Ve startovní listině figuruje 39 posádek. „Termín uzávěrky přihlášek byl osmého dubna. Po něm byla startovní listina neměnná,“ říká ředitel závodu Jan Strach. „Po tomto termínu se přihlásilo ještě asi čtrnáct posádek, které se dožadovaly o doplnění do startovní listiny. Problém byl většinou na jejich mateřských federacích, které je měly přihlásit. Překvapivě to byly třeba francouzská, rakouská nebo anglická. Tyto posádky bohužel startovat nemohou.

To je dané řády a my nemáme žádnou možnost startovní listinu doplnit, přestože bychom proti tomu rozhodně nic neměli,“ ujišťuje Strach.
„Z jedné strany je to škoda, z druhé je třeba respektovat řády. Na úrovni tím ale závod rozhodně neutrpí, protože ze světové špičky byli všichni řádně přihlášeni,“ tvrdí.

V sobotu jsou na pořadu kvalifikační jízdy, ze kterých si postup do závodu zajistí třicítka nejlepších. Dvě dvojice zůstanou pro finálové jízdy v pozici náhradníků. Pravidlo o automatickém postupu dvou nejlepších posádek z pořádající země už neplatí, takže čeští sajdkárkrosaři se budou muset zítra poprat o postup mezi elitu.

Největším českým želízkem v ohni budou jednoznačně bratři Václav a Marek Rozehnalové. Ti loni dosáhli historického úspěchu, když v konečném pořadí světového šampionátu obsadili výborné páté místo.

Rozehnalové si budou chtít v Jiníně spravit náladu po nepříliš vydařeném úvodním závodu MS v nizozemském Ossu, kde obsadili jedenáctou pozici. „V Holandsku se jezdí na písku, což českým jezdcům obecně moc nesedí. U nás ale jezdí vždycky hodně vepředu,“ připouští Strach, kterého mrzí, že na startu bude chybět druhá nejlepší česká posádka bratří Čermáků, která se loni pohybovala na hranici elitní desítky. „Pilot Tomáš Čermák se zranil při úvodním závodě mistrovství republiky v Kramolíně a v Jiníně určitě startovat nebudou,“ lituje. „Je to opravdu velká škoda. K nám do Jinína jezdí Čermákové často trénovat a velice dobře se jim tady daří.“

Kromě Rozehnalů figurují ve startovní listině ještě další dvě ryze české posádky Černý – Huml a Kříž – Gažík. Další dvě dvojice jsou smíšené. Přemysl Novotný jede jako spolujezdec se svým stálým partnerem Němcem Wittmannem a Václav Hotový s legendou našeho sajdkárkrosu Čechoněmcem Willi Lieblem.

Program v Jiníně doplní mistrovství republiky čtyřkolek ve třídách do 450 ccm a open. „Podle počtu přihlášek pojedou buď každá třída samostatně, nebo dohromady, ale výsledky budou vyhodnoceny zvlášť,“ upřesňuje Strach, jenž si hlavně přeje, aby vyšlo počasí. „To jediné nemůžeme ovlivnit, jinak závody to budou na té nejvyšší úrovni,“ slibuje.

Víkendový program v Jiníně začíná zítra v 10 hodin volnými tréninky a v 15.00 se jede kvalifikace. V neděli se začíná v 9.00 warm upem a v 10 hodin se jede kvalifikace MR čtyřkolek. Ty jedou první finálovou jízdu v pravé poledne. Finálové závody MS jsou na pořadu ve 13.30 a 16 hodin.