Bylo mu tudíž jasné, že o postup do vyšší etapy bude muset svést tvrdý boj.

Na úvod s mosteckým Bakajsou (ELO 1912) sice měl již v zahájení lepší hru, nakonec se ale musel „trápit“ v koncovce. Tu však se soupeřovou pomocí rychle vyhrál. V další partii proti Valovi (H. Brod, 2030) po zahájení vznikla divoká pozice, tu však Martin ve složitých zápletkách v časové tísni dokázal ustát a vyhrát. V 3. kole s Večeřou (Postoupky, 1860), jenž předtím „zařízl“ silné soupeře, Martin neriskoval, a ač v zahájení (na „stole stála“ jeho oblíbená Skandinávská) se soupeř držel, ve střední hře se již přepočítal a Martinova výhra v koncovce byla už jen otázkou času. A ta znamenala umístění v první čtyřce turnaje.

Po stoprocentním startu ho čekalo další překvapení turnaje Mrázek (Orlová, 1987), jenž v holandské hrál velmi dobře, a tak Martin souhlasil s nabídnutou remízou, čímž se udržel ve vedoucí skupině. V 5. kole mu los přisoudil jeho loňského přemožitele Fialu (Boršice, 2140), proto nechtěl riskovat a počítal spíš s rychlou remízou.

Po polovině vedl

Jenže volba nekompromisní gambitové varianty ve skandinávské rozhodla jinak a oba se do sebe pořádně „zakousli“ – po oboustranně náročné a přesné hře partie dospěla do oboustranné časové tísně, v níž Martin chytře vystupňoval tlak na sokovu pozici. Ten se brzy dopustil velké chyby, takže Martin mohl zakončit partii pěknou kombinací. To v půlce turnaje znamenalo 4,5 z 5 a první příčku spolu s Burešem (Grygov, 2263), jenž Martina čekal v 6. kole. Oba lídři neriskovali a díky rychlé remíze ušetřili cenné síly (ten den se totiž hrály dvě partie).

Remízou skončila pro Martina i partie s druhým nasazeným Svobodou (Oaza Praha, 2277). V 8. kole s Oreským (ŠK Novoborský, 2084) chtěl bílými vyhrát, ale nevyšlo mu zahájení a byl rád, když sok přijal jeho nabídku remízy.

Tím Martinovi stačilo k postupu do finále MČR juniorů uhrát v posledním kole remízu, Štukner (Frýdek, 2176) ale musel k postupu vyhrát. Martin však předvedl, co znamená v moderním šachu příprava, předem „uhádl“ prvních dvanáct tahů posledního turnajového souboje, a když soupeř zvolenou variantu skotské nezvládl, „vyrobil“ už v 17. tahu hrubku, zůstal bez figury a ještě dalších dvacet tahů se pak už zcela zbytečně pokoušel o „zázrak“. Touto výhrou Cuhra završil bodové konto na sedm bodů z devíti partií, získal tím stříbrnou medaili a účast v jarním finále mistrovství ČR juniorů!

Pro Martina půjde o dosavadní vrchol jeho šachové kariéry, navíc ale i o postup na mistrovství světa v Argentině. Splní si budoucí maturant českobudějovického gymnázia v Jírovcově ulici svůj velký šachový sen?