Domácí basketbalistky nastoupily proti aktuálně třetímu nejlepšímu týmu ligy Sokolu Hradec Králové ve složení Baláková, Selbyová, Jilečková, Mračnová, Thomasová a Křížová. Mladé hráčky Paroubková, Fialová a Kuncipálová byly připraveny, ale do hry nezasáhly. „Hrajeme to trochu jinak než ostatní týmy. Využíváme úzký okruh zkušenějších hráček, protože ty mladé si tam zatím netroufám dát. Pilně trénují, snaží se, ale šanci mohou dostat jedině v rozhodnutém zápase. Oni hrají za béčko a věřím, že jejich šance jednou přijde, ale zatím momentálně sázím hlavně na ty zkušenější," vysvětluje trenér Strakonic Ivan Beneš.
Východočešky prostřídaly devět hráček, na lavičce zůstala jen Mišurová. „Oni tam mají jednu reprezentantku, ale jinak to staví na mladých hráčkách, které spolu hrají už od dorosteneckých kategorií, dobře se znají a hrají kolektivně. Je to trochu jiné pojetí než u nás, protože mají více kvalitních hráček, které mohou zapojit ho hry," říká Ivan Beneš.
Hradecké basketbalistky byly také od počátku lepší a brzy si vypracovaly sedmibodový náskok. Jihočešky sice postupně jejich náskok smazaly a na krátkou chvíli se dokonce dostaly do vedení, úvodní čtvrtinu však vyhrály Hradečanky 17:20.
Strakonické hráčky sice ve druhé části hry znovu dokázaly vyrovnat a posléze se dostat i do vedení, ale hostující basketbalistky měly drtivý závěr a v poločase vedly už o devět bodů 34:43. „Začátky nám tradičně nevychází. Ani dnešek nebyl výjimkou," kroutí hlavou strakonický trenér. „Vždy si musím vybrat oddechový čas, abych holky zklidnil a ony se pak chytnou. Pak nám utekl závěr poločasu a to už jsem se bál, že devítibodovou ztrátu nedoženeme," pokračuje Ivan Beneš.
Jenomže jeho svěřenkyně předvedly parádní vstup do druhého poločasu a díky šestibodové šňůře  snížily na 40:43. Oddechový čas si musela pro změnu vzít hostující trenérka. Třetí čtvrtinu vyhrály domácí basketbalistky o devět bodů a před závěrečnou čtvrtinou byl stav nerozhodný 54:54. „Začátek druhé půle byl zlomový.  Pokud by ji lépe zvládly hráčky Hradce a svůj náskok navýšily, asi bychom to dotahovali těžko. Takhle jsme však byli stále ve hře," myslí se trenér Beneš.
Vstup do závěrečné čtvrtiny byl ze strany strakonických hráček opět famózní. Skvělá byla zejména Brittney Thomasová, která výborně doplňovala nejlepší strakonickou střelkyni Kateřinu Křížovou. Hlavně díky příspěvku těchto dvou hráček  si Strakonice v závěrečné čtvrtině vypracovaly již velice slibný devítibodový náskok 65:56. „Brittney byla vynikající. Zůstala s námi přes Vánoce, dřela a je na ní vidět, že se posunula výkonnostně dál. Byla výborná nejen v útoku ale i v obraně pod vlastním košem, kde skvěle doskakovala," chválí svou americkou svěřenkyni trenér Beneš.
Co se týká doskakování, dvojice Thomasová s Křížovou se svými sedmadvaceti doskoky zcela zastínily nejlépe doskakující hráčky Hradce Rosenbaumovou s Pochobradskou, které vyprodukovaly dohromady jen třináct úspěšných doskoků.
„Jinak musím pochválit všechny hráčky. Žádné z těch šesti hráček, které nastoupily nemůžu nic vytknout. Včetně Lucie Balákové, jejíž body sice nejsou moc vidět, ale odvedla výbornou práci," vrací se k hodnocení svých svěřenkyň Ivan Beneš.
Závěr slibně rozehraného zápasu však znovu nabídl nevídané drama. Hráčky Sokola Hradec Králové začaly napadat strakonickou rozehrávku, z čehož pramenily chyby v domácí obraně a ze slibného devítibodového náskoku to rázem bylo necelé dvě minuty před koncem zápasu jen o čtyři body 70:66.
Hostující hráčky stáhly v posledních vteřinách domácí náskok na dva body a v samém závěru to zkoušela bez úspěchu za tři body Pochobradská. Při domácích však stálo štěstí a cennou výhru 75:73 strakonické basketbalistky nakonec udržely. „Zase jsme připustili takový nervák. Byly tam chyby, někdy trochu i smůla, když se dvě naše hráčky v zápalu bojovnosti srazí a soupeř získá míč. Já už se tomu nyní usmívám, protože máme po vítězném zápase, ale ještě teď  z toho mám zpocené záda. Ale na druhou stranu divákům se to líbí a pro ně se to hraje. Trenérům se to ale nelíbí," usmívá se s úlevou trenér Beneš.
Strakonice si tedy připsaly již šesté vítězství v tomto ligovém ročníku a získaly další důležité body, které se jim budou hodit ve skupině o záchranu.
Samozřejmě zlepšující se výkony mají pozitivní vliv i na sebevědomí hráček. „Ta sezona je zpackaná, to je jasné. Přesto je pro nás výhra nad takto silným soupeřem velice důležitá. Je důležitá pro sebedůvěru hráček, pro diváky a prostě pro dobrý pocit. Je jen škoda, že jsme nevyhráli minule s VŠ Praha. Do Brna bychom pak jeli v úplně jiném rozpoložení a věřím, že dnes jsme ještě mohli o tu osmičku hrát. Jsou to ale jenom kdyby," lituje Ivan Beneš.
A jak viděla zápas trenérka Hradce Králové  Romana Ptáčková? „Měly jsme velké výkyvy v tom utkání. Začaly jsme velmi dobře, v poločase o devět bodů vedly, ale pak jsme měli katastrofální vstup do druhého poločasu. Laxně jsme nechaly soupeřky snížit během minuty a půl na rozdíl tří bodů a to bylo pro další vývoj zápasu rozhodující. Potom se nám přestalo dařit. Hlavně v poslední čtvrtině jsme nedávaly jasné koše a Strakonice vycítily šanci. Chtěly jsme tu vyhrát, ale zároveň rozložit síly na víc hráček, aby si odpočinuly opory. Ne všechny hráčky se toho ale zhostily jak měly," hodnotí zápas hradecká trenérka.
Ostatní zápasy: VŠE Praha – Slovanka MB 86:69, DSK Basketball – Kara Trutnov 85:79, USK Praha – Valosun Brno 117:55, Karlovy Vary – Pardubice 56:52