Pořadatelem závodu jsou Off Road klub v Jiníně ve spolupráci s Motokros a enduro klubem Jinín. Off Road klub má od loňského roku areál v Jiníně v pronájmu. „Smlouvu s Autoklubem jsme podepsali na deset let,“ přikyvuje předseda klubu Jan Strach.

Pro jinínský klub se nejednalo o nic převratného. „Nic nového to v zásadě nebylo. Režii areálu známe. Změna byla v tom, že zatímco v minulosti se částky za údržbu fakturovaly na Autoklub, teď je platíme sami,“ vysvětluje Strach. „Máme s Autoklubem dohodu, že první tři roky nám bude přispívat na údržbu areálu. Ne na provoz, ale pouze na údržbu. Tím můžeme držet zvýhodněné poplatky za trénování i třeba za pronájem jihočeskému středisku na závod krajského přeboru v motokrosu. Platí se pouze přímé náklady, ve kterých není zahrnuta údržba a příprava trati.“

První rok samostatného půdobení v areálu jednoduchý nebyl. „Přečkali jsme ho. Netvrdím, že jsme skončili v plusových číslech. Spíše jsme ten rok opravdu přečkali. Uvidíme, jak se nám povede rok letošní,“ přemítá Strach.

„Prošli jsme všemi kontrolami ze životního prostředí a na podzim loňského roku jsme měli návštěvu i z nejvyššího kontrolního úřadu. Přitom nedisponujeme štáby právníků, kteří by hlídali všechny předpisy. Přesto jsme se s tím srovnali,“ konstatuje někdejší trenér české motokrosové reprezentace. „Důležitá je také spolupráce s obcí Jinín, která funguje na jedničku.“

Jediným místem, které v minulosti nebylo dořešeno, byl starý mlýn na konci areálu. „Po dlouhých jednáních Autoklub tento prostor odkoupil. Teď v blízkosti areálu není žádné obydlí, což je samozřejmě dobře, protože motoristický sport přináší hluk,“ konstatuje Strach, jenž ani zvýšenou hladinu hluku nepovažuje za nějakou nepřekonatelnou překážku. „Buď musíme říct, že jsme všichni zelení, všichni budeme chodit pěšky a sázet stromky. Nebo budeme něčím zaměstnávat mládež a organizovat jí volný čas. K tomu motorismus patří. Důležité je odvést mládež od drog a podobných věcí. Podle mého je dobře, že podobný areál v Jihočeském kraji je,“ tvrdí.

První velkou letošní akci už má Jinín za sebou. Poprvé v historii byl jedním z center Rallye Šumava. „Tato myšlenka přišla od bývalého soutěžního jezdce Standy Taliána. Novinka se líbila a splňovala všechny předpisy. Uvidíme, jestli se k rallye vrátíme i v příštím roce,“ uvažuje Strach.

Jinín byl též dějištěm úvodního závodu krajského přeboru v motokrosu. „Po jezdecké stránce to byl výborně obsazený podnik. Za ideálního počasí přišli i diváci. Bylo to dobré,“ pochvaluje si.

Po víkendovém MS v sajdkárkrosu uspořádají v Jiníně ještě 17. května klubový závod pitbiků na dětské trati, 24.–25. května MR jednotlivců v trialu, 24. srpna MR juniorů v motokrosu a 16. září pražský regionální přebor v motokrosu.