Prachatice – Jihočeška Šárka Grabmüllerová je mezi triatlonistkami na českém nebi stálicí. Rok 2012 pro ni byl hodně zvláštní. Vstoupila do něj vítězstvím v běžeckém závodě Šumavská 30, vrcholy sezony zvládla skvěle, prožila ale také zklamání, na která sportovci těžko zapomínají.

Jaký pro vás byl rok 2012?
Krásný a rychlý. Co se osobního života týká, tak to byl rok pohodový a ze sportovní stránky byl vcelku úspěšný, jen mu chyběla taková pěkná tečka za sezonou.

Tím se vlastně hned v úvodu rozhovoru dostáváme ke zmiňovanému zklamání…
…v říjnu jsem měla v plánu stát na startu olympijského triatlonu na mistrovství světa na Novém Zélandu, ale díky omezené propustnosti závodní tratě v centru Aucklandu nebylo možné pustit všechny přihlášené závodníky na start.

To už jste byla v dějišti závodu?
Bohužel. Mezi těmi méně šťastnými jsem byla i já. Společně s dcerou Anetou jsme tedy prožily tyto závody jen jako diváci.

Vaši dceru trápilo zranění?
Anetka si pár dní před odletem natrhla vazy v kotníku, a proto ani ona nestála na startovní čáře.

Přesto jste nasbírala hodně bodů v anketě Sportovec Jihočeského kraje. Dokonce jich bylo tolik, že jste na sedmém místě, gratulujeme. Jak vnímáte ocenění v podobě anket?
Ocenění v anketách si velmi vážím. Je to pomyslná a příjemná třešnička na dortu na konci závodní sezony.

Zúčastňujete se speciálních anket triatlonistů?
Každý rok mají triatlonisté svoji vlastní anketu, kde se vyhlašuje triatlonista roku, slavnostní vyhlášení probíhalo vždy v Praze a měla jsem tu čest, několikrát být mezi oceněnými.

Tušila jste, že v anketě Sportovec Jihočeského kraje nasbíráte hodně bodů?
Netušila. Dostat se letos mezi desítku oceněných bylo pro mne opravdovým překvapením. Všem příznivcům za přidělené body moc děkuji.

V desítce jsou motoristé, fotbalista, hokejista, volejbalista, biatlonistka, co tomuto složení říkáte? Sledujete ostatní sporty? Ke kterému máte nejblíž?
Složení v desítce je opravdu pestré. Jihočeský sport se zájmem pravidelně sleduji a oceněné sportovce znám z výsledků v novinách a všem Jihočechům fandím. Pro mne je příjemné a zajímavé setkat se s ostatními sportovci z jiného odvětví při takové příležitosti. Ve své práci mám k různým sportovním aktivitám hodně blízko.

Nejblíž máte ke sportům, které se dotýkají atletiky?
I když můj sport je čistě individuální, mám ráda kolektivní hry. Z míčových her mi ale nikdy nešel volejbal. Nejblíž bych měla k biatlonu. Běhám ráda a ve střelbě jsem dřív nebyla úplně marná.

Trochu si dovolím být osobní. Pracujete ve školství?
Učím na Základní škole Prachatice Vodňanská, kde mám velkou podporu ze strany vedení, čehož si opravdu velmi vážím. V současné době jsem třídní učitelka 3. B, takže učím téměř všechny předměty. Mám opravdu skvělé žáčky a práce s nimi mě baví.

Jste hodná paní učitelka?
Ve třídě máme takovou pohodovou atmosféru, tak si myslím, že jsem hodná učitelka, ale je to spíš otázka pro děti ve třídě než pro mne.

Co vašim výkonům říká manžel, který také intenzivně sportuje?
On je můj velký hnací motor, ale také největší fanda i kritik mých výkonů. Každý rok najde pro mě novou motivaci a nikdy mě nenechá zahálet. Když má čas, tak trénujeme spolu, letos se mu na závodech hodně dařilo.

Když se vrátíme zpět k vrcholu sezony, který pro vás byl tím „nej" závodem?
Největší vrchol sezony bylo mistrovství světa v zimním triatlonu ve Finsku v Jämijärvi, kde jsem doufala v medaili, ale skončila jsem čtvrtá, což mě v danou chvíli hodně mrzelo. Ráno před startem se radikálně změnilo počasí a pořadatelé byli nuceni pozměnit tratě. Bohužel, pro mě nevýhodně. Radost mi tam však udělala dcera Natálka, která získala juniorský mistrovský titul.

A během roku? Jak vzpomínáte třeba na Izrael?
Povedlo se mi víc závodů, ale ten v Izraeli opravdu považuji za zdařilý. Bylo to mistrovství Evropy v olympijském triatlonu, kde jsem podala hodně dobrý výkon.

Když se podíváme do letošních tabulek, máte za sebou dokonce maratonskou trať?
Splnila jsem si svůj dlouholetý sen. Dokončila jsem maratonský závod. Vybrala jsem si poměrně těžký, v Novohradských horách, v cíli jsem dokonce zjistila, že trať byla o tři kilometry delší.

Sezonu jste si zpestřila účastí na Šumavské třicítce?
Šumavská třicítka byla opravdu moc pěkným závodem. Výborní organizátoři, perfektní zázemí pro závodníky a úžasný výběr šumavské tratě. I když tam byl fakt velký mráz, závod to byl hodně vydařený.

Vyhrála jste, není tedy divu, že vzpomínáte ráda, vyrazíte do Nové Pece znovu?
Ráda se do Nové Pece vrátím a všem lyžařům bych závod doporučila. Pokud napadne sníh, vypravím se do Pece i na trénink, jsou tam totiž vynikající podmínky pro všechny disciplíny „mého" triatlonu.

Jaké jsou vaše sportovní a osobní plány pro rok 2013?
V lednu bych chtěla startovat na mistrovství Evropy v zimním triatlonu v Estonsku, v únoru máme mistrovství světa v Itálii. Ráda bych objela i Evropský pohár a určitě pojedu nějaké lyžařské závody. Uvidíme, jak se mi bude dařit.

To je zima, co v létě? Už víte, co vás čeká?
I pro léto už mám vybrané závody nejen v triatlonu, ale i několik hezkých běhů. Každopádně je nejdůležitější zůstat zdravá a v pohodě, aby se mohly mé plány uskutečnit. Ostatně pohodu i zdraví přeji nejen sportovcům, ale i všem čtenářům Deníku.

Šárka GRABMÜLLEROVÁ (triatlon, B&H ČB) byla čtvrtá v absolutním pořadí mistrovství světa v zimním triatlonu, je vicemistryně Evropy v triatlonu veteránek. V anketě Sportovec Jihočeského kraje skončila na sedmém místě. V roce 2012 vyhrála závod Šumavská 30, který se v roce 2013 pojede 26.1.

ŠUMAVSKÁ 30

Kdy:
 25.-27. ledna 2013
25.1. děti a mládež
26.1. hlavní kategorie, muži 30 km, ženy 15km
27.1. trať otevřena pro veřejnost k volnému využití
Kde:
obec Nová Pec, okr. Prachatice
Přihlášky:
od 17. prosince 2012 na www.sumavska30.cz, e-mail: prihlaska@sumavska30.cz, či v den závodu přímo na místě.
Ubytování:
pořadatel nezajišťuje, možno objednat
Doprava:
pořadatel nezajišťuje, parkování v místě startu
Stravování: občerstvení zajištěno v místě startu
Startovné: platí pouze závodníci v kategorii „podnikatelé" 100,– Kč.