na Vánoce se vždy celá rodina schází. „Na Štědrý den je každý u stromku se svou rodinou, akorát si zavoláme či pošleme maily," sděluje Božena Lerchová s tím, že na Boží hod ale všechny své potomky vždy pozve k sobě. „Dokud jsem měla v Radošovicích na Dehtáři chalupu, scházeli jsme se tam, teď u mě doma. Avšak pomalu se tam už ani nevejdeme," vysvětluje, proč nevaří a nabízí jen chlebíčky a napeče cukroví. „Na velké vaření pro tolik lidí nemám ani nádobí," říká s úsměvem. „Povídáme si a je to moc fajn," vyzdvihuje.

I v novém roce, který už klepe na dveře, chce nestárnoucí Božena Lerchová ještě dál trápit chlapy v podnikovce i své vrstevnice ve Velké ceně veteránů. „A navíc mě příští rok čeká nádherný zájezd do Tampere," připomíná, že se do Finska na mistrovství světa veteránů ve stolním tenise, které bude na přelomu června a července roku 2015, chystá i veteránská reprezentace České republiky, jejíž členkou bude i Lerchová. „Jedu, už to mám zaplacené," potvrzuje svou účast a jedním dechem dodává, že se moc těší. „Už jen proto, že uvidíme půlku Evropy," vyzdvihuje a vypočítává, že trasa do Tampere povede přes Německo, Dánsko a Švédsko a zpátky že se výprava českých veteránů chystá podívat také do pobaltských zemí.

Cestu do Tampere ale nebere jen jako pouhý výlet. „Mám ze světových šampionátů veteránů už bronzové medaile, jenže já vždycky jedu i na mistrovství světa s tím, že chci zlato. Jak to dopadne, to je věc už druhá," usmívá se.

Jen nereálný snem by zlatá medaile však tentokrát být nemusela. „Ve své kategorii totiž budu jedna z nejmladších, a to by mohlo hrát svou roli," přemítá, jedním dechem ale připomíná, že lehké to v Tampere ani tak mít určitě nebude. „Už jen kvůli tomu, že třeba Němky si pokaždé přivezou úžasné potahy a než si na to zvykneš, je konec zápasu," směje se a jako důkaz přidává vlastní zkušenost z předloňského šampionátu z Německa: „Já měla na raketě puntíky na jedné straně, v Brémách jsem ale hrála s Němkou, která měla ty puntíky z obou stran, a já s ní sice hodně těsně, ale prohrála. Tak jsem si řekla, že si to tam dám taky. Mám to teď na obou stranách a mám díky tomu kontrolu a dobře s tím blokuji," odtajňuje jednu ze svých silných zbraní. „Bloky mi jdou," kývá hlavou.

V pondělí 29. prosince železná dáma jihočeského stolního tenisu Božena Lerchová slaví neuvěřitelnou sedmdesátku!