A nemýlil se. V pondělíbrzy ráno odletěl s výpravou do dějiště šampionátu. „Věřil jsem, ale nominace není nikdy předem daná. Tajně jsem doufal, že když jsem byl na turnajích před mistrovstvím světa, tak bych se mohl do výběru protlačit,“ vykládal Ondřej Šafránek.

Trenér zřejmě bral v potaz Šafránkovy bohaté zkušenosti z vrcholných turnajů. V reprezentaci se Jihočech může cítit jako ostřílený kozák. „Od roku 2003, kdy bylo mistrovství světa v Paraguayi, jsem nechyběl na žádné větší akci. I tohle mohlo sehrát při nominaci svou roli, i když momentální výkonnost je nej〜důležitější kritérium,“ přemítá Ondřej Šafránek.

Další plus pro něj mohl být fakt, že s Chemcomexem opět vyhrál nejvyšší domácí soutěž. „Vždycky se lépe vybírá z manšaftu, kterému se daří, než z mužstva, které hraje na chvostu,“ pokouší se Šafránek vžít do role trenéra národního celku, který v pondělí nabral směr Bogota.

V minulém roce Ondřej Šafránek v rozhovoru pro Českobudějovický deník vyslovil přání, aby se se sálovkou ještě vrátil na jihoamerický kontinent. V roce 2003 si zahrál MS v Paraguayi, o čtyři roky později nechyběl v Argentině a odnesl si odtud natolik silné zážitky, že si je přál zopakovat. „Hráli jsme proti několika celkům z Jižní Ameriky a úroveň sálového fotbalu tam je špičková, asi nejlepší na světě!“ rozplýval se Šafránek. Celky z tohoto regionu jsou dominantní, Šafránek předpokládá, že Kolumbie udělá všechno, aby na domácí půdě ukořistila světový titul.

Češi poznají jihoamerickou sálovku detailně a zblízka na vlastní kůži, protože ve skupině D mají Paraguay, Mexiko a Venezuelu! Jako první je čeká ve středuMexiko. „Skupina je těžká. Postup do čtvrtfinále bude prvotní cíl. A nebude to vůbec jednoduché,“ tuší jeden ze dvou Jihočechů v českém týmu; tím druhým je nováček MS Houška ze Strabagu. „Nad Venezuelou jsme v Argentině vyhráli 1:0. Doufám, že výsledek zopakujeme,“ říká zkušený Ondřej Šafránek, ošlehaný mnoha bitvami s celky světové extratřídy.

Loni mířil na ME do Kaliningradu s vědomím, že v play off české ligy zářil. Tentokrát je situace trochu jiná. „Letos jsem bohužel tak hvězdné výkony nepředváděl,“ přiznává sebekriticky. „Ale zářili jiní, a proto jsme vyhráli,“ netrápí se.

Před odletem do Bogoty česká reprezentace absolvovala o víkendu krátké soustředění v Prachaticích, kde si zvykala na nové míče a také odehrála jeden přátelský zápas.

Ať už Češi dopadnou na turnaji jakkoli, zůstanou v Kolumbii až do konce mistrovství. A teprve se uvidí, zda jako aktivní účastníci, anebo v roli turistů.
Kolumbie je podle českého ministerstva zahraničí místem s vysokým bezpečnostním rizikem, a proto na svých webových stránkách nabádá české občany, aby návštěvu důkladně zvážili. „Něco jsem zaslechl, ale snažím se to nevnímat. Věřím, že na turnaji bude bezpečí zajištěno a nám nic hrozit nebude,“ uvedl Ondřej Šafránek, jenž míří do Kolumbie splnit si další sportovní sen. „Je to velký zážitek vidět, jak se hraje sálovka na té nejvyšší úrovni. Lidi tam turnajem žijí, na každý zápas, i když zrovna nehrají domácí, jsou plné haly. Sálovka tam patří k nejpopulárnějším sportům,“ měl reprezentant Ondřej Šafránek to štěstí přesvědčit se na vlastní oči, v Paraguayi a Argentině.

Nyní opora Chemcomexu dostane tu šanci potřetí.