Hlavní důraz jste kladl jako každý rok na domácí šampionát?
Ano. Domácí titul byl pro letošní sezonu prioritní cíl. Náš tým Buksa/ Ados se chce prosazovat především na naší scéně a podařilo se nám letos vybojovat oba hlavní individuální tituly. Sulivan Jaulin vyhrál třídu MX2 a já MX1. Vedení týmu nás chce doma vidět na těch nejvyšších pozicích a to se nám krásně vyvedlo.

Cesta k vašemu titulu ale nebyla vůbec jednoduchá. Který ze šesti mistrovských závodů byste označil jako klíčový?
Řekl bych, že definitivní zvrat vývoje seriálu v můj prospěch přinesl předposlední závod tady doma v Kaplici, kde jsem vyhrál obě dvě rozjížďky a naopak můj největší soupeř Marek Sukup ztratil. Bodově jsem mu odskočil a v posledním závodě ve Vranově už jsem si titul jenom potvrdil, když se mi podařilo závod celkově vyhrát. Zvítězil jsem o třicet bodů před druhým Sukupem, což byl nakonec docela velký rozdíl. Titul jsem měl jistý již po první jízdě závěrečného závodu a byl jsem za něj rád. Rád bych přidal další i příští rok. Připravím se na to.

Na cestě za obhajobou jste se musel poprat s pády i technickými problémy. Bylo to náročné po psychické stránce?
Začátek sezony nebyl z mého pohledu ideální. V Kramolíně jsem měl pád, v Jiníně se mi po kolizi ve skrumáži po startu vytrhla přední brzda a přestala mi brzdit. Byly to nepříjemné shody náhod, ale pořád jsem dokázal dojíždět na předních příčkách. Mé nejhorší umístění za celou sezonu bylo čtvrté místo.

Váš největší rival Marek Sukup přišel před sezonou z nižší kubatury MX2. Prospěl celkové úrovni seriálu jeho přestup?
Určitě. Musím zdůraznit, že naše mezinárodní mistrovství republiky má opravdu kvalitní úroveň. Přišli někteří kluci z MX2, Jarda Romančík se výrazně zlepšil a protože se jezdí prakticky pořád dokola na stejných tratích, většina jezdců se je naučila jezdit. Je to ale dřina. To ví každý, kdo se někdy svezl na motokrosové motorce. Soupeřů přibývá a stejně jako to nebylo jednoduché letos, tak to nebude jednoduché ani příští rok. Navíc když k nám přestoupí zase další kvalitní borci z nižší kubatury. Každopádně máme jeden z nejzajímavějších šampionátů z okolních států.

Získal jste svůj čtvrtý domácí titul ve třídě MX1 v kariéře. Nejdříve dva a po roční pauze další dva. Který z nich považujete za nejtěžší?
Ta pauza byla způsobená jednou nedokončenou rozjížďkou, jinak jsem třeba mohl mít pět titulů v řadě. Říká se, že nejtěžší bývá udělat titul poprvé. Já bych ale řekl, že horší je obhajoba. Očekávání okolí jsou velká a obhajoba je z tohoto pohledu vždycky složitá. Neúspěchy se nepromíjejí a lidi, když si zvyknou, že vyhráváte, tak už nic jiného nechtějí. Za čtvrtý titul jsem šťastný. Jsem rád, že jsem udělal radost svému týmu i fanouškům. Když připočítám superkros, družstva a challenge, tak už mám titulů možná nějakých čtrnáct. Tím nejcennějším je ale prvenství ve třídě MX1. To je vždycky hlavní cíl v sezoně.

Jako bonus jste letos získal také svůj premiérový titul mistra Evropy. Měl jste z něj stejnou radost?
To byl velký bonus. Mistrovství Evropy bylo až do posledního závodu velkou neznámou. Ze sedmidílného seriálu jsem dva vynechal. Nejel jsem první závod ve Slovinsku a vzdal jsem druhý podnik v ruském Soči. Takovouhle doslova expedici jsem přenechal jiným. Zbývajících pět závodů jsem ale objel. Třikrát jsem vyhrál a dvakrát jsem byl druhý za letošním mistrem světa třídy MX2 Timem Gajserem, takže jsem si i kvalitně zazávodil.

S jakou bilancí jste šampionát uzavřel?
Celkem šest rozjížděk jsem vyhrál a čtyřikrát jsem byl druhý. To mi v součtu stačilo na titul mistra Evropy. Nebylo to ale vůbec jednoduché, protože až do posledního závodu jsem se o titul přetahoval s Petrem Bartošem. Ten absolvoval o jeden závod víc než já, což je padesát bodů navíc. To není legrace za pět závodů dohnat. Nakonec se rozhodlo v poslední jízdě závěrečného závodu ve Slovinsku. Byl to hodně příjemný bonus, protože s tím jsem na začátku sezony v žádném případě nepočítal. Byla to krásná sezona a titul mistra Evropy je zase něco nového do mé sbírky. Dvakrát už jsem byl vicemistrem světa, mám mnoho titulů mistra republiky a nyní jsem poprvé také mistrem Evropy. Zase jsem se o něco obohatil.

