Již potřetí v historii uspořádali jindřichohradečtí organizátoři kvalitně obsazený letní florbalový turnaj, kterého se účastní řada extraligových týmů. Na jihu Čech v mužské kategorii bohužel neexistuje natolik kvalitní tým, který by mohl hrát na takto kvalitně obsazeném turnaji důstojnou roli. A proto se v hlavě ředitele turnaje Martina Knoblocha zrodil nápad takový tým z jihočeských hráčů vytvořit.
Oslovil tedy sedmadvacetiletého jindřichohradeckého trenéra Jakuba Šimka, který v současné době studuje v Plzni, dali hlavy dohromady a předloni vznikl tým s názvem Jihočeská reprezentace, který reprezentuje jižní Čechy na jindřichohradeckém turnaji. Letos se jihočeské mužstvo zúčastnilo turnaje podruhé.

Jak vznikl nápad vytvořit jihočeský reprezentační tým?
Myšlenkou bylo složit co nejsilnější tým, který by byl schopen konkurovat mužstvům z vyšších soutěží. Když mě pan Knobloch oslovil, vytipoval jsem si hráče a pak jsem to konzultoval s trenéry jejich týmů.

Účastní se Jihočeská reprezentace i jiných akcí?
Ne, Jihočeská reprezentace vznikla speciálně pro jindřichohradecký turnaj.

Jak se tým tvořil?
V týmu mají největší zastoupení Štíři České Budějovice, kteří hrají národní ligu. To je nejvyšší soutěž, jaká se na jihu Čech v mužích hraje. Štíři dodali šest hráčů do pole plus brankáře.  Dále jsou v mužstvu florbalisté z Dačic a také Strakonic. Snažil jsem se zachovat vazby z jednotlivých týmů, takže formace jsou vytvořeny z hráčů, kteří spolu běžně hrají ve svých klubech a jsou na sebe zvyklí.

Jste spokojen se svým dílem?
Dá se říci, že ano. Myslím, že jsme dali dohromady nejsilnější možný tým. Omluvili se asi tři hráči, se kterými jsem do nominace původně počítal, nicméně základní osa týmu zůstala zachována.

Co říkáte výsledku, jakého jihočeské mužstvo na turnaji dosáhlo?
Jsme stoprocentně spokojeni. Před turnajem jsem avizoval, že bychom si rádi zahráli čtvrtfinále a to se nám podařilo.

Čtvrtfinálový soupeř Tatran Střešovice byl již nad vaše síly?
Čtvrtfinálový zápas se Střešovicemi na velkém a prestižním turnaji jsme si chtěli především užít. Vyhrát jsme samozřejmě chtěli, ale zároveň jsme si byli vědomi síly soupeře. Ve skupině jsme s Tatranem prohráli 0:5. Chtěli jsme si co nejlépe zahrát s kvalitním soupeřem.

Možnost hrát na turnaji v Jindřichově Hradci je pro hráče jihočeského výběru vrcholem?
Je to bezesporu nejlepší florbal, jaký si ti kluci mají možnost zahrát. Ve svých soutěžích si takto kvalitně nezahrají. Tady nastupují proti extraligovým týmům nabitými reprezentanty a to je pro ně ta nejlepší příprava. Co víc si mohou přát.

A co Český pohár?
Tuto soutěž většina jihočeských klubů samozřejmě hraje. Snad kromě Štírů se však žádný z nich nedostane do takové fáze, aby mohl narazit na nějakého kvalitního soupeře.

Co schází, aby se vrcholná mužská soutěž hrála také na jihu Čech?
V jižních Čechách je stále malá základna mladých hráčů ve srovnání s velkými městy, jako je například Praha, Brno, Plzeň nebo Ostrava. Chybí také kvalifikovaní trenéři, potřebnou A licenci nemá v jižních Čechách, pokud vím, žádný trenér. Jen kolem šesti trenérů zhruba má licenci B.  Schází také potřebné zázemí.

Máte třeba vy osobně ambice trénovat v budoucnu špičkový jihočeský klub?
Já se věnuji dorostencům a juniorům v FBC Plzeň. Začal jsem s nimi pracovat teprve předloni, takže stále sbírám trenérské zkušenosti. Mým snem je trénovat jednou juniorskou reprezentaci České republiky.

Našel by některý z hráčů Jihočeské reprezentace uplatnění v některém extraligovém týmu?
Gólman Kotoun už okusil juniorskou extraligu tuším ve Spartě Praha. Nebo například dačický odchovanec Prokop Ferdan hraje pravidelně extraligu v Liberci, kde je z Dačic na hostování. I na jihu Čech se, jak je patrné, rodí výborní florbalisté, ale zatím jsou to bohužel pouze jednotlivci.