Slovenský volejbalový reprezentant Robert Hupka už se zařadil do tréninkového procesu českobudějovického Jihostroje.
Podle aktuální domluvy by měl působit na postu libera, ale hned na druhém tréninku si docela s chutí zasmečoval. A nevedl si špatně…

Do Č. Budějovic jste se přesunul prakticky okamžitě po ukončení cesty slovenského týmu mistrovstvím Evropy. Jak šampionát v Polsku a Dánsku hodnotí slovenská veřejnost?

Před zahájením turnaje jsme si říkali, že chceme skončit co nejvýš. Ideální by bylo, kdyby se podařilo obhájit páté místo. To se na mistrovství Evropy bohužel nepovedlo.

Ale postoupili jste ze skupiny, o tom se vašim českým kolegům mohlo jen zdát…

…jenže hned po postupu ze skupiny jsme věděli, že narazíme na Rusy. Tam už je to bohužel bez šancí.

Utěšit vás může, že Rusové zvládli turnaj nejlépe ze všech?
Je pravda, že to byli pozdější vítězové celého letošního mistrovství Evropy. Hraje se proti nim velmi těžko.

Jsou dlouháni z Ruska opravdu výjimeční? Přivezli si po dlouhých 22 letech zlato, nemají tedy v Evropě konkurenci?
Podle mě je to v současnosti nejlepší mužstvo na světě. Hrát s nimi je těžké, nakonec jsme neuspěli.

Třeba obrovský bijec  Muserskij,  blokař družstva  který měří 218 centimetrů, nejlepší hráč turnaje, ten je jako z jiné planety…
…není to ale jen on. Rusové mají v sestavě víc opravdu velice kvalitních hráčů. Výborný je univerzál Pavlov, skvělý je Sivoželez na smeči.

A téměř všichni mají smrtící dělový servis?
Když se na ně  některý ze soupeřů začne dotahovat, přijde vždy pasáž, kdy oni na servisu odskočí o dva nebo tři body a už se to nedá dohnat. Podání je z jejich strany opravdu velmi kvalitní.

Vy jste cestoval na mistrovství Evropy v roli smečaře?
Dohoda s trenérem byla taková, že pojedu jako čtvrtý smečař. V podstatě jsem měl nastupovat v zadních pozicích, kde jsem pomáhal na přihrávce a v obraně.

Jak hodnotíte váš osobní příspěvek na ME 2013?
Bohužel, jel jsem jako čtvrtý smečař, přitom v setu může být je jen jedna změna.  Ne každý set se vyvíjel tak, že bylo třeba jít na přihrávku. Myslím ale, že jsem šanci dostal v každém zápase, snad to nebylo tak špatné.

Sahali jste po úspěšném výsledku i v duelech, ve kterých se to zase tolik nečekalo?
Škoda, že jsme právě tato střetnutí, která jsme měli dobře rozehraná, nedotáhli až do vítězného konce.

Myslíte třeba  konkrétní zápas proti Francii?
To byl první duel, ve kterém jsme určitě měli na to, abychom vyhráli. První dva sety jsme měli rozehrané velice dobře. Mohli jsme vyhrát i ve třetím zápase ve skupině nad Polskem. Bohužel, nepovedlo se.

Teď už jste se přestěhoval do Českých Budějovic, kde jste okamžitě naskočil do přípravy?
V pondělí jsem dorazil s rodinou. Měli jsme chvíli času na to, abychom vybalili ty nejdůležitější věci, trochu jsme si odpočinuli a hned v úterý jsem šel na první trénink.

Na český jih  přicházíte společně s manželkou?
Ano. Jsem ženatý, máme tříletého syna.

To do školy ještě nemusí…
…to ne. Budou s manželkou doma. V prosinci čekáme druhý přírůstek, je dost možné, že manželka před porodem pojede domů na Slovensko. Zatím jsme tady, další věci řešíme.

Bydlení už jste ale v jihočeské metropoli vyřešili?
Nejsme daleko od haly, bydlíme na sídlišti Vltava.

Už jste mluvil s trenérem Svobodou, aby vám řekl, co od vás konkrétně očekává?
Zatím nebylo moc času. V nejbližších dnech si sedneme a popovídáme si o tom, co ode mne bude chtít.

V Jihostroji nastoupíte pravděpodobně na postu, na kterém před vámi hrál miláček publika David Juračka, není to pro vás poněkud těžká role?
Něco jsem zaslechl. K tomu se mi těžko vyjadřuje. I já se budu snažit, aby si mě fanoušci Budějovic oblíbili. Každý hráč, když ví, že publikum ho akceptuje, se cítí o mnoho lépe.

Přicházíte před zahájením sezony sice do neznámého prostředí, aktuálně jste teprve  na prvním tréninku Jihostroje, v této hale ale nejste poprvé, že?
Hráli jsme tady s Unterhachingem Ligu mistrů a pak jsme tu byli na dvou přátelských zápasech.

Jak vzpomínáte na zmiňovaný duel Ligy mistrů, ve kterém se vám osobně dařilo výborně…
Neznám atmosféru zápasů české extraligy, protože jsem tuto soutěž vlastně nikdy neviděl, ale když si vzpomenu na atmosféru Ligy mistrů v Českých Budějovicích, tak  ta byla opravdu velmi slušná. Doufám, že fanoušci budou v hojném počtu chodit i na naše extraligové zápasy.

Hned na druhém tréninku Jihostroje jste si při jednom cvičení s velkou chutí zasmečoval, zůstanete v průběhu celé sezony na postu libera?

Dohodnutí jsme, že budu hrát na liberu.