Jediné, co se vám letos nepodařilo obhájit, bylo první místo z mistrovství republiky družstev. V Horním Újezdu skončil váš tým Buksa/ Ados třetí. Jak se to seběhlo?
Dva roky předtím jsme brali titul, ale teď jsme byli až třetí. Z mého pohledu však třetí místo špatné není, i když jsme chtěli titul. Družstva jsou ale vždy tak trochu vabank. Jedou tři jezdci, což dělá dohromady šest výsledků s tím, že ten nejhorší se škrtá. Těch pět ale musí být opravdu pořádných. Startoval jsem spolu s Francouzi Florentem Richierem a Sulivanem Jaulinem. Každému z nás se nepovedla jedna rozjížďka.

Na družstvech jste se nevyhnul pádu?
Ocitl jsem se v první jízdě hned po startu v hromadném pádu a zůstaly na mě naskládané motorky. Než nás dokonce i hasiči roztrhali, tak jsem nabral obrovskou ztrátu. To nebyla legrace dohnat, navíc jsem pak ještě jednou upadl. Ze čtyřicátého místa jsem i se dvěma pády dojel desátý. To však pro týmový závod nebyl dobrý výsledek. Sulivan zajel výborně první jízdu, ale druhá mu tolik nesedla a byl osmý. Florent byl v první jízdě druhý, ale druhou bohužel nedokončil. Já jsem v ní dojel druhý. To byly velké ztráty, ale i přes tyto veškeré potíže nám to dalo třetí místo.

Zklamání vám přinesl letošní Motokros národů ve Francii, kde se vám nepodařilo probojovat do hlavního závodu a skončili jste až na dvaadvacátém místě?
Motokros národů je úžasná akce a je to každoročně největší závod roku. V sobotu na kvalifikacích tam bylo osmdesát tisíc diváků, v neděli ještě o dvacet víc. Na Motokrosu národů jsem byl v kariéře již pošesté a pokaždé je to obrovský zážitek.

O to větší škoda, že se vašemu týmu závod až tak moc nevydařil.
Z našeho pohledu to letos byla jedna velká smůla a zklamání. Všichni tři s Filipem Neugebauerem a Jardou Romančíkem jsme měli padací den. V kvalifikační jízdě jsem se přimotal do kolize po startu. Z mé strany nezaviněně, ale je to pád jako pád. Při vyrovnanosti, která takový závod provází, je to problém. Bojoval jsem ze všech sil, ale kvalifikace nám bohužel nevyšla.

Družstva bývají skutečně ošidná. Vypadl v kvalifikaci také někdo z favoritů?
Do finále nepostoupili třeba ani Slovinci, i když mají mistra světa ve třídě MX2 Gajsera. Dvaadvacáté místo není skutečně žádný velký výsledek a mohlo by to být lepší. Třeba Rakušanům se všechno sešlo a skončili desátí. To je krásné umístění. Přitom si troufnu tvrdit, že jsme o třídu lepší než oni. Družstva jsou ale vždycky vabank a musí se to sejít vždycky tak, aby všechno do sebe zapadlo.

Sezonu jste uzavřel obhajobou titulu ve vyřazovacím závodě challenge v Kaplici. Bylo těžké dosáhnout na první místo?
Challenge je trochu loterie a strašně tam záleží na startu, protože se jede jenom na kolo a půl. Navíc po ránu bylo v Kaplici docela bahno a vyjela se jedna rychlá stopa. Jako mistr republiky jsem byl nasazen rovnou do semifinále, kde se mi v obou jízdách podařilo porazit Jonáše Nedvěda. Vždycky jsem měl dobrý start a pak se mi podařilo mu i trochu poodjet.

Kdo byl vaším finálovým soupeřem?
Jára Romančík. Věděl jsem, že měl po celý rok výborné starty. Proto jsem se právě na startovací manévr hodně soustředil, protože kdybych vyjel až za ním, tak bych asi jen těžko hledal skulinku, kde ho předjet. Ale povedly se mi oba starty a bral jsem potřetí za sebou v této disciplíně titul. Byla to příjemná tečka za sezonou.

Letošní sezona sotva skončila. Už přemýšlíte také o té další?
Jistě. Továrna KTM vyjela s úplně novým typem motorky, takže budu mít hodně připravování a testování. Nový motocykl by měl mít kompletně předělané pérování. Čeká mě spousta testů, zkoušení a dodělávání. Na příští rok bych chtěl být připraven tak, abych někdy v březnu už nemusel nic zkoušet a mohl se chystat na závody.

Zůstáváte i nadále v Buksa/ Ados KTM Racing teamu?
Jsme domluveni a novou smlouvu bychom měli podepsat někdy koncem roku.

Bude vaší prioritou opět obhajoba titulu mezinárodního mistra republiky?
Ano. To bude jasná priorita a k tomu se budeme bavit zase třeba o mistrovství Evropy. Něco dalšího ještě určitě pojedu, protože bych si rád držel také nějaké mezinárodní kontakt. Evropa by se mi líbila, protože to nejsou špatné závody. Dvoudenní a kvalitní. Ale teprve uvidíme, co příští rok bude.