Jako první byl zveřejněný přechod smečaře Michálka z postu smečaře na post libera. Zvláštní volba. Libero ze smečaře. Může to fungovat, proč ne. V extralize by to nebyl první případ, vlastně ani v Jihostroji… Post libera ale zaváděli volejbalisté před lety mimo jiné z toho důvodu, aby šanci dostali i hráči menšího vzrůstu. Jak se ukazuje, jednodušší pro klub je "přešoupnout" uvadajícího smečaře na libero, než vychovat přímo pro tento post mladíka. A diváci mají rádi oživení, tím přechod z jednoho postu na druhý určitě není. Přesun Michálka na post libera ale dává logiku v souvislosti s množstvím dalších změn. "Michi" by tak mohl být kotvou pro nové hráče, kteří se v dresu Jihostroje a v české extralize představí poprvé v životě…

V Jihostroji končí Martin Licek, Filip Stojlovič a Daniel Šulista. Dlouho probíhala jednání s Martinem Lickem o tom, zda v Jihostroji zůstane. Nakonec se rozhodl své působení v Českých Budějovicích po dvou sezonách uzavřít. Osmadvacetiletý český reprezentant s Jihostrojem získal Český pohár a bronzovou medaili z extraligy v roce 2022, v uplynulé sezoně se především v play off stal oporou týmu v klíčových okamžicích a vydatně pomohl ke stříbrným medailím. „Otevřeně říkám, že nás mrzí, že Martin odchází. Udělali jsme myslím maximum pro to, aby ještě alespoň jeden rok zůstal, a počítali jsme s ním na pozici lídra pro příští sezonu. Jednání bohužel nebyla úspěšná, takže nám nezbývá než Martinovi poděkovat za jeho služby v posledních dvou sezonách a popřát hodně štěstí v nové sportovní výzvě,“ vysvětlil Robert Mifka, generální manažer Jihostroje. Je to škoda, doba dlouhých pobytů v jednom klubu asi nenávratně končí. Licek měl potenciál stát se českobudějovickou volejbalovou hvězdou, po dvou sezonách bez titulu jí ale nebude, jiní smečaři odevzdali v minulosti Jihostroji výrazně větší porci práce. Třeba se v budoucnu cesty Licka a Jihostroje znovu spojí…

Tomáš Pintér, předseda Jč KFS
Předseda krajského svazu Tomáš Pintér reagoval okamžitě. Tři rozhodčí skončili

O jednu sezonu víc strávil v Jihostroji Filip Stojlovič, který taktéž nebude na jihu Čech pokračovat. Srbský smečař před svým příchodem vystřídal sedm týmů během šesti sezon – v Českých Budějovicích však zakotvil na tři sezony. Jako důležitý hráč základní sestavy vyhrál Český pohár v roce 2022 a pomohl vybojovat jednu bronzovou (2022) a dvě stříbrné extraligové medaile (2021 a 2023). „Filip patří určitě k nejkomplexnějším hráčům, které jsme tu měli. Pomohl nám svými zkušenostmi a byl oporou zejména na přihrávce a v obraně. Významnou roli hrál při zisku Českého poháru v minulém roce. Jak náš klub, tak i sám Filip už jsme se ale rozhodli jít jinou cestou. Děkujeme za tři velmi kvalitní sezony v našem dresu a přejeme, ať se do budoucna daří jak jemu, tak celé jeho rozrůstající se rodině,“ uzavřel generální manažer Robert Mifka.

Jihostroj pro sezonu 2023/24 nepočítá ani s Danielem Šulistou, který odchází na hostování do jiného klubu UNIQA extraligy. Dvaadvacetiletý smečař byl součástí českobudějovického kádru poslední tři sezony. Jako v pořadí čtvrtý smečař týmové hierarchie se však na hřiště dostával epizodně a větší vytížení získával v prvoligovém EGE.

„Dan na sobě během tří sezon zapracoval, zmohutněl a má ideální parametry na to, aby se stal kvalitním extraligovým smečařem. V našem nabitém kádru bohužel nedostal moc příležitostí, teď už je načase, aby hrál pravidelně extraligu. Odchází na roční hostování, ale zůstává stále naším hráčem. Věříme, že mu nové zkušenosti pomohou, třeba jako se to povedlo v minulé sezoně u dalšího z našich odchovanců Matěje Korandy,“ přeje si Robert Mifka.

Posilami Jihostroje budou argentinský smečař Ignacio Luengas a bulharský smečař Kaloyan Balabanov.