Zimní přestávku věnoval poctivé přípravě na letošní sezonu. „Od listopadu jsem čtyři měsíce makal výhradně na fyzičce. Věděl jsem, co je třeba změnit proti loňsku, abych byl ještě lépe připraven. Byl jsem úplně bez motorky. Kvůli počasí to ani nešlo. Nemělo cenu jít jeden víkend jezdit a pak zase jenom koukat. To je zbytečné,“ vysvětluje. „Na motorce jsem začal trénovat až na konci února. Byl jsem týden v Itálii a týden v Maďarsku. Jinak jsem se připravoval na našich tratích, kde to zrovna šlo. Po fyzické stránce se cítím dobře, tak teď už jenom pilovat na motorce,“ usměje se.

Po zdravotní stránce proběhla příprava bez problémů, což je u motokrosařů také důležitý faktor. „Loni jsem si v létě při závodech otočil koleno, takže jsem měl asi čtrnáct dní pauzu. Občas to ještě cítím, ale jinak jsem nic vážného neměl,“ přikývne.

Prvním letošním závodem byl pro Plcha sobotní krajský přebor v Klukách u Písku, kde suverénně vyhrál ve třídě MX1 kvalifikaci i obě jízdy. „Cítil jsem se dobře, ale beru to hlavně tréninkově, protože krajský přebor letos asi neobjedu celý,“ vysvětluje.

Na velikonoční pondělí absolvoval v Paldau úvodní závod rakouského šampionátu a v silné konkurenci kompletní špičky našich sousedů obsadil slušivé čtvrté místo. „Také závody v Rakousku však beru hlavně jako přípravu. Nemám tam letos s nikým smlouvu.“

Od letošní sezony hájí Plch barvy jihočeského týmu Promoto Husqvarna RT. „Chtěl bych poděkovat Zdeňku Košťálovi a Vláďovi Janoušovi, kterým tým patří. Už jsem letos nechtěl jezdit celé mistrovství Rakouska, ale mým přáním bylo zaměřit se více na náš šampionát. Loni se mi tady dařilo mnohem lépe a hlavně se závody obou seriálů pořád překrývaly. V listopadu jsem dostal nabídku od Vládi Janouše a mohl jsem si vyzkoušet motorku, abych věděl, do čeho jdu,“ připomíná změnu nejen týmu, ale také motocyklu.

Po letech strávených na Suzuki přechází na Husqvarnu. „Žádná zásadní změna to pro mě nebyla. Objel jsem čtyři kola a cítil jsem se na nové motorce velice dobře. Pak už jsme jenom doladili podvozek na můj styl jízdy. Můžu se tak letos soustředit na naše mistrovství a k tomu zkusit třeba i nějaký závod německého šampionátu. Ale to teprve uvidíme,“ naznačuje, že by občas rád nahlédl i do prestižního otevřeného mistrovství Německa.

Náš šampionát startuje úvodním závodem osmého května v Dalečíně. „Můj cíl, a na tom se nic nezměnilo, je vždycky odjíždět ze závodů zdravý. Ale kdybych se pohyboval v první šestce, tak bych byl určitě spokojený. Bude to však těžké, protože o třídu výš se má přesunout několik rychlých jezdců z MX2. Tak uvidíme. Naše mistrovství je ale pro mě jasná priorita,“ zopakuje.

Definitivně tak minimálně pro nejbližší období zamával enduru, které v minulosti s motokrosem úspěšně kombinoval. „Enduro jde momentálně úplně mimo mě,“ nechce tříštit síly.

V novém týmu Promoto Husqvarna RT bude spolupracovat také s dalšími jihočeskými piloty. Martin Finěk se vrací po zranění a bude spolu s Plchem bojovat ve třídě MX1, Zdeněk Blábolil bude obhajovat loňský titul vicemistra republiky mezi veterány a Zdeněk Košťál by měl také absolvovat také kompletní mistrovský seriál mezi veterány.