Do boje mezi nejlepšími závodníky této planety zasáhne také šestice českých reprezentantů. Narušit očekávanou nadvládu belgického cyklokrosového obra a dalších zahraničních borců se pokusí Martin Bína, Michael Boroš, Tomáš Paprstka, Radomír Šimůnek, Lubomír Petruš a Matěj Lasák. Domácí diváci poženou svými hlasivkami dopředu všechna česká želízka bez rozdílu, zvláštní sympatie si ovšem jistě vyslouží táborský mladík Michael Boroš i jeho někdejší kolega z ČEZ Cyklo Teamu Martin Bína.

Vrcholný závod Elite se pokusíme návštěvníkům webu přiblížit prostřednictvím přímého zpravodajství z dění na trati.

A je odstartováno! Do čela okamžitě vylétli belgičtí závodníci, úplně na výsluní se ovšem objevil holandský dres. Výtečně odstartoval i Martin Bína a jezdí na šesté pozici. Michael Boroš se usadil okolo čtrnáctého místa.

Van der Poela nahání trojice belgických dresů, pátý je další Nizozemec Vad der Haar. Bína se bohužel propadl až do třetí desítky. Nejlepším z Čechů je momentálně šestnáctý Michael Boroš.

Holandský lídr si přivezl do cíle prvního okruhu šestivteřinový náskok před Pauwellsem a další smečkou soupeřů. Michael Boroš bojuje srdnatě a za ovací diváků vjel do dalšího kola na 15. pozici.

Martin Bína je definitivně z boje pryč. Český reprezentant vyměnil své kolo v jiné kóji, než je českému týmu přidělena, a podle regulí byl diskvalifikován. Chyba českých techniků a konec účinkování v závodě…

Očekávaný pohled…! Na čele jezdí šestičlenná skupina ve složení Pauwels, Meeusen, Vanthornout, Peeters (všichni Belgie) a holandští závodníci Van der Haar a van der Poel. Posledně jmenovaný na konci druhého kola znovu poodjel. Michael Boroš jede skvěle a ztrácí pouhé tři vteřiny na sedmou pozici.

Začíná třetí kolo. Táborská naděje Michael Boroš má před sebou pouze šest belgických cyklokrosařů a oba Nizozemce. Dá se tedy říct, že vládne "zbytku světa". Výtečně rozjetý závod!

Závodníci mají před sebou ještě pět kol. Na konci čtvrtého dějství si Van der Poel hýčká jedenáctisekundový odstup před rovněž poodjetou dvojicí Pauwels - Van der Harr. Michael Boroš projel cílem zablácený, což svědčilo o jeho kontaktu s rozbahněným táborským terénem. Bohužel vinou toho vypadl z elitní desítky. 

Po necelých čtyřiatřiceti minutách čekají na závodníky ještě čtyři okruhy. Dvacetiletý nizozemský mladíček Van Der Poel je fenomenální. V půlce okruhu mu Pauwels téměř dýchal na záda, lídr závodu ovšem znovu zabral a v cíli čtvrtého kola má k dobru sedmnáct vteřin. Třetí je stále jiný Holanďan Van der Haar. Fantasticky ale bojuje i Michael Boroš. K nadšení táborských fanoušků prosvištěl cílem na 8. místě a je v kontaktu se závodníky před sebou. Zbylí čeští jezdcii bojují mezi třetí a pátou desítkou, nejlépe z nich je na tom Tomáš Paprstka (35.).

Mistrovský boj se ocitá pod nadvládou Oranjes! Vand der Poel najíždí do dalšího okruhu s dvanáctivteřinovým náskokem před krajanem Van der Haarem, a zdá se, že třetí Belgičan Kevin Pauwels prožívá mírnou krizi. A Michael Boroš? Skvělá jízda pokračuje - talent z táborské líhně si vede mezi světovou elitou jako protřelý mazák a poskočil na sedmé místo! Tomáš Paprstka atakuje druhou desítku, Lubomír Petruš s Matějem Lasákem jsou na začátku třetí desítky. Mládí České republiky odvádí výtečnou práci, naopak účinkování Radomíra Šimůnka provází zklamání.

Náskok Van der Poela před jeho holandským reprezentačním kolegou se tenčí. Van der Haar nyní působí svěžejším a odhodlanějším dojmem. Na třetího Pauwelse navíc dotírá jiný Belgičan Wout Van Aert.

Závod se protáhl, ale ti nejlepší už mají před sebou jen dvě kola. Van der Poel stále hájí před van der Haarem deset vteřin náskoku, belgičtí pronásledovatelé už jsou pohromadě a Van Aert nakoukl před Pauwelse na bronzovou pozici. Michael Boroš obývá devátou příčku a jezdí pohromadě s německou jedničkou Phillipem Walslebenem.

Van Aert z Belgie se mění v dravou štiku startovního pole. Setřásl krajana Pauwelse a blíží se ke druhému Van der Haarovi.

Jdeme do finále! Potencionální medailisté prolétli cílem přepdosledhího kola a každý už jede na rezervu svých fyzických sil. Van der Poel, nejmladší závodník startovního pole, má náskok jedenácti vteřin před svým maličkým krajanem Van der Haarem, zhruba stejný časový úsek dělí od oranžového dresu soupeře třetího Belgičana Van Aerta. Toto pořadí snad může narušit už jen totální kolaps nebo technický problém některého z borců. Michael Boroš bojuje o umístění v elitní světové desítce. Může být ještě i sedmý, ale stejně tak i dvanáctý až třináctý.

A je tu drama! Van der Poel míří k prvenství, ale druhý Mizozemec už má za zády belgického vlka Van Aerta. Závod vrcholí!

Táborský šampionát se zapsal do historie! Dvacetiletý mladíček z Nizozemí Mathiew Van der Poel dotáhl svou bezchybnou jízdu do konce a stal se vůbec nejmladším vítězem mistrovství světa v kategorii Elite. Souboj o stříbro se proměnil ve spurt na asfaltu a dravec Wout Van Aert měl více sil než jeho holandský protivník Lars Van der Haar. Medaile jsou rozděleny a čeká se na naše borce.

Michael Boroš ztratil v posledním okruhu nečekaně tučnou porci vteřin a vypadl z elitní desítky. V cílové rovince se ovšem objevil na úžasné třinácté příčce a vyměnil si s bouřícími diváky potlesk. Jak fanoušci, tak domácí mladík si ho plně zaslouží!

Navýsost spokojený bude i Tomáš Paprstka, jenž si vybojoval umístění ve dvacítce, přesněji na 18. pozici. Další mladík Lubomír Petruš proťal cíl na 24. místě. Matěj Lasák ukořistil cenné 29. místo, naproti tomu Radomír Šimůnek skončil až na 39. příčce.  

Slavnostní vyhlášení je dojemné. Stejně jako v cílové rovince zkrápějí táborský asfalt holandské slzy štěstí. Mladičký hrdina šampionátu Mathiew Van der Poel si vychutnává tóny státní hymny. Stalo se tak devatenáct let poté, co mistrovství světa vyhrál jeho otec Adri Van der Poel…