V Katovicích se česká reprezentace mohla těšit na osmifinále, ve kterém ji prověřil další z volejbalových velikánů a obhájce titulu, Francie.

Čeští hráči vstoupili do utkání bez respektu a i v taktice měli od začátku jasno. Podáním se snažili trefit Ngapetha, který je jindy excelentní přihrávač, ale do Polska si formu nepřivezl. I proto se v úvodu setu dařilo českým blokařům zastavovat smečující hráče soupeře. Neustálým tlakem si Češi vypracovali až tříbodový náskok (20:17). Pak se ukázala síla a zkušenost mistrů Evropy. Dělovými servisy dokázali srovnat stav a diváci se mohli těšit na dramatickou koncovku. Tu však nepřipustil skvělý Džavoronok za koncovou čárou a Češi se radovali z vyhraného setu.

 Ve druhém dějství Francouzi mobilizovali síly, byli koncentrovanější a ujali se vedení (5:8).  S tím se ale čeští volejbalisté nesmířili. Předváděli vynikající volejbal. Janouch náramně organizoval hru, z jeho nahrávek bodovali především Džavoronok s Fingerem, ale nezaháleli ani ostatní. V této fázi setu byl ze hřiště stažen Ngapeth, asi nejzářivější hvězda světového volejbalu, který přeci jenom neměl svůj den. Trenér Tillie měl ale v záloze kvalitní náhradu a vítězství v setu nakonec patřilo Francii.

Úžasná vyrovnaná bitva, ve které nebylo znát, který z týmů je obr světového formátu a který spíš trpaslík. Francouzi chybovali a umožnili české reprezentaci čtyřbodové vedení (22:18). Čechům se podařilo chytit galského kohouta pod krkem a již si set vzít nenechali.

Ve čtvrtém setu se do sestavy Francie vrátil Ngapeth, ale dlouho se v ní neohřál. Rozjetý český válec drtil nemilosrdně svého soupeře. Vynikající obrana, skvělý útok, to všechno zdobilo české hráče. Zkaženým podáním ukončili Francouzi celé utkání. Neskutečné, fantastické. V Katovicích vybuchla volejbalová bomba. Český tým vyřadil obhájce titulu z Francie a po šestnácti letech postoupil do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Česká republika – Francie 3:1 (21, -21, 21, 20), čas: 102 minut, rozhodčí: Gradinski (Srbsko), Zenovich (Rusko).

Česká republika: Janouch, Finger, Mach, Holubec, Džavoronok, Michálek – libero Kryštof (Hadrava, Beer). Trenér: Michal Nekola.

Hlasy po utkání:

Michal Nekola, trenér ČR: „Už v předchozím utkání s Italy jsme hráli dobře. Na Francouze jsme se připravovali a myslím, že jsme je zaskočili. Od začátku jsme hráli agresivně s minimem chyb a dostali jsme je pod tlak. Na to nejsou zvyklí. Teď nás čeká Německo, zase se na něj musíme připravit. Kluci si musí odpočinout, vyčistit hlavy. Můžeme si věřit, protože jsme opravdu hráli dobře, ale zase nemůžeme lítat v oblacích. Hraje se od stavu 0:0 a my musíme opět předvést super výkon, abychom postoupili. Já věřím, že to kluci zvládnou.“


Radek Mach, blokař ČR: „Podle nějakých informací měl být Ngapeth lehce zraněn, takže když byl na hřišti, tak jsme se na něj zaměřili. On je taková ikona, hvězda italské ligy, pokud se nám ho podařilo ubránit, tak to pro nás byla vzpruha, mít takového kluka jako zářez na pažbě.“


Martin Kryštof, libero ČR: „Podali jsme týmový výkon, možná nás na začátku trošku podcenili, ale to jsme předvedli, to bylo naprosto výjimečné a famózní a doufejme, že to zítra zopakujeme. Myslím, že moc lidí nepočítalo s tím, že bychom mohli postoupit. Je to neuvěřitelné, já už jsem toho zažil hodně, podobné to možná bylo v roce 2010 na mistrovství Evropy v Itálii. Ale já jsem strašně šťastný